+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Allah'tan bir kaza bela gelmezse cümlesindeki tuhaflık! Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Agri_Kesici
  Emekli
  Reklam

  Allah'tan bir kaza bela gelmezse cümlesindeki tuhaflık!

  Reklam

  Allah'tan bir kaza bela gelmezse cümlesindeki tuhaflık! Mumsema Bu söz, çoğumuzun ,birisine bir söz ya da randevu vermeden önce ya da bir işe kalkışmadan önce kullandığı bir cümledir.Ve hatta alışkanlıktır,reflekstir.O an için ağızdan çıkar ve doğru yerde kullandığımızı zannettiğimiz için bir tuhaflık sezmeyiz.Bugün bu sözü söyleyen bir arkadaşıma diğer arkadaşım durdu ve beni müthiş etkileyen şu karşılığı verdi:''Allah bir kulu için hiç Kaza bela diler mi?Her sözünüzün arkasına bunu söyleye söyleye sanki tevbe hâşâ Allah'ın işi gücü kalmamış kullarına sürekli kaza bela veriyor'' dedi.Dedim ya müthiş etkilendim bu cevaptan ve paylaşmak istedim,sürekli kullananlrı uyarmak adına

 2. karadamlalar
  Kesintili Üye

  Cevap: ''Allah'tan bir kaza bela gelmezse'' cümlesindeki tuhaflık!


  Reklam


  abi bilmiyorum doğrudur yanlıştır diyemeyeceğim ama iman şartlarında hep "hayrın ve şerrin Allahtan olduğuna iman" geçer. Aynı mantık ile "Allah hiç kulunu yakar mı" deyip mürcie de olunabilir.

 3. Zümer
  Üye
  Kardeşim yanlış anlama kesinlikle bir art niyet ile söylemiyorum ama bunda etkilenecek hiç bir durum yok.

  Allah'ın izni olmadan bir toz taneciği bir yerden bir yere uçabilir mi ? Bir yaprak yerinden oynayabilir mi ? Tabikide ne uçabilir ne oynayabilir.

  Eğer Allah dilemese kaza gelir mi ? Tabiki gelmez , bela gelir mi ? Bela'da gelmez.Tüm bunlar Allah'ın izni ile insanlara ulaşır.Tıpkı hastalıklarında Allah'ın izni ile insana musallat olduğu gibi.Unutmayalım ki yaşam olduğu sürece kazalarda olacak , belalarda gelecek , musibetlerde olacak.Olacak ki imtihan oluşacak...

 4. ELHAMDULİLLAH
  İnşaAllah Devamlı Üye.
  İNSAN'ın başına her an bir afet yada bir sıkıntı isabet edebilir. Eğer afetler, sıkıntılar veya kazalar olmasaydı, İNSAN ne ile imtihan olurdu.

  Hayr'da Şer'de Allahu Taala'dan dır. HAYR gördüğümüz şeylerde ŞER, ŞER gördüğümüz şeylerde de HAYR olabilir.

  İmtihan vesileleri değilmidir bunlar.

  ASHAB başlarından sıkıntı ve kazalar eksilmeye başlayınca, Peygamber Efendimiz (S.A.V.)'e koşar ve EY ALLAHIN RASUL'u RAB'bimin afetimi bitti, yoksa bizim ayaklarımız mı kaydı diye sorarlarmış.

  Zira kaza ve afette şükür. Nimetlerin en güzellerinden olsa gerek.

  Biz o tür bir cümle kullanmıyoruz. Şu şekilde söylüyoruz. İnşaAllah geliriz. İnşaAllah şöyle olur. İnşaAllah böyle olur vesaire.

  Hatta bu hususda da Nasreddin Hoca'dan nakledilen bir serüven olduğu söylenir.

  Şöyle ki;

  Hoca Camiden çıkar ve cemaaten biri sorar. Hocam böyle erkenden nereye gidersin.

  EVE der.

  EVE der demesine ama, yolda haramiler keserler önünü ve hocayı epey bir zaman alıkorlar işinden gücünden ve gecenin bir vakti,

  Hadi HOCA sen var git işine deyip salıverirler.

  Hoca epey bir süre yol yürüdükten sonra, harap ve bitap bir halde evinin kapısına gelir ki;

  Kapıyı çalar ve içeriden şu soru gelir.

  KİM O.

  CEVAP ÇOK GÜZEL.

  Biz Geldik İnşaAllah hanım. İnşaAllah kapıyı açınız.


 5. Agri_Kesici
  Emekli
  Şu şekilde söylüyoruz İnşaAllah geliriz İnşaAllah şöyle olur İnşaAllah böyle olur vesaire
  doğrusu da bu olmalı,dillere sakız olması gereken,ağızdan ağıza dolaşanın bu olması gereklidir diye düşündüğüm için bu konuyu açıp,sürekli olarak ''Allah'tan bir kaza bela gelmezse'' cümlesini kullananlara ithaf etmek istedim.Yani Allah'ın sürekli bir kaza bela verici olarak hatırlanılmaması gerektiğini düşündüğüm için konuyu açtım.Küçük çocukları sürekli olarak polis korkusuyla yetiştirmek gibi bir şey,ya da doktorla dişçiyle.zamanla bilinçaltına yerleşen bu söylemler sebebiyle ileride bilincimizin bizlere hazırladığı tuzağa düşüveriyoruz.Nasıl mı?En basidi ölümden çok korkarak.Hem Allah'ı çok sevmekten bahsedip hem de ölüp ona kavuşacağımızı bir türlü kabüllendiremeyiz kendimize.İnsan çok sevdiği şeye kavuşmaktan korkar mı?DElbetteki hayır.İşte zaman içinde farkında olmadan yaptığımız ya da söylediğimizi şeylerin çok zaman sonraları esiri olabiliyoruz.
  İNŞAALLAH DİYELİM,DEMEYENLERİ UYARALIM İNŞAALLAH

 6. ELHAMDULİLLAH
  İnşaAllah Devamlı Üye.
  İNŞAALLAH DİYELİM,DEMEYENLERİ UYARALIM İNŞAALLAH


  İnşaAllah.

+ Yorum Gönder