+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Vakit namazlarının sünnetini kılarken farz kazalarına da niyet etsem olur mu? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Cem8
  Devamlı Üye
  Reklam

  Vakit namazlarının sünnetini kılarken farz kazalarına da niyet etsem olur mu?

  Reklam

  Vakit namazlarının sünnetini kılarken farz kazalarına da niyet etsem olur mu? Mumsema Arkadaşlar internetten birşeyler okurken şöyle bir yazı ile karşılaştım bu doğrumudur acaba ? Böyle bişey olabilirmi ?

  "Kişinin kaza namazı borcu varsa , mevcut vaktin sünneti yerine kazaya niyet ederek kılarsa hem sünneti hemde kazayı kılmış olur.Yani örneğin ; öğlenin ilk sünnetini kılarken (Niyet ettim kazaya kalmış son öğle namazının farzını kılmaya) diye niyet etse hemn kaza borcunu ödemiş olur hemde mevcut öğlen vaktinin farzından önce böyle bir namaz kıldığından sünnet yerinede geçer"

  yazıyordu.Acaba bu doğrumu ???

 2. cihad38
  Emekli

  Cevap: Sizce bu doğrumudur ?


  Reklam


  hemn kaza borcunu ödemiş olur hemde mevcut öğlen vaktinin farzından önce böyle bir namaz kıldığından sünnet yerinede geçer"
  bu ifadeyi hiç bir yerde duymadım.

  ameller niyetlere göredir,o halde
  Niyet ettim kazaya kalmış son öğle namazının farzını kılmaya
  dense kaza namazı olur,ne diye öğle namazının sünneti yerine geçsin.
  ama şafi mezhebine göre kaza namazı olan kişiler nafile namaz kılamazlar diye biliyorum,böyle bir konu içerisinde anlatılmışsa bilemem.

 3. Snowdrop
  Elhamdülillah
  Her bir namazın kendi makamı vakti vardr.iki ve ya uç namaz bir kereyle kılınmamalıdır.her namaz kendi vaktine göre kılınmalıdır.

 4. ugurdogan
  Emekli
  Bu ifadenin doğru olması lazım. Zira bu sitede Hz. Ali'nin kaza borcu olan boşuna sünnet kılar gibi bir ifadesi vardı tam hatırlamıyorum ama yukarda sizin yazdığınız anlamına çıkıyordu.

 5. musab
  Hadis Öğrencisi
  hem kazaya hem sünnete niyet etme yeni çıktı bir kaç yıldır duymaya başladım.böyle bir şey yoktur kardeş.ya sünnet kılarsın ya kaza

+ Yorum Gönder