+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Öğretmen Cuma namazını nasıl kılacak Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. cavraşım
  Devamlı Üye
  Reklam

  Öğretmen Cuma namazını nasıl kılacak

  Reklam

  Öğretmen Cuma namazını nasıl kılacak Mumsema ben öğretmenim ve cuma namazının saatinde bazen derste olabiliyorum,dersi bırakıp gittiğim zamanlar oldu,gitmediğim zamanlarda
  özellikle gittiğim zamanlarla ilgili sorularım var:
  1-devletten o dersinn parasını alıyorum,helal mi?
  2-ben namazdayken (boş derslerin halini hatırlarsınız) öğrencinin birine birşey olsa,mesela camdan sarkıyorlar,Allah korusun düşse benim Allah katında hesabım nasıl olur?
  3-öğrencilerime pek izin vermem,izin verdiğimde dışarıda başına birşey gelse sorumluluğum çok büyük olmaz mı?

 2. @mir
  âb ü kil

  Cevap: öğretmen Cuma namazını nasıl kılacak


  Reklam


  Cuma Namazı ve Laikçiler
  Öğle tatilinin, cuma günlerinde kamu görevlilerinin cuma namazını kılmalarına imkan verecek şekilde ayarlanması ile ilgili kanun teklifi, "takke düştü kel göründü" misali birçok gerçeği/ayıbı ayan beyan ortaya koydu. TV'de seyrettiğim bir tartışmalı toplantı, konu etrafında söylenenlerin tamamını ihtiva ediyordu. Teklifin lehinde konuşanlara göre kanun bir yenilik getirmiyor, fiili duruma hukukî zemin hazırlıyordu, bunu idari tasarrufla da gerçekleştirmek mümkündü, hükümet buna yaklaşmadığı için teklif verilmek mecburiyeti hissedilmişti. Karşı görüşü savunanlara göre bu teklif laikliğe ve T.C. ilkelerine aykırı idi. Laikliğe karşı olanlar 1950'li yıllardan beri ilkeleri parça parça ihlal ediyor, ortadan kaldırmayı hedefliyorlardı. İsteyenler zaten cumayı kılıyorlardı, kimse bundan engellenmiyordu ve şimdiye kadar cuma kılamadığından şikayet eden bir memur da olmamıştı... Halbuki:
  a) Cumayı kılmak isteyen kamu görevlilerinden ancak bir kısmının sıkıntı ve huzursuzluk içinde, ezile büzüle edaya çalıştıkları bu önemli ibadeti, gönül huzuru ile ifa etme imkanı getiren bir kanun veya idari tasarruf önemli bir yeniliktir, fiili duruma nisbetle müsbet mânâda çok farklı bir hukukî zemindir.
  b) Kendilerini çağdaş, ileri, aydın olarak niteleyenlerin, yetmiş yıl önce konmuş ilkeler üzerinde gösterdikleri hassasiyet karşısında hayrete düşmemek mümkün değildir. Zamanımızda demokrasi ve insan hakları ilkelerini benimsemiş bulunan toplumların ilk adımda yaptıkları şey, bu ilkelere aykırı bulunan tabuları ve modası geçmiş uygulamaları ortadan kaldırmaktır. 1950'den bu yana yaşanan değişiklikler, çağdaş devlet ve toplumun ilkelerini değil, bunlara aykırı bulunan tabuları yıkmaktır. Ülkemizde, son yıllarda İkinci Cumhuriyeti savunan aydınlar da bunu istemektedirler.
  c) Teklife karşı olanlar, laiklik karşıtlarının cür'etli(!) isteklerini sıralarken Kitab üzerine yemini, Ayasofya'nın ibadete açılmasını, meclisin dua ile açılmasını... zikrettiler. Bu efendilere gözlerini açıp bir dünyaya bakmalarını, demokrasi ile yönetilen, hatta bu sistemin beşiği sayılan ülkelerde buna benzer uygulamaların çok tabii görülerek yapıldığını hatırlatmakla yetinelim.
  d) T.C. Anayasasının 24. maddesi, "ibadet, dinî ayin ve törenler serbesttir" diyor ve bunu 14. maddeye aykırı olmamak kaydına bağlıyor. 14. maddenin sınırladığı davranış ise din ve mezheb ayrımı yaratmak ve dine dayalı devlet kurmaktır. Cuma namazı kılan ne din ve mezheb ayrımı yapıyor, ne de dine dayalı devlet kuruyor. Yapılan yalnızca bir ibadettir. Laik anayasa bu hürriyeti verdiğine göre vatandaş hak ve hürriyetini kullanmak istediğinde bir engel ile karşılaşmamalıdır; aksi halde sağ el ile verilen sol el ile geri alınmış, eli kolu bağlı adama yürüme hürriyeti verilmiş olur. Kamu görevlisi de cumayı kılmak istediğinde öğle tatili buna göre ayarlanmazsa açıkça ibadetten engellenmiş bulunur ve asıl laikliğe, din ve vicdan hürriyetine, dolayısıyle anayasaya aykırı olan bu dolaylı engellemedir.
  e) Eski bir bakanın, "Bu kanun çıkarsa kamu görevlileri cuma namazı kılmaya mecbur edilmiş olur" ifadesini anlamakta güçlük çekiyorum. Demek ki insaftan ayrılan, mantıktan da ayrılmış oluyor.
  f) "Hiçbir memurun cuma kılamadığı için şikayetçi olduğunu duymadık" sözü bir intak-ı Hak'tır (normal hallerde söylemediğini Hak söyletiyor). Doğru, duymadınız; çünkü yıllardan beri yaptıklarınızı halka sormak, halkın ne dediğine kulak vermek gibi bir medeni ve demokratik adetiniz yoktur. Merak ediyorsanız gidiniz, halkın içinde yaşayan, gönülleri ve kulakları sağır olmayan halk adamlarına sorunuz; onlar size neler anlatacaklardır, neler! Bilmek isteyenlere ben bir tanesini söyleyeyim: Namazı, orucu, cuması engellenen binlerce müslüman, engelleyene şikayetin fayda vermediğini bildiğinden onları Allah'a havale ediyor, O'nun haklarından gelmesini diliyorlar. Kimbilir belki de son yıllarda yaşadıklarımız, bu tazallümlerin (Allah'a sızlanmaların) ve niyazların sonuçlarıdır.
  g) Batı, hıristiyanlar için bütün pazar gününü, yahudiler için de cumartesi gününü tatil etmiştir. Cuma günü bir saati (yarım da olur) müslümanlar için tatil etmeyenlerin çağdaşlığı, Batı'ya nisbetle kırksekizde bir oranında bile değildir.

  Hayreddin Karaman


 3. kompleks
  Emekli
  2- bu konu da hassas olacaksan eğer bilmek gerekir önce tedbir sonra tevekkül. Mesela öyle birşey olsa ahirette sana sorulsa "neden bir öğretmene sınıfta kalmasını rica etmedin?" ne cevap vereceksin değil mi?

 4. cavraşım
  Devamlı Üye
  amir kardeş yazıyı okudum ama sonuç???
  kompleks ,herşey o kadar basit olsa keşke

 5. Searhalu
  Devamlı Üye
  devlet tağut olunca müslümanlar işte bu tür zorluklarla karşılaşıyor ALLAh kolaylık versin

 6. ser-a
  Üye
  kendisine cuma namazı farz olan birisinin cuma vaktinde çalışıp kazandığı para haramdır.
  küfre rıza küfürdür.

 7. cavraşım
  Devamlı Üye
  Searhalu arkadaş Allah razı olsun

  ser-a arkadaş,çok merak ettim tavsiyen nedir?

 8. ser-a
  Üye
  Okuldaki konumunuzu kendiniz daha iyi biliyorsunuz.Dolayısıyla sizin bu konuda ilk önce bilgi sahibi olmanız,sonra kuran ve sünnete uygun bir çözüm bulmanız daha efdaldir.

 9. cavraşım
  Devamlı Üye
  okuldaki konumum derken?öğretmenim işte daha ötesi yok.ders proğramı cumaya gidebilmem için bana göre ayarlanmıyor.müdür ayarlayamıyoruz diyip işin içinden çıkıyor.hangi konuda ne bilgisine sahip olcağım mesajınızdan birşey anlamadım?

  kurana ve sünnete göre nasıl bir çözüm bulacağım onu bilmiyorum,sizden yorum istedim??

  gitmesem bir türlü,gitsem bir türlü???

  helal-haram-kul hakkı...herşey var içinde

  gittiğimde de gitmediğimde de konunu diğer tarafını düşünmemem gerekiyor.bana göre çözüm bu

 10. kompleks
  Emekli
  @cavraşım aklıma bissürü şey geliyor dinen uygun mu seni zor durumda mı bırakır bilmiyorum. En iyisi mumsema vs. baksın bir de diyanete danışırsan yardımcı olabilirler (alo 170 fetva hattı vs..)

 11. cavraşım
  Devamlı Üye
  teşekkürler kompleks

  burdan cvp gelmiyor,başka yerlere soracağım artık

 12. @mir
  âb ü kil

  Reklam


  kardeş Müslüman elinden geleni yapmakla mükelleftir
  ama bir mükellefliği de elinden gelmeyenin elinden gelmesini sağlamaya çalışmaktır

  yani yapabildiğini yap
  yapmadığını yapabilmek için gerekeni yap
  bazı sendikaların çalışmaları ile andımız kaldırılıyor
  İnkılap Tarihi aşama aşama kaldırılmaya başlanıyor
  aynı sendika kılık kıyafet zorbalığının kaldırılması için yıllardır uğraşıyor
  bir de mesai saatlerinde ibadet serbestliği için
  onlarla tanış samimi bulursan üye ol destek ver

  bu konuda çalışan öğretmen dernekleri de vardır

  eğer bir şey yapmaz ve "ne yapalım biz emir kuluyuz" dersen
  hesabını veremeyebilirsin

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu