+ Yorum Gönder
2. Sayfa BirinciBirinci 12
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Vesvese , Şirk ile Aşk Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. @mir
  âb ü kil
  Reklam

  Cevap: Vesvese , Şirk ile Aşk

  Reklam  Cevap: Vesvese , Şirk ile Aşk isimli yazı www.Mumsema.comCevap: Vesvese , Şirk ile Aşk
  bir hadisi şerifte şöyle buyruluyor : Bir kimsei bir kadını sever ve ona kavuşamazsa ve bu aşkını kimseye açıklamaz ve bu halde ölürse şehit sayılır
  bu uydurma bir hadistir

 2. yandı_yurek
  Emekli

  Cevap: Vesvese , Şirk ile Aşk


  Reklam


  bencede @mir abi son sorumdur sana . cevabını 4 gözle bekliyecegim . bir kıza deli gibi aşık olmamda sakınca yok yani ben bilmezdim şirki felan bilseydim daha dikkat ederdm hani aşık olma konusunda deilde onla z aman geçirme vs vs .. ama zaten sınıftandı 1 keremi ne bulustuk baska bulusmadık hem cıkmadık biz sadece ben aşıgım

 3. @mir
  âb ü kil
  aşık olmak günah değildir
  Berire ile Muğis'in kıssasını hatırla
  yeter ki İslami sınırları aşma
  bir kişiyi razı edeceğim diye Allah'ı gazaplandıracak bir iş yaparsan
  işte o zaman iş şirke kadar varır
  Allah korusun

 4. yandı_yurek
  Emekli
  Gazaplandıracak iş yaparsan dediginden şunu anlıyorum Allahı kızdırmak veya dediginiz gibi Namaza gitcegin yere sevgilinle gezmekse eger ben namaz kılmıyordum ozamanlar .. ve ben suana dek sevgilimle hiç bulusmadım .. cıktıklarımla hiç bulusmadım anca balkondan ..

 5. yandı_yurek
  Emekli
  @mir abim biliyorum nedesem de bana yaranılmıyor .. ama cevaplayı ver be abi seninde canını sıktım kusuruma bakma cahillik işte ..

 6. @mir
  âb ü kil
  kardeş ortada soru yok ki neyi cevablayayım?

 7. yandı_yurek
  Emekli
  anladım saolasın emir abi

 8. vesveseli
  Üye
  “Kim âşık olur da iffetini korur, halini gizler ve bu yüzden ölürse, şehit olarak vefat eder”.(Keşfu’l Hafâ)
  Demek ki, dinimizde iffeti muhafaza etmek ve sevgisi sebebiyle günah işlememeye sabretmek, çok sevaptır. Çünkü genel olarak sevgi insanı kör ettiği için, insanın kendisini günah işlemekten alıkoyması zordur. Zor olan işleri başarmanın sevabı da büyük olur. Hadis-i şerifte buyuruldu ki:"Ümmetimin üstün olan kimseleri, aşk belasına maruz kalınca iffetini muhafaza edenlerdir." (Deylemi)

  "Aşkını gizleyip iffetini muhafaza ederek ölen şehittir" mealindeki hadis, Hz. Aişe ve İbn Abbas’tan gelen rivayetlere dayanmaktadır

  Bu konudaki rivayetleri zayıf gören alimlerin yanında sahih kabul eden alimler de vardır(bk. El-Makasıdu’l-hasene, 1/658).

  Bilindiği üzere, aşk denilen aşırı sevgi duygusu, duygusal şehevî arzulardan çok farklı bir gerçektir. Genellikle aşk, kişinin iradesi dışında, insanın kalbine-davetsiz misafir olarak- gelip yerleşen bir olgudur. Bu işte, muhatabın gerçek güzelliğinden ziyade, gönlün kabulüne göre izafî bir güzellik söz konusudur. Gözü kör olan aşkın cazibesine kapılan kişinin gözünde, sırf sevgilisinin güzelliği vardır. Bazen cinnete varan bir durum söz konusu olabilir ve akıl tamamen bloke edilebilir.

  İnsanın iradesi dışında gelip kalbini kemiren aşk olgusu aynı zamanda –imtihanın bir versiyonu olarak- bir nevi kalbî/ruhî bir hastalık olarak da kabul edilebilir.


 9. yandı_yurek
  Emekli
  @mir abi anlamadın sen beni ya ben namaza başladım arada kılamıyorum kılabildigim kadar kılıyorum birine aşık olmamda sakınca varmı ne bulsuuyoruz ne konusuyoruz ?

+ Yorum Gönder
2. Sayfa BirinciBirinci 12
ilahi ask vesvese