+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Görmeden Kişi Hakkında Hüküm Vermek Hangi Durumlarda Geçerlidir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Cedd
  Devamlı Üye
  Reklam

  Görmeden Kişi Hakkında Hüküm Vermek Hangi Durumlarda Geçerlidir?

  Reklam

  Görmeden Kişi Hakkında Hüküm Vermek Hangi Durumlarda Geçerlidir? Mumsema Selamun Aleykum kardeşlerim,

  Bir kişinin kötü olduğunu genelden anlar ve söyleriz. Buna duyduğumuz ve gördüğümüz haberlerden kanıt getirir, inanırız. İslam hukukuna göre bu nasıldır? Yani bizler filanca kişinin kötü bir iş yaptığına gözümüzle görüp tasdik ettiğimizde mi şahitlik edebiliriz. (ki görülenler de aslını yansıtmayabiliyor her zaman)

  Durum eğer böyle ise şöyle bir örnek vermek istiyorum;

  ABD eski başkanı George Bush! Bu şahsın dünya üzerindeki etkilerinde belli bir fikre sahibiz. Hem de oldukça kötü bir etki olarak belirtiriz, biliriz. Peki, bu şahsın her yaptığını göz ile görmemiz gerekir mi? Buradaki şahitliğimiz medya vasıtasıyla yeterli midir İslam'a göre? Ya da İslam açısından güvenilir ve yakın kaynakların şahitliğinde, böylelikle bize kadar zincirleme gelen bilgilere mi itimat ederek bu çıkarımı yapabiliriz? "George Bush şunları ve şunları yapmıştır o, şu şekilde bir insandır" demenin hangi şartlar ile İslam'a uygun olduğunu bilmek istiyorum.

  G. Bush, sadece konuyu anlatabilmek için kullanılmış bariz bir örnektir.

 2. Cedd
  Devamlı Üye

  Cevap: Görmeden Kişi Hakkında Hüküm Vermek Hangi Durumlarda Geçerlidir?


  Reklam


  Görmeden Kişi Hakkında Hüküm Vermek Hangi Durumlarda Geçerlidir?

+ Yorum Gönder