+ Yorum Gönder
2. Sayfa BirinciBirinci 123 ... SonuncuSonuncu
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Hz. Aişe gerçekten 9 yaşında mı evlendi? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Desert Rose
  Silent and lonely rains
  Reklam

  Cevap: Hz. Aişe gerçekten 9 yaşında mı evlendi?

  Reklam  Cevap: Hz. Aişe gerçekten 9 yaşında mı evlendi? isimli yazı www.Mumsema.comCevap: Hz. Aişe gerçekten 9 yaşında mı evlendi?
  Tamam kardeşim, ben link vermenin yasak olduğunu bilmiyordum Sorularla İslamiyet'te paylaşımlar okursa faydası olur demiştim.Bir dahaki sefer dediginiz gibi metni kopyalamaya dikkat ederim.
  tamam kardeş bilgileri verip nerden alındığına dair
  kaynağını not düşebilirsiniz
  Cezakallahu hayran


 2. çelebiler
  Emekli

  Cevap: Hz. Aişe gerçekten 9 yaşında mı evlendi?


  Reklam


  Bir de Ayşe validemiz Uhud savaşına katılmıştır.Uhud savaşı hicri 3. yılda olmuştur.

  "Yetimleri deneyin. Evlenme çağına erdiklerinde, eğer reşid olduklarını görürseniz, mallarını kendilerine verin. Büyüyecekler (ve mallarını geri alacaklar) diye israf ederek ve aceleye getirerek mallarını yemeyin. (Velilerden) kim zengin ise (yetim malından yemeğe) tenezzül etmesin. Kim de fakir ise, aklın ve dinin gereklerine uygun bir biçimde (hizmetinin karşılığı kadar) yesin. Mallarını kendilerine geri verdiğiniz zaman da yanlarında şahit bulundurun. Hesap görücü olarak Allah yeter".Nisa 6

  Yukarıdaki ayetten o yıllarda Araplarda "evlilik çağı" diye bir kavram olduğu anlaşılıyor.Bu evlilik çağı buluğa ermek de değildir.Çünkü yetimi denemeden maksat parasını verdiğinizde parayı kullanabilme kabiliyetidir.Bu da buluğa ermekle oluşmaz.Buluğdan da sonraki bir yaştır.Yani o günkü toplumda çocukların evlendirilmesi diye birşeyin de olmadığını anlıyoruz.

 3. @mir
  âb ü kil
  yoksa bu kadar kaynak yalancı mı?
  işlerine gelen bilgileri verdiklerinden emin olabilirsiniz
  mesela reşid haylamazın kaynaklarını araştırsak
  o kaynaklarda Aişe validemizin 9 yaşında evlendiği ile ilgili rivayetlerin de olduğunu
  ama reşid haylamazın bunları ustalıkla sakladığını rahatlıkla müşahade edebiliriz

  çünkü karadamlalar kardeşin de işaret ettiği ve isabet buyurduğu gibi
  asıl amaç Resulullah'ı kafirlere karşı hoş göstermektir
  ELHAMDULİLLAH nikli üenin bu hadisleri bu kadar cesurca reddetmesinin sebebi de mesajında yazıyor zaten
  Ümmetine cevap veremeyeceği, kendisini savunmaya dair bir hadise'de asla miras olarak bırakmaz.
  mantığa bakın
  neymiş bir hadisi savunmak zorunda kalıyorsak o hadis uydurma imiş
  Allah akıl fikir versin

 4. kompleks
  Emekli
  @mir sahih denilen hadislerin kaçının doğruluğunadan tam eminsin?

 5. @mir
  âb ü kil
  İslam tarihi kitaplarında yazan bilgilerin sahihliğinden ne kadar eminseniz
  onu 10 ile çarpın
  Buhari ve Müslim'in sahih dedikleri hadislerin sahih olduğundan o kadar eminim

  ha Buharide de sahih olmayan bazı hadisler vardır
  ama alimler bunları ortaya sermiş zaten
  hatta bazıları bunları bile tek tek sahih olduğunu isbat için kitaplar yazmış
  onlara pek itibar etmesem de
  Buharide olduğu söylenen zayıflar arasında Aişe validemizin evlilik yaşı ile ilgili hadisler yok
  yani bildiğim kadarı ile hiçbir hadis alimi bu hadislere zayıf dememiştir


  kardeşler günümüzde bile 10-12 yaşında evlendirilen bir sürü kız var
  hem de sadece İslam ülkelerinde değil
  abd de bile var
  bir ara vakit gazetesi haberini yapmıştı
  fotoğraflı belgeli

  1400 yıl öncesinin Mekkesi'nde bu durumu daha doğal karşılamak lazım

  hatta bunu bir imtihan olarak bile görebilirsiniz
  "Acab kullarım hoşlarına giden şeylerde mi Resulümü tasdik edecek yoksa hoşalarına gitmeyen şeylerde bile onu tasdik etmeye devam edecekler mi?"
  şeklinde bir imtihan diye düşünün bunu


  yoksa aynı mantıktan gideceksek kafirlerin Kur'an'da saldırdığı ayetler de var
  onları da mı onların hoşuna gidecek şekilde tefsir edeceğiz?

 6. çelebiler
  Emekli
  Alıntı @mir Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  1400 yıl öncesinin Mekkesi'nde bu durumu daha doğal karşılamak lazım

  hatta bunu bir imtihan olarak bile görebilirsiniz
  "Acab kullarım hoşlarına giden şeylerde mi Resulümü tasdik edecek yoksa hoşalarına gitmeyen şeylerde bile onu tasdik etmeye devam edecekler mi?"
  şeklinde bir imtihan diye düşünün bunu


  yoksa aynı mantıktan gideceksek kafirlerin Kur'an'da saldırdığı ayetler de var
  onları da mı onların hoşuna gidecek şekilde tefsir edeceğiz?
  1400 yıl öncesinin Mekke'sinde bu durumu doğal karşılayamayız.Çünkü 1400 yıl öncesinden öncede hiç bir Peygamber genel ahlak kurallarına aykırı bir tavır sergilememiştir.

  Öyle bir imtihan da olamaz Allah kimsenin bir ahlaksızlığı kabul edip etmeyeceğini sınamamıştır.

  Kafirlerin Kuran'da saldırdığı ayetler genelde yanlış tercümeler sonucunda yıllardır bizlere yanlış anlatılan ayetlerdir.Bizler bu yanlışlıklara Kuran'a iman ettiğimizden ve yanlış yorumlanan ayetlerin doğrusunu tam olarak bilmediğimizden çoğu zaman ayetlerin yorumlarındaki hatalara itiraz etmeye cesaret edemiyoruz.Yani hem ayetin doğrusunu bilmediğimiz için hem de sanki Kuran'a itiraz ediyormuş olmamak için yanlış yorumları ayetin kendisi zannediyoruz.Örnek "Kuran'a abdestsiz dokunulmaz" yanlışına delil gösterilen ayet gibi.

  Nisa 6. ayette Rabbimiz "evlilik çağından" bahsediyorsa 1400 yıl önceki Mekke toplumu da evlenmek için belli bir yaş gerekli olduğunu biliyor ve bunu uyguluyor demektir.Buna göre Bir peygamberin bile 6 yaşında bir çocukla evlenip 9 yaşında çocukla cima etmesi o toplum tarafından hoş görülecek birşey değildir.Çünkü yukarıda da bahsettiğim gibi hiç bir peygamber genel ahlak kurallarına uygun olmayan bir şey yapmamıştır.Üstelik Ayşe validemiz Peygamberimizle evlenmeden önce başka biriyle nişanlanmıştı.Bu olayda onun evlilik çağında olduğunu gösterir.

  Ayşe validemiz Ablası Esma'dan 10 yaş küçüktü.Esma hicri 73 yılında 100 yaşında iken öldü.Öyle ise Esma hicrette27-28 yaşında idi.Ayşe validemiz 10 yaş küçük olduğuna göre hicrette 17-18 yaşında idi.Peygamberimizle Medine'de evlendiklerine göre Ayşe validemiz,Peygamberimizle evlendiğinde en az 19-20 yaşında olmalıdır.

  Hicri 3.yılda Peygamberimiz Ayşe validemizi Uhud savaşına götürdü.Ayşe validemiz kılıç alarak savaşmak istedi fakat Peygamberimiz buna izin vermedi.Ayşe validemiz Uhud'da savaşan müslümanlara su dağıttı.

  Yukarıda saydıklarıma göre Peygamberimiz 6 yaşındaki bir çocukla nikahlanıp 9 yaşına geldiğinde cima edecek ve bu 9 yaşıdaki kız çocuğunu Uhud savaşına götürecek 9 yaşındaki kız çocuğu da eline kılıç alıp savaşmak isteyecek.

  Bunları yapan merhamet timsali Peygamberimizdir diyebilir miyiz?

 7. @mir
  âb ü kil
  Kafirlerin Kuran'da saldırdığı ayetler genelde yanlış tercümeler sonucunda yıllardır bizlere yanlış anlatılan ayetlerdir.
  miras hakkında kadına 1 erkeğe 2 hisse verilmesi ayeti mi yanlış tercüme edilmiş?
  ya da "kadınlar sizin tarlalarınızdır" ayeti mi?

  kafirler kadınlarla ilgili hemen her ayete saldırırlar
  hepsi mi yanlış tercüme edilmiş?

  Bunları yapan merhamet timsali Peygamberimizdir diyebilir miyiz?
  işte mantık hatanızın sebebi bu
  siz kendi kafanızdan bir ahlak kuralı çiziyorsunuz
  sonra da buna uymayan her hadisi reddediyorsunuz

  halbuki yapmanız şunu demektir:
  Resulullah bunu yapmışsa doğrudur

  şimdi ben sorayım:
  Resulullah 9 yaşındaki bir kızla evlenmişse size göre -haşa- merhametsiz midir?

 8. ömerhattab
  Devamlı Üye
  Alıntı @mir Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  şimdi ben sorayım:Resulullah 9 yaşındaki bir kızla evlenmişse size göre -haşa- merhametsiz midir?
  Araştırmalarda Hz Aişe r.a Evlenme yaşının 17 olduğu kesinleşmiştir...peygamber s.a.v efendimiz 9 yaşında biriyle evlenmediğine göre bu soruyu sormanız yanlıştır...

 9. Searhalu
  Devamlı Üye
  işi duygusallaştırmaya gerek yok bu konu ihtilaflıdır ama 17-18 gibi rivayetler itibar edilecek düzeyde değildir Yapılan tahkiklere göre en ziyade kabul gören ve en sahih addedilen rivayetlere nazaran 6 yaşında iken nikahlanmış, 9 yaşında iken zifaf edilmiş olmasıdır.  Hz. AİŞE (r.anha)


  Ummu'l-mu'minîn Âişe bint Ebî Bekr es-Sıddîk el-Kureşiyye (ö. 58/678) Hz. Ebû Bekir'in kızı ve Hz. Peygamberin hanımıdır.
  Annesi Ummi Rûmân binti Âmir İbn Umeyr'dir.
  Babası Ebû Bekir b. Ebû Kuhâfe, es-Sıddîk lakabıyla tanındığı için kendisine Âişe es-Sıddîka (es-Sâdıka) binti's-Sıddîk denilmiştir. Annesi; Kinâne kabilesinden Ummu Rûmân bint Âmir b. Uveymir'dir.

  Bi'setin 4. yılında (614) Mekke'de doğdu. Onun daha önce doğduğunu ve dolayısıyla Hz. Peygamber ile evlendiğinde 14 ile 18 yaşlarında olduğunu ileri süren batının pisikolojik saldırıları karşısında tutunamayan bazı çağdaş (!) araştırmacıların (Suleyman Nedvî, V, 12-25; Akkâd, s. 39, 59, 60) dayandıkları rivayetler sağlam değildir.
  İbn İshak, Hz. Ebû Bekir'in daveti ile müslüman olanları sıralarken Hz. Âişe'nin de adını verir ve o sıralarda yaşının küçük olduğunu zikreder.
  Hz. Âişe'nin, “Ben ebeveynimi bildim bileli onları müslüman buldum” ( Buhârî, “Kefalet”, 4.) ifadesinden kendisinin bi'set-i nebeviyyeden sonra doğduğu anlaşılmaktadır. Çocukluğu hakkında fazla bilgi yoktur.

  Babası Rasûl-u Ekrem ile daha önce hicret ettiği için aynı yıl (622) annesi, ağabeyi Abdullah, kız kardeşi Esma. Hz. Peygamber'in hanımı Şevde, kızları Fâtıma ve Ummu Kulsum ile birlikte Medine'ye hicret etti.
  Önceleri Medine'nin havasına alışamadığı için babası gibi rahatsızlandı. Ancak kısa bir süre sonra sağlığına tekrar kavuştu. Hicretin 2. yılı Şevval ayında (Nisan 624, iki bayram arasında )Hz. Peygamber'le evlendi. (Zehebî, II, 141-142.) Düğün tarihini hicretin 1. yılı Şevval ayı (Nisan 623) olarak kabul edenler de vardır.
  Hz. Ebû Bekir, düğünü neden geciktirdiğini Hz. Peygamber'e sormuş, mehir parasını temin edemediği için tehir ettiğini öğrenince ihtiyacı olan 500 dirhemi ona ödünç vermişti.


  18 yaşında dul kalan Hz. Âişe. Peygamber hanımlarının başkalarıyla evlenmelerini yasaklayan Kur'an hükmüne uyarak bir daha evlenmedi.
  Hz. Peygamberden sonra 47 yıl daha yaşadı ve 65 (veya 66) yaşında iken 17 Ramadan 58 (14 Temmuz 678) Çarşamba gecesi, vitir namazını kıldıktan sonra Medine'de vefat etti.
  56, 57 veya 59 yıllarında 19 veya 13 Ramadan'da vefat ettiği de rivayet edilmiştir, ölümü Medine'de büyük bir üzüntüyle karşılanmış, cenazesi aynı gece kaldırılmıştır.


  İlgili Nass'lar :

  5611)- Hz. Aişe (r. anhâ) anlatıyor:
  "Rasûlullah (aleyhissalâtu vesselâm), ben 6 yaşında iken benimle evlendi. Medine'ye geldik. Beni'l-Hâris İbnu'l-Hazrec kabîlesine indik. Ben hummaya yakalandım. Saçlarım döküldü. (İyileşince) saçım yine uzadı.
  Annem Ummu Rûman, ben arkadaşlarımla salıncakta oynarken, bana geldi, benden ne istediğini bilmeksizin yanına gittim. Elimden tuttu. Evin kapısında beni durdurdu. Evimizde, ensârdan bir grup kadın vardı. "Hayırlı, bereketli olsun!", "Uğurlu mubarek olsun!" diye dualar, tebrikler ettiler. Annem beni onlara teslim etti. Onlar kılık kıyafetime çeki düzen verdiler.
  Beni, [kuşluk vakti aniden] Rasûlullah (aleyhissalâtu vesselâm)(ın gelişinden) başka bir şey şaşırtmadı. Annem beni O'na teslim etti. O gün ben 9 yaşında idim."
  (Buhârî, Nikâh 38, 39, 57, 59, 61; Muslim, Nikâh 69, (1422); Ebu Dâvud, Nikâh 34, (2121); Edeb 63, (4933,4934,4935, 4936, 4937); Nesâî, Nikâh 29, (6, 82). Ayrıca Kutub-i Sitte Tercüme ve Şerhi, Akçağ Yayın: 15/486.)

  AÇIKLAMA:

  1- Hz. Aişe'nin Rasûlullah ile evlenme yaşı ihtilaflıdır.
  Yapılan tahkiklere göre en ziyade kabul gören ve en sahih addedilen rivayetlere nazaran 6 yaşında iken nikahlanmış, 9 yaşında iken zifaf edilmiş olmasıdır.
  Rasûlullah'la evlendiği zaman Hz. Aişe'nin 16-17 ve hatta 18 yaşlarında olduğuna dair yapılan bazı açıklamalar varsa da tatminkâr değildir. Sahih rivayetlerin zahirine uygun gelmemektedir. Bu sebeple ihtiyatla karşılanması daha muvafıktır.
  Rasûlullah vefat ettiği zaman Hz. Aişe 18 yaşında idi.
  İbnu İshak'a göre, Raesulullah (aleyhissalâtu vesselâm) Hz. Hatice'nin vefatından sonra Hz. Sevde ile evlenmiş, Sevde'den sonra Hz. Aişe ile evlenmiştir. Ancak bazı rivayetlere göre, Hz. Hatice'den sonra Hz. Aişe ile evlenmiştir. Yapılan tahkikler, İbn-i İshak'ın kaydını haklı çıkarmıştır. Rasûlullah, henüz hicret etmezden önce Hz. Sevde ile evlenmiştir. Hz. Aişe'nin evliliği hicretten sonra Medine'de vukûa gelmiştir.

  2- Bu hadise dayanan İslâm ulemâsı, küçük yaşta bulunan kız çocuğunun babası tarafından nikahlanabileceği hükmünü çıkarmıştır. Nevevî, bu cevaz hususunda İslâm ulemâsının icma ettiğini belirtir.
  Hanefîlere göre bu câizdir. Ancak kızın buluğa erince seçme hakkı vardır, dilerse kabul etmeyebilir. Bu hakkını daha önce kullanamaz.
  Şâfiî, Mâlikî gibi Hicaz ulemâsı bu seçme hakkını tanımazlar. İmam Şâfiî, Mâlik, Ahmed, Ebu Yusuf gibi birkısım ulemâ buluğa ermeyen küçüğü nikahlama yetkisine sadece babanın sahip olduğunu, diğer velilerin bu hakka sahip olmadığını söylerler. Ebu Hanife, Evzâi ve diğer birkısım ulemâ velilerin de evlendirebileceğine hükmetmiştir.

  3- Hadis, gerdekten önce gelinin hususî bir hazırlığa tabi tutularak süslenmesinin mustehab olduğunu gösterir. Başka rivayetlerde, câhiliye devrinde, mâşıta denen kadın berberlerinin varlığını, bunların gerdeğe girecek kadınları -aynen günümüzde olduğu gibi- hususî bir hazırlık ve süslemeden geçirdiklerini, İslâm'dan sonra, aynı mesleğe devam edip edemeyeceklerini Aleyhissalâtu vesselâm'dan sorduklarını, Rasûlullah'ın da "kadınları süsleyin, kocalarına hazırlayın" diyerek cevaz verdiğini görmekteyiz.

  4- Gerdeğe girecek kızın yanında kadınların toplanıp ilgi göstermeleri, zifaf âdâbını öğretmeleri, hayır ve bereket duasında bulunmaları mustehabtır.

  5- Bu hadisin bazı vecihlerinde, Rasûlullah'ın kuşluk vakti zifafa girdiği tasrîh edildiğine göre, gündüzleyin de zifaf caizdir.
  (Kutub-i Sitte Tercüme ve Şerhi, Akçağ Yayın: 15/486.)

  ------------------------------


  4065- Âişe radiyallahu anhâ'dan:
  "Allah Rasulu (s.a.v.), benimle ben 6 yaşımdayken evlendi (nişanlandı). Medine'ye geldik. Haris bin el-Hazrecoğullarında konakladık. Sıtmaya yakalandım. Saçlarım döküldü, (iyileşince) yine uzadı. Ben salıncakta arkadaşlarımla sallanıp oynarken annem Ummu Rûmân bana geldi. Benden ne istediğini bilmeden yanma vardım. Elimden tutup beni evin kapısında durdurdu. Ben soluk soluğa idim. Nerdeyse kalbim duracaktı. Biraz su alıp yüzüme ve başıma sürdüm. Beni eve soktu. Evde bir takım Ensâr hanımları vardı.
  «Hayırlı, uğurlu ve bereketli olsun!» dediler.
  Annem beni onlara teslim etti. Üstümü başımı düzelttiler. Çok geçmeden Allah Rasulu (s.a.v.)'i orada görünce irkildim. Beni hemen ona teslim ettiler. Ben o zaman 9 yaşındaydım."
  (Bu hadisi Buhârî (nikâh 38-39, VI, 134; 57-59, VI, 139; 61, VI, 140), Muslim (nikâh no. 69-72, s. 1038-9), Ebû Dâvud (no. 2121,4933-7), Nesâî (nikâh 29/1-3, VI, 82) ve İbn Mâce (no. 1876), Hisâm b. Urve an ebîhî an Âise asl-ı senedi ile tahrîc ettiler. Rudani, Büyük Hadis Kulliyatı, Cem’ul-fevaid, İz Yayıncılık: 2/226-227.)


  4066- Urve dedi ki:
  "Hatice, Peygamber (s.a.v.), Medine'ye gitmeden 3 yıl önce vefat etti. Ondan sonra 2 veya 2 seneye yakın bir müddet bekledikten sonra Âişe ile 6 yaşındayken evlendi, 9 yaşına bastığında onunla zifafa girdi."
  (Bu hadisi Buhârî (nikâh 38-39, VI, 134; 57-59, VI, 139; 61, VI, 140), Muslim (nikâh no. 69-72, s. 1038-9), Ebû Dâvud (no. 2121,4933-7), Nesâî (nikâh 29/1-3, VI, 82) ve İbn Mâce (no. 1876), Hisâm b. Urve an ebîhî an Âişe asl-ı senedi ile tahrîc ettiler. Rudani,Büyük Hadis Kulliyatı, Cem’ul-fevaid, İz Yayıncılık: 2/227)


  4067- Diğer rivayet: "Onunla 9 sene birlikte oldu."
  (Bu hadisi Buhârî (nikâh 38-39, VI, 134; 57-59, VI, 139; 61, VI, 140), Muslim (nikâh no. 69-72, s. 1038-9), Ebû Dâvud (no. 2121,4933-7), Nesâî (nikâh 29/1-3, VI, 82) ve İbn Mâce (no. 1876), Hisâm b. Urve an ebîhî an Âişe asl-ı senedi ile tahrîc ettiler. Rudani, Büyük Hadis Kulliyatı, Cem’ul-fevaid, İz Yayıncılık: 2/227)

 10. Searhalu
  Devamlı Üye
  4068- Diğer rivayet: "Benimle, 7 yaşımdayken evlendi."
  [Buhârî, Muslim, Ebû Dâvud ve Nesâî.]
  (Bu hadisi Buhârî (nikâh 38-39, VI, 134; 57-59, VI, 139; 61, VI, 140), Muslim (nikâh no. 69-72, s. 1038-9), Ebû Dâvud (no. 2121,4933-7), Nesâî (nikâh 29/1-3, VI, 82) ve İbn Mâce (no. 1876), Hisâm b. Urve an ebîhî an Âişe asl-ı senedi ile tahrîc ettiler. Rudani, Büyük Hadis Kulliyatı, Cem’ul-fevaid, İz Yayıncılık: 2/227)

 11. ömerhattab
  Devamlı Üye
  Alıntı Searhalu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  4068- Diğer rivayet: "Benimle, 7 yaşımdayken evlendi." [Buhârî, Muslim, Ebû Dâvud ve Nesâî.](Bu hadisi Buhârî (nikâh 38-39, VI, 134; 57-59, VI, 139; 61, VI, 140), Muslim (nikâh no. 69-72, s. 1038-9), Ebû Dâvud (no. 2121,4933-7), Nesâî (nikâh 29/1-3, VI, 82) ve İbn Mâce (no. 1876), Hisâm b. Urve an ebîhî an Âişe asl-ı senedi ile tahrîc ettiler. Rudani, Büyük Hadis Kulliyatı, Cem’ul-fevaid, İz Yayıncılık: 2/227)
  Arkadaş bu rivayetlerden hangisini kabuleniyorsunuz?

 12. Searhalu
  Devamlı Üye

  Reklam


  Yapılan tahkiklere göre en ziyade kabul gören ve en sahih addedilen rivayetlere nazaran 6 yaşında iken nikahlanmış, 9 yaşında iken zifaf edilmiş olmasıdır

+ Yorum Gönder
2. Sayfa BirinciBirinci 123 ... SonuncuSonuncu