+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Mastürbasyon denilen fiil hakkında Fetva var mı?Dinimizin hükmü nedir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. gıgax
  Üye
  Reklam

  Mastürbasyon denilen fiil hakkında Fetva var mı?Dinimizin hükmü nedir?

  Reklam

  Mastürbasyon denilen fiil hakkında Fetva var mı?Dinimizin hükmü nedir? Mumsema Öncelikle özür diliyorum.Dikkat çektiğim noktanın müstehcen bir mevzuu olduğu için siz değerli kardeşlerimden özür diliyorum.Lise de herkes Mastürbasyon, ((31) diyenlerde var), yaptığından bahseder yapmayanı da ayıplarlardı.Halbuki ben içten içe onları ayıplarıdım.Lütfen kıymetli görüşlerinizi,varsa bu mevzuu ile ilgili fetvalar,hadisi şerifleri paylaşırmısınız.Hepinizden Mevlâm razı olsun.

 2. Berşan
  Üye

  Cevap: Mastürbasyon denilen fiil hakkında Fetva var mı?Dinimizin hükmü nedir?


  Reklam


  Kardeşim Kuran'ı Kerim'de Muminun Suresi 5-7. ayetlerinde;
  "Ve onlar ki, iffetlerini korurlar; Ancak eşleri ve ellerinin sahip olduğu (câriyeleri) hariç. (Bunlarla ilişkilerden dolayı) kınanmış değillerdir. Şu halde, kim bunun ötesine gitmek isterse, işte bunlar, haddi aşan kimselerdir."
  ve Mearic Suresi 30-31. ayetlerinde;
  "Ancak eşlerine ve cariyelerine karşı müstesna; çünkü onlar kınanmaz; Bundan öteye (geçmek) isteyenler ise, onlar taşkınların ta kendileridir."
  cinsel anlamda tatminin hangi durumlarda mübah sayılacağı açıkça belirtilmiştir.Her ne kadar tefsir alimleri haddi aşan ve taşkın kimselerin başka bir kadınla zina edenleri kastettiğini belirtselerde ayette istimna helal daireden sayılmadığı için bundan uzak durmak en iyi olan yoldur.
  Bu hususta Peygamber Efendimiz'in (s.a.v)

  "Cinsel organıyla oynayan bir millete Allah azab etmiştir."

  "Elini nikahlayan mel'undur"
  “Elleri hamile olarak hasredilecek bir kavim duydum. Bunların elleriyle istimna yapanlar olduğunu sanıyorum”


  hadisleride mevcuttur.Her ne kadar bazı alimler bu hadis senetlerinin güçlü olmadığını söylesede Maliki Mezhebi alimlerinin Peygamber Efendimiz'in evlenmeye gücü yetmeyenlere oruç telkin ettiği hadislerden örnek getirerek eğer istimna mübah olsaydı oruç yerine daha kolay olan istimna tavsiye edilirdi fetvası bu hadislerin güvenilirliğini pekiştirmektedir.
  Ayrıca istimnanın günümüzde insanlar üzerinde fiziksel ve psikolojik bir çok zararı tespit edilmiştir.Peygamber Efendimiz'in (s.a.v) insana bu kadar sıkıntı yaratacak bir fiili caiz olarak görmeyeceğide aşikardır.

  İstimna Şafi ve Maliki mezhebinde haramdır.
  Hanefi mezhebinde kişinin zinaya düşme korkusu hasıl oldu ise yapılmasına izin verilmiş fakat yapan kişinin günaha gireceği söylenmiştir.kişinin zinaya düşme korkusu hasıl oldu ise yapılmasına izin verilmiş
  Hanbeli mezhebinde kişinin zinaya düşme korkusu hasıl oldu ise yapılmasına izin verilmiş ve bu eylemin günah olmayacağı söylenmiştir.kişinin zinaya düşme korkusu hasıl oldu ise yapılmasına izin verilmiş

  Kardeşim gördüğün gibi insana sayılamayacak kadar zararı olan istimna dinimizde hoş karşılanmamıştır.2 mezhep alimi ne olursa olsun haramdır fetvasını vermiştir.O halde bu fiili Allah (c.c.)'ın yardımı ile yapmamaya çalışıp sabredenlerden olalım.İnşallah mükafatını kat kat görürüz.
  Selametle.

 3. gıgax
  Üye
  Allah razı olsun Beşar kardeşim.

 4. gıgax
  Üye
  Afedersin Düzeltiyorum''BERŞAN''

 5. Muhasibi
  Editör
  Sadece zinaya düşme korkusu varsa cevaz verilmiştir onun dışında haramdır.

+ Yorum Gönder
masturbasyon ile ilgili fetvalar,  masturbasyon ne demek