+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Gusül ile ilgili bir soru Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Losof
  Devamlı Üye
  Reklam

  Gusül ile ilgili bir soru

  Reklam

  Gusül ile ilgili bir soru Mumsema arkadaşlar gusül aldım ama tırnağım arasında bisiklet yağı vardı çıkaramıyorum bir türlü öyle gusül aldım kabul olurmuki gusle manimidir?

 2. ömerhattab
  Devamlı Üye

  Cevap: Gusül ile ilgili bir soru


  Reklam


  Gusle ve abdeste mani olan ve olmayan durumlar nelerdir?CEVAPMaddeler halinde bildirelim:1- Burundaki kuru kir altına ve dişlerin arasında ve diş çukurunda bulunan yemek artıklarının altına su geçmezse, altı yıkanmazsa gusül caiz olmaz. 2- Deriye yapışmış, hamur, mum, sakız, katı yağ, balık pulu, çiğnenmiş ekmek oje gibi su geçirmeyen şeylerin altını yıkamak farzdır.3- Guslettikten sonra, bir yerinde zamk gibi su geçirmeyen bir madde gören, kaldırıp altını yıkasa yeterlidir. Yeniden gusletmeye gerek yoktur, Maliki’de de böyledir.4- Kadınların taktıkları spiral ve önden veya arkadan kullandıkları fitil gusle mani değildir.5- Başa saç ektirmek gusle mani değildir. Altındaki deriyi yıkamak yeterlidir.6- Dövme yaptırmak günahtır. Ancak gusle, abdeste mani değildir; çünkü dövme deri altından yapılmaktadır. Deri üstünden yapılsa ve çıkmayan bir boya olsa, altına su geçmezse, zamanla vücut onu atar. Onun için zamanla atan boya sürülmez. Peki çıkmayan yağlı boya yapılsa ne olur? Çıkmadığı için zaruret olur ve yine gusle mani olmaz. Yani dövme kesinlikle gusle mani değildir. 7- Küpe deliğinde, küpe yoksa ve delik açıksa kulağı ıslatırken, biraz ovunca delik ıslanırsa, yetişir, iplik takmak gerekmez. Küpe deliği kapanmışsa, kapandığı için mahzuru olmaz, deliği açmak gerekmez.8- Kına, mürekkep gibi boyalar gusle ve abdeste mani olmaz; çünkü altına su geçirir. Fakat yağlı boya, oje, zamk gibi şeyler altına su geçirmediği için gusle ve abdeste manidir. 9- Saç boyaları kına gibidir, altına su geçirir ve gusle mani olmaz. 10- Sıvı yağların altına su geçer. Yağın rengi kalsa da mahzuru yoktur. Gusle, abdeste mani değildir. Ancak katı yağların altına su geçmez.

 3. Losof
  Devamlı Üye
  teşekkürler gusülden öncede tırnaklar kesilmez ondanda kesmedim zaruret oluyor yani ozaman kabul mu oluyor ?

 4. sstrn
  Devamlı Üye
  boşuna bekleme kimsenin umrunda olmadıgı için cevaplamazlar
  kardeş eden böyle bir yanılgıya kapıldın senin bir hayatının düzeni olduğu gibi bizlerinde var ve sorulan her şeyi herkes bilecek diye bir şey yok araştırıp bulan ve araştırmaları sonucu kesin cevap verenlerde var lütfen biraz sabırlı olalım.

 5. sametcftc1
  لا إله إلا الله
  boşuna bekleme kimsenin umrunda olmadıgı için cevaplamazlar
  Kardeş çok ön yargılısın haberin olsun.

+ Yorum Gönder