+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Toz necis midir biryerimize toz bulaşırsa namaz kılınırmı ? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Kjkteam
  Üye
  Reklam

  Toz necis midir biryerimize toz bulaşırsa namaz kılınırmı ?

  Reklam
 2. Ravza Sevdam
  Medine'nin Gülüne Hasret

  Cevap: Toz necis midir biryerimize toz bulaşırsa namaz kılınırmı ?


  Reklam


  tozun bulaştığı yere bağlı.

 3. imamhatipli42
  Ölüm var Ölüm
  Toz necis midir biryerimize toz bulaşırsa namaz kılınırmı ?
  İçrisinde necaset (kan,dışkı,idrar gibi) olmayan toz temizdir elbiseyle temas etmiş olsa bile çırpılıp abdest alınıp namaz kılınabilir.

 4. Kjkteam
  Üye
  teşekkürler Allah razı olsun

 5. Searhalu
  Devamlı Üye
  İçrisinde necaset (kan,dışkı,idrar gibi) olmayan toz temizdir elbiseyle temas etmiş olsa bile çırpılıp abdest alınıp namaz kılınabilir
  kan necis değildir

 6. Searhalu
  Devamlı Üye
  2.Delil : Ashab, Rasulullah’la beraberken yaralarından kan akardı buna rağmen Rasulullah (s.a.v.) kanın abdest bozduğunu söylemedi. Yıkanmasını emretmedi. Kan abdest bozsaydı Rasulullah söylemez miydi ? Rasulullah’ın bunu gizlemesini düşünmek de mümkün değildir. Zira, O sadık el-Emin bir elçidir.

  3.Delil : Hasan : “Müslümanlar yaralı oldukları durumlarda namaz kılarlardı.” (Buhari-İbn Ebi Şeybe sahih senedle)
  Açıklama : Müslümanlar Rasulullah ve ashabını kastetmektedir. Onlar yaralı iken namazlarını kıldıklarını beyan etmesi kanın necis olmadığına ve abdesti bozmadığına delildir. Yaradan kanın akmaması veya üzerinde kanın olmaması da mümkün değildir.

  4.Delil : Ensar’dan bir sahabi Gece namaz için kalkmıştı. Müşriklerden bir ona doğru ok attı. Ok isabet etti. Sahabi o oku çıkarttı. Müşrik üç tane daha ok attı. O ise rüku ve secde etti. Bedeninden kan akarken namazı bitirdi.” (Buhari-Ahmed İbn Hanbel)
  Açıklama :Delil çok açıktır.Kan necis olsaydı ve kan abdesti bozsaydı sahabi onu yıkamaz mıydı ve namazı terk etmez miydi ?[1][4]
  5.Delil : Ömer İbn Hattab’ın şehadeti esnasında “ Bedeninden kan akarken namaz kıldı.” (Malik-Beyhaki-sahih senedle)
  Açıklama : Ömer İbn Hattab’ın ameli çok açıktır. Kan akarken bile namaz kılmıştır. Eğer kan necis olsaydı ve abdesti bozsaydı ölüm döşeğindeki bu takva eri kanı temizlemeyi veya abdest almayı düşünmez miydi ?

  6.Delil : Hasan el-Basri : “ Müslümanlar yaraları ile namaz kılarlardı.” (Buhari)
  Açıklama : Hadis, çok açıktır.

 7. imamhatipli42
  Ölüm var Ölüm
  Kanın necis olduğu hükmü dört mezhebin ittifak ettiği bir husustur.
  Aşağıdaki hadis rivayetleri bu hükmü desteklemektedir:

  Esma şöyle demiştir: Bir kadın Hz. Peygamber (asv) 'e gelerek: "Bizden birisinin elbisesi üzerine âdet kanı bulaşırsa ne yapsın?" diye sordu. Hz. Peygamber (asv) şöyle buyurdu:
  "Elbisesinin kan bulaşan yerini eliyle ovalasın, sonra su dökerek tırnaklarıyla kazısın
  ve sonra su ile yıkayıp / durulayıp o elbiseyle namazını kılsın.”
  (Buharî, Vudu, 63; İbn Hcer, Fethu’l-Bârî, 1/330-331).Bir hadis rivayetine göre, Peygamberimiz (asv), Ammar b. Yasir’e şöyle buyurmuştur:
  “Elbise ancak meni, idrar ve kandan ötürü yıkanır.”(bk. el-İhtıyar, 1/32).Hanefî mezhebine göre kanın abdesti bozmasının delili ise şu hadislerdir:
  “Her akan kandan ötürü abdest almak gerekir.”(Nasbu’r-raye,1/37),“

  Bir-iki damladan değil, ancak akan kandan abdest almak gerekir.”
  (Neylu’l-Evtar, 1/182).Bazı alimler bu iki hadis rivayetinin zayıf olduğuna hükmetmişlerdir.(bk V. Zuhaylî, el-Fıkhu’l-İslamî, 1/268).
  S.İslmyt


+ Yorum Gönder
toz necis mi,  yerdeki toz necismidir,  toz necaset mi,  toz necis midir,  toz necaset midir,  tozlu elbiseyle namaz,  toz toprak necaset midir