+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden İmani konularda gelen vesveseler Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. vesveseli
  Üye
  Reklam

  İmani konularda gelen vesveseler

  Reklam

  İmani konularda gelen vesveseler Mumsema Bir türlü kurtulamıyorum yani namaz kılıyorum vesvese ile ilgili bilgiler okuyorum sohbetler dinliyorum Allah ın varlığı ile ilgili bilgiler okuyorum ama bir türlü kurtulamıyorum ne yapmalıyım daha başka ?

 2. Kırlangıç.
  Devamlı Üye

  Cevap: İmani konularda gelen vesveseler


  Reklam


  Ben de.. Zikirle azalırmış ama nasıl yapacağız nereden başlayacağız bilemiyorum.

 3. Acz.
  Üye
  Şeytan bize vesvese veremez diyen yahudiye Hz Ali şöyle cevap verir : Boş eve hırsız girmez..

  Yani, iman olmayan yerde vesvese de olmaz. Bu nedenle vesveselerin üzerinde çok durmayın, üstadın cümleleriyle aktarıyorum : (21. Söz'ün İkinci Makamı'ndan )

  Ey maraz-ı vesvese ile mübtela! Biliyor musun vesvesen neye benzer? Musibete benzer. Ehemmiyet verdikçe şişer, ehemmiyet vermezsen söner. Ona büyük nazarıyla baksan büyür. Küçük görsen, küçülür. Korksan ağırlaşır, hasta eder. Havf etmezsen hafif olur, mahfî kalır. Mahiyetini bilmezsen devam eder, yerleşir. Mahiyetini bilsen, onu tanısan gider...

  Yani vesvelere ehemmiyet vermemeliyiz. Büyük nazarıyla bakmamalıyız ve de korkmamalıyız. Yine 21.Söz'ün ikinci makamının sonundan ; vesvesenin neden şeytanın eline verildiğine dair..

  Eğer desen: Bu derece mü'minlere muzır ve müz'ic olan vesvese, ne hikmete binaen bize bela olmuş?"
  Elcevab: İfrata varmamak, hem galebe çalmamak şartıyla, asl-ı vesvese teyakkuza sebebdir, taharriye dâîdir, ciddiyete vesiledir. Lâkaydlığı atar, tehavünü def'eder. Onun için Hakîm-i Mutlak, şu dâr-ı imtihanda, şu meydan-ı müsabakada bize bir kamçı-yı teşvik olarak, vesveseyi şeytanın eline vermiş. Beşerin başına vuruyor. Şayet ziyade incitse, Hakîm-i Rahîm'e şekva etmeli, "Eûzü billahi mineşşeytanirracim" demeli.


  21.Söz'ün ikinci makamını da okumanızı tavsiye ediyorum.

  Allah'ın selamı,rahmeti,bereketi ümmet-i Muhammed'in üzerine olsun.
+ Yorum Gönder