Konusunu Oylayın.: İstimnadan nasıl kurtulabilirim ?

5 üzerinden 5.00 | Toplam : 4 kişi
İstimnadan nasıl kurtulabilirim ?
 1. 12.Eylül.2012, 23:13
  1
  alperen38
  Üye

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 12.Eylül.2012
  Üye No: 97812
  Mesaj Sayısı: 4
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 1

  İstimnadan nasıl kurtulabilirim ?


  İstimnadan nasıl kurtulabilirim ? Mumsema Sevgili kardeşlerim ve sevgili mumsema öncelikle esselamun aleyküm diyerek sözüme başlamak istiyorum ben daha 13 yaşındayım ve bu yaşta istimna yapıyorum sizlerden cevaplamanızı istediğim 2 sorum var ;

  1 - İstimnadan nasıl kurtulabilirim ?

  2 - İstimnayı bırakınca yaparken ki zararları tamamen vücuttan atılır mı ? (Cevap veren her kardeşimden ALLAH razı olsun ALLAH yolunuzu açık eylesin abilerim ablalarım.)


 2. 12.Eylül.2012, 23:13
  1
  alperen38 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üye  Sevgili kardeşlerim ve sevgili mumsema öncelikle esselamun aleyküm diyerek sözüme başlamak istiyorum ben daha 13 yaşındayım ve bu yaşta istimna yapıyorum sizlerden cevaplamanızı istediğim 2 sorum var ;

  1 - İstimnadan nasıl kurtulabilirim ?

  2 - İstimnayı bırakınca yaparken ki zararları tamamen vücuttan atılır mı ? (Cevap veren her kardeşimden ALLAH razı olsun ALLAH yolunuzu açık eylesin abilerim ablalarım.)

 3. 13.Eylül.2012, 01:23
  2
  Searhalu
  Devamlı Üye

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 10.Eylül.2012
  Üye No: 97790
  Mesaj Sayısı: 185
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 2

  Cevap: İstimnadan nasıl kurtulabilirim ?
  Sual: Ben istimna bağımlısı bir gencim.İstimna yapma sıklığım neredeyse hergün.İstimnadan kurtulmak istiyorum ama bir türlü olmuyor.Bu hal yüzünden ibadetlerimi yapamıyorum.Kendimi hep kirli görüyorum.pişmanlık ve suçluluk duygusu her seferinde hissediyorum.Bu durumdan kurtulmak için lütfen bir çare söyleyin.

  Cevap:Asrımız gençliğinin başına bela olan ve manevi hayatını mahvedip imandan ve islamdan ve ahlaktan uzaklaştıran en büyük belaların başında istimna gelmektedir.Çıplaklık ve hayasızlığın en çok mağdur olan kesimi gençliktir..Hevasatlarını harekete geçiren yayınlar yüzünden gençler neslin zaifiyetine sebep olacak istimnaya müptela olmuş durumdalar.Bir çok gencin bu dertten muzdarip olduğunu biliyoruz.Sınırları kaldırılmış olan cinsellik,karma eğitim,müstehcen yayınlar ve çıplaklık yüzünden galeyana gelen arzu ve şehvet kuvvetini teskin etmek için gençlerin bir kısmı zinaya süluk edip fuhuşa düşerken büyük çoğunluğu ise istimnaya başvurmakta bu istimna yüzünden kısmi azamisi maddi ve manevi bunalımlara düşmektedir.Bazı gençlerde istimna bağımlılığı öyle bir noktaya gelmiştir ki ,bu illeti günde üç kere yapmak zorunda zorun da kalıyorlar.Bu müptelalık ve bağımlılık ile fizyolojik,biyolojik ve biyolojik yapıları bozulmaktadır.Aklı ve nesli zafiyete uğratan bu durumdan kurtulmak için şu önerileri dikkate almaları gerekir.

  Birincisi :İstimna bağımlısı gençlerin evliliğe imkanları varsa evlenmeleri hayır olur çünkü: Evlilik hem dinlerinin yarısını tamamlarlar hem de şehevi duygulara sükunet verir..Müstehcen görsel yayınlar yüzünden cinselliğin erken uyanması sonucu ergenlik çağının çok küçük yaşlara düştüğü zamanımızda imkanı olan gençlerin bu illete düşmemek için evlenmesi hayır olur.

  İkincisi: Nafile oruç tutmaları hayır olur çünkü: İstimna kuvvetine destek olmada yeme ve içmenin büyük bir etkisi vardır.Açlık şehveti kırdığı için oruç tutmakta faide vardır.Bir çok büyük zat nefsin arzularına karşı oruç tutarak onun kuvvetini kırmıştır.Nafile oruç tutmaya çalışmak gençleri istimnadan uzak tutabilir.Nefis yeme ve içme ile kuvvet kazanmadığı zaman şehevi kuvveti düşük olur.

  Üçüncüsü: Cinsel içerikle şeylerden uzak durmaları hayır olur. Çünkü gençleri istimnaya sevk eden unsurların beklide en büyüğü olan cinsel içerikli film ve görüntülerdir. Bu tür yayınlar gençliğin şehvet kuvvetini tahrik edip ifrat mertebesine çıkardığı için o kuvvetin baskısı ile birçok genç ya fuhşa süluk ediyor ya da istimna yolunu seçiyor. Bu durum gençlerin maneviyatını etkilediği gibi psikolojisini de etkileyip bozuyor. Kendinde suçluluk duygusu veriyor. Aklı fikri düşüncesi hep bu kötü düşüncelerle kirlenip meşgul oluyor. Bu tesirli müstehcen yayınlardan uzak durmadığı takdirde istimnadan kurtulmak zor olacaktır. Göz kameraları neyi çekerse hayal hayal sinemasında o filmler oynayacaktır.

  Dördüncüsü: Gençlerin hayatındaki manevi boşlukları doldurmaları hayır olur. Çünkü manevi boşluk içerisinde amaçsız ve hedefsiz yaşamaları istimnaya sevk edebiliyor. Kendisine amaç ve hedef belirlemeyen ve vaktini boş geçirenlerin kalp, ruh ve akıllarındaki boşlukları nefis ve şeytan cinsel tahayyullara ve vehmi ve farazi düşüncelere sevk ederek doldurmaya çalışmaktadır.Bir şeylerle meşgul olmayanlar kendileriyle meşgul olmaya başlıyor.

  Beşincisi:Gençlerin İyi Huylu arkadaş sahibi olmaları hayır olur.Çünkü istimnadan kurtulabilmelerinin bir şartı da fazilet sahibi, huyu güzel, aklı güzel, ahlakı güzel, sözü güzel arkadaşlarla beraber olmasından geçer.İyi huylu arkadaş yol gösterici, uyarıcı, ihtar edici, ikaz edici ,hayrı tavsiye edicidir.Kendisi için istediğini kardeşi içinde ister.Hayrın kapısını gösterir.Yolunu açar,vesile olur,hayır duası eder,iyi huylu arkadaş görüldüğü zaman Allah’ı hatırlatır

  Altıncısı:Tıbbi öğüt ve koruyucu hekimlik tavsiyelerini dinlemek hayır getirir.Çünkü istimnadan kurtulmanın şartlarından birisi ise tıbbi öğütleri tutmak ve koruyucu hekimlik önerilerine kulak vermekle olabilir..Mesela hangi gıda ne kadar cinsi duyguları harekete geçirir.Hangi ürünler kullanıldığı zaman arzuları durultur.Yada cinsi arzuları harekete geçiren saatler nelerdir.Uykunun ve yemenin şehvete etkisi ne kadardır.Vb gibi vücut ile alakalı haller bilindiği zaman bekar olanlar bu şartlara riayet ederek şehvet ve arzularını teskin edebilirler.

  Yedincisi:Allahtan haya etmek hayır getirir.Çünkü:İmanın en güzel nadide parçası hayadır.Haya elmaslar hazineleri kadar değerlidir..Haya Allahtan haya ,mahlukattan haya,ve insanlardan haya etmek şeklinde özetlenebilir.Bunların varlığını bilen bir insan hep haya ve edep üzere olur.Hz Ebu Bekir r.a tuvalete girerken bile rabbine karşı utancından gömleğini başına çekermiş.Yine Hz Ali Efendimiz zekerine(cinsel organına) asla bakmazmış.Edep yerlerini hep kapalı tutar elini bile atmaktan haya edermiş..O kutlu insanlar rablerinin ve meleklerin kendilerin her an görüp kolladıklarını bildikleri için çıplak olarak durmamışlar.İnsan kendi vücudunu aynada gördüğü zaman yada ona baktığı zaman bu kendisinden şehvet verip tahrik edebilir.Allahtan utanan insan onun razı olmadığı şeyi yapmaz.Rabbinden haya eden hayasız iş yapmaz.Büyük zatlar rablerine karşı ellerini dillerini değil sadece hayallerini bile temiz tutup kirletmemişler.Rablerine karşı edepli ve hayalı hareket etmişler. Her an Rabbimizin huzurundayız diye ayaklarını bile uzatmamışlar ki, hayasızlık etmiş olmayalım..Demek istimnanın önünü almada haya sahibi olmanın etkisi vardır.Zaruret dışı haya yerlerine bakmak hem unutkanlığa vesile olur hem de şehveti tahrik edeceği için zaruret dışı olarak edep yerlerine bakmamak gerekir.

  Sekizincisi:İlim meclislerine devam etmek hayır getirir.Çünkü şehveti kıran, öldüren, veya geçici bile olsa söndüren en mühim şeylerden birisi ise marifettir.Marifetullah ve muhabbetullaha vasıl olmaya çalışmak için ilim meclislerine devam etmek gerekir.Gençlik ilim meclislerine devam ettiği zaman istimnanın önünü keser veya zarurete indirir.İlmin izzeti ve lezzetini alınca küçük işlere tenezzül etmez.Lezzeti maneviyeyi ilimle kazandığı zaman maddi ihtiyaçlar azalmaya başlar.Sufli ve adi düşüncelerinin yerini ilmi düşünceler almaya başlar. Ulvi ve yüksek hakikatlerle akıl ve fikri meşgul olmaya başlar. Bu hal ise kendisini istimnadan uzaklaştırıp tefekküre ve marifete sevk ederek şehvet ateşini söndürür.

  Dokuzuncusu: Namaz kılmak ve dua etmek hayra sevk eder. Çünkü: İstimnadan kurtulmada ibadet ve duanın büyük etkisi vardır. Tesbih ,tazim ve şükür olan ibadetin manasını ruhuna aklına ve kalbine nakşeden haram meylini kırar. Dua ve tevekkül hayır meyline kuvvet verdiği gibi tövbe ve istiğfarda şerrin meylini keser tecavüzatını kırar..Ayeti kerime namazın insanı bütün kötülüklerden insanı alıkoyacağını söylüyor.5 Vakit namaz insanı hep uyanık tutmakla beraber rabbiyle irtibatını kuvvetlendirir. Rabbinin huzuruna günde 5 kere çıkarak rabbine karşı verdiği sözlerini ahdlerini ve sadakatini gösterdiği için rabbinin hoşuna gitmeyecek şeylerden sakınmaya çalışır.Rabbinden sabırla yardım ister.Namazın içerisinde ayrı bir yeri ve kıymeti olan teheccüt namazı de insanı hayra sevk ederek batıldan uzaklaştırır.Tehecüt bir nevi manevi bir gıda nuru verir ruha ve kalbe.Bu namaz ile imanına ve maneviyatına takviye vereceği için malayani ve hayali şeylerden kaçınacaktır.

  Onuncusu: Kadınlarla etkileşimden kaçınmakla hayır kazanılır.Çünkü bütün kötülükler kadın ve erkeğin birlikteliğinden çıkar.Özellikle ahir zamanda haram ve helal düşüncenin ortadan kalkıp kadın ve erkeklerin karma hayata mahkum edildiği zamanımızda kadınlar moda ,çıplaklık film ve sanatla hayasızlaştırılmışlardır. Hayâsız bu kadınlar fitne ateşlerini yakarak bir çok genci sefahet ateşlerine atıyorlar, ihtiyarı elinden çıkan gençler o cazibenin içerisine mıknatıs gibi çekilmektedirler. Okulda işyerlerinde ve toplu taşıma yerlerinde ki kadınların serbestçe hareket ve tavırları erkeklere cüret ve cesaret vermektedir. Flört sıradanlaştığı için kadın ve erkek yakınlaşmalarının ısı, koku, ten, etkileşimleri neticesi erkeklerin şehvet kuvveti galeyana geldiği için çoğu genç bunu bastırmak için istimna yolunu tercih etmektedir. Gençler okulda, işyerlerinde ve toplu taşıma araçlarında ne kadar bayanlarla etkileşimi azaltırsalar o kadar kalp ve ruh sükûnet içerisinde olur. Ekileşim azaldığı için arzu ve şehvet kuvveti artmaz. Gençlerin bu zararlı belaya düşmesinin en büyük sebebi karma eğitimdir.. Gençler karma eğitimden kurtulma çaresi şu an olmazsa da kendilerini kızlardan sakındırmaları mümkündür. Aşk ve meşk ve muhabbetin rüzgârına kapılmaktan kendilerini korumak zorundalar.

  Onbirincisi:Nefsine ceza verip onu caydırmak hayır getirir.Çünkü ceza ve yaptırım her zaman kişilerin inadını ve zorunu kırar.insanı hevanın arzularına uymaya iten nefse ceza kesildiği zaman alıştığı adetlerinden vazgeçmemek için küçüklerinden vazgeçer.Gençler istimnanın önünü almak için kendilerine hayırlı cezalar kesme yoluna gidebilirler.Mesela eğer şu işi yaparsam üç gün oruç tutacağım.Eğer şu işe teşebbüs edersem ceza olarak şu kadar namaz kılacağım yada şu kadar zikir çekeceğim vb gibi cezalarla nefsini caydırabilir.Nefis açlık gibi bir cezayı çekmemek için küçük lezzetlerinden vazgeçecektir.Açlıkla cezalandırılmak nefsin en çok kuvvetinin ve nemrutluk damarının kırıldığı yoldur.Bu yol ile o kapı kapatılabilir.

  Yukarıda on bir madde halinde özetlediğimiz istimnadan kurtulma çareleri bu kadarla sınırlı değildir. Bu maddeler belki en önemli olanlarıdır. Şu unutulmamalıdır ki, çıplaklık olduğu yerde şehvet olacaktır. Dinin olmadığı yerde anarşi olacaktır. Hayâsızlığın olduğu yerde zina olacaktır. Kadın erkek etkileşimi olduğu yerde aşk ve sevgi olacaktır. Bataklık kurutulmadığı yerde sinek olacaktır. Şehvetlerin ve arzuların normal seyrine girmesi için hevasatı tahrik eden şehveti azdıran zemin ve ortamların ortadan kaldırılması gerekir. Bunun yolu ise İslami bir sistem ve hayat tarzı ile mümkündür. İslami hayatın olduğu bir toplumda karma eğitim, çıplaklık ve hayâsızlık, hayatımızı, kalpleri kirleten sanatsal faaliyetler ve kitle iletişim yayınların zinaya, fuhuşa ve çıplaklığa sevk eden yayınları ortadan kaldırılacağı için tacizler, tecavüzler ve sapkınlıklar asgariye inecektir. Cinsellik fıtri ve normal seyrine gelecektir. Maalesef şu andaki hali hazır durumda İslami bir sistem ve kanunlar olmadığı için gençler ve aileler bunu kişisel ve ailesel bazda yapmak mecburiyetindeler. Kuran ve sünnetin düsturları ve emirleri ile kendilerini korumaya almak zorundalar. İslami terbiye ve ahlaki dinamikleri çocuklarına vererek ancak onları tehlikelerden uzak tutabilirler. Bu haletten muzdarip olan gençler ise saydığımız şartlara asgari riayet ederek ancak zararı asgariye indirebilirler. Toplumun artık kendisine sunulan bu çağdaş sofradaki cazip ve türlü türlü yemeklerin kendilerini zehirleyip karın ağrıları verdiğini idrak etmesi gerekir. Kendilerine altın tepside sunulan şeylerin aslında zehir olduğunu anlamaları gerekir. İstimna bağımlıları, zina bağımlılarının hayali yada gerçek partnerleri acaba kimlerin anaları ve bacıları yada teyzeleri veya halalarıdır. Toplumsal cehalet ve cinayetin içerisine çekilen bu millet artık uyanmalı ve uçurumun kenarına kadar geldiğini bilmeli. Yoksa Sefih medeniyetin şehvet ve cinsellik putlarına her gün tecavüz, taciz, cinayetle kurban edilen kişilerden birisi belki kendi çocuğu kardeşi, akrabası olacaktır. alıntı


 4. 13.Eylül.2012, 01:23
  2
  Searhalu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Devamlı Üye  Sual: Ben istimna bağımlısı bir gencim.İstimna yapma sıklığım neredeyse hergün.İstimnadan kurtulmak istiyorum ama bir türlü olmuyor.Bu hal yüzünden ibadetlerimi yapamıyorum.Kendimi hep kirli görüyorum.pişmanlık ve suçluluk duygusu her seferinde hissediyorum.Bu durumdan kurtulmak için lütfen bir çare söyleyin.

  Cevap:Asrımız gençliğinin başına bela olan ve manevi hayatını mahvedip imandan ve islamdan ve ahlaktan uzaklaştıran en büyük belaların başında istimna gelmektedir.Çıplaklık ve hayasızlığın en çok mağdur olan kesimi gençliktir..Hevasatlarını harekete geçiren yayınlar yüzünden gençler neslin zaifiyetine sebep olacak istimnaya müptela olmuş durumdalar.Bir çok gencin bu dertten muzdarip olduğunu biliyoruz.Sınırları kaldırılmış olan cinsellik,karma eğitim,müstehcen yayınlar ve çıplaklık yüzünden galeyana gelen arzu ve şehvet kuvvetini teskin etmek için gençlerin bir kısmı zinaya süluk edip fuhuşa düşerken büyük çoğunluğu ise istimnaya başvurmakta bu istimna yüzünden kısmi azamisi maddi ve manevi bunalımlara düşmektedir.Bazı gençlerde istimna bağımlılığı öyle bir noktaya gelmiştir ki ,bu illeti günde üç kere yapmak zorunda zorun da kalıyorlar.Bu müptelalık ve bağımlılık ile fizyolojik,biyolojik ve biyolojik yapıları bozulmaktadır.Aklı ve nesli zafiyete uğratan bu durumdan kurtulmak için şu önerileri dikkate almaları gerekir.

  Birincisi :İstimna bağımlısı gençlerin evliliğe imkanları varsa evlenmeleri hayır olur çünkü: Evlilik hem dinlerinin yarısını tamamlarlar hem de şehevi duygulara sükunet verir..Müstehcen görsel yayınlar yüzünden cinselliğin erken uyanması sonucu ergenlik çağının çok küçük yaşlara düştüğü zamanımızda imkanı olan gençlerin bu illete düşmemek için evlenmesi hayır olur.

  İkincisi: Nafile oruç tutmaları hayır olur çünkü: İstimna kuvvetine destek olmada yeme ve içmenin büyük bir etkisi vardır.Açlık şehveti kırdığı için oruç tutmakta faide vardır.Bir çok büyük zat nefsin arzularına karşı oruç tutarak onun kuvvetini kırmıştır.Nafile oruç tutmaya çalışmak gençleri istimnadan uzak tutabilir.Nefis yeme ve içme ile kuvvet kazanmadığı zaman şehevi kuvveti düşük olur.

  Üçüncüsü: Cinsel içerikle şeylerden uzak durmaları hayır olur. Çünkü gençleri istimnaya sevk eden unsurların beklide en büyüğü olan cinsel içerikli film ve görüntülerdir. Bu tür yayınlar gençliğin şehvet kuvvetini tahrik edip ifrat mertebesine çıkardığı için o kuvvetin baskısı ile birçok genç ya fuhşa süluk ediyor ya da istimna yolunu seçiyor. Bu durum gençlerin maneviyatını etkilediği gibi psikolojisini de etkileyip bozuyor. Kendinde suçluluk duygusu veriyor. Aklı fikri düşüncesi hep bu kötü düşüncelerle kirlenip meşgul oluyor. Bu tesirli müstehcen yayınlardan uzak durmadığı takdirde istimnadan kurtulmak zor olacaktır. Göz kameraları neyi çekerse hayal hayal sinemasında o filmler oynayacaktır.

  Dördüncüsü: Gençlerin hayatındaki manevi boşlukları doldurmaları hayır olur. Çünkü manevi boşluk içerisinde amaçsız ve hedefsiz yaşamaları istimnaya sevk edebiliyor. Kendisine amaç ve hedef belirlemeyen ve vaktini boş geçirenlerin kalp, ruh ve akıllarındaki boşlukları nefis ve şeytan cinsel tahayyullara ve vehmi ve farazi düşüncelere sevk ederek doldurmaya çalışmaktadır.Bir şeylerle meşgul olmayanlar kendileriyle meşgul olmaya başlıyor.

  Beşincisi:Gençlerin İyi Huylu arkadaş sahibi olmaları hayır olur.Çünkü istimnadan kurtulabilmelerinin bir şartı da fazilet sahibi, huyu güzel, aklı güzel, ahlakı güzel, sözü güzel arkadaşlarla beraber olmasından geçer.İyi huylu arkadaş yol gösterici, uyarıcı, ihtar edici, ikaz edici ,hayrı tavsiye edicidir.Kendisi için istediğini kardeşi içinde ister.Hayrın kapısını gösterir.Yolunu açar,vesile olur,hayır duası eder,iyi huylu arkadaş görüldüğü zaman Allah’ı hatırlatır

  Altıncısı:Tıbbi öğüt ve koruyucu hekimlik tavsiyelerini dinlemek hayır getirir.Çünkü istimnadan kurtulmanın şartlarından birisi ise tıbbi öğütleri tutmak ve koruyucu hekimlik önerilerine kulak vermekle olabilir..Mesela hangi gıda ne kadar cinsi duyguları harekete geçirir.Hangi ürünler kullanıldığı zaman arzuları durultur.Yada cinsi arzuları harekete geçiren saatler nelerdir.Uykunun ve yemenin şehvete etkisi ne kadardır.Vb gibi vücut ile alakalı haller bilindiği zaman bekar olanlar bu şartlara riayet ederek şehvet ve arzularını teskin edebilirler.

  Yedincisi:Allahtan haya etmek hayır getirir.Çünkü:İmanın en güzel nadide parçası hayadır.Haya elmaslar hazineleri kadar değerlidir..Haya Allahtan haya ,mahlukattan haya,ve insanlardan haya etmek şeklinde özetlenebilir.Bunların varlığını bilen bir insan hep haya ve edep üzere olur.Hz Ebu Bekir r.a tuvalete girerken bile rabbine karşı utancından gömleğini başına çekermiş.Yine Hz Ali Efendimiz zekerine(cinsel organına) asla bakmazmış.Edep yerlerini hep kapalı tutar elini bile atmaktan haya edermiş..O kutlu insanlar rablerinin ve meleklerin kendilerin her an görüp kolladıklarını bildikleri için çıplak olarak durmamışlar.İnsan kendi vücudunu aynada gördüğü zaman yada ona baktığı zaman bu kendisinden şehvet verip tahrik edebilir.Allahtan utanan insan onun razı olmadığı şeyi yapmaz.Rabbinden haya eden hayasız iş yapmaz.Büyük zatlar rablerine karşı ellerini dillerini değil sadece hayallerini bile temiz tutup kirletmemişler.Rablerine karşı edepli ve hayalı hareket etmişler. Her an Rabbimizin huzurundayız diye ayaklarını bile uzatmamışlar ki, hayasızlık etmiş olmayalım..Demek istimnanın önünü almada haya sahibi olmanın etkisi vardır.Zaruret dışı haya yerlerine bakmak hem unutkanlığa vesile olur hem de şehveti tahrik edeceği için zaruret dışı olarak edep yerlerine bakmamak gerekir.

  Sekizincisi:İlim meclislerine devam etmek hayır getirir.Çünkü şehveti kıran, öldüren, veya geçici bile olsa söndüren en mühim şeylerden birisi ise marifettir.Marifetullah ve muhabbetullaha vasıl olmaya çalışmak için ilim meclislerine devam etmek gerekir.Gençlik ilim meclislerine devam ettiği zaman istimnanın önünü keser veya zarurete indirir.İlmin izzeti ve lezzetini alınca küçük işlere tenezzül etmez.Lezzeti maneviyeyi ilimle kazandığı zaman maddi ihtiyaçlar azalmaya başlar.Sufli ve adi düşüncelerinin yerini ilmi düşünceler almaya başlar. Ulvi ve yüksek hakikatlerle akıl ve fikri meşgul olmaya başlar. Bu hal ise kendisini istimnadan uzaklaştırıp tefekküre ve marifete sevk ederek şehvet ateşini söndürür.

  Dokuzuncusu: Namaz kılmak ve dua etmek hayra sevk eder. Çünkü: İstimnadan kurtulmada ibadet ve duanın büyük etkisi vardır. Tesbih ,tazim ve şükür olan ibadetin manasını ruhuna aklına ve kalbine nakşeden haram meylini kırar. Dua ve tevekkül hayır meyline kuvvet verdiği gibi tövbe ve istiğfarda şerrin meylini keser tecavüzatını kırar..Ayeti kerime namazın insanı bütün kötülüklerden insanı alıkoyacağını söylüyor.5 Vakit namaz insanı hep uyanık tutmakla beraber rabbiyle irtibatını kuvvetlendirir. Rabbinin huzuruna günde 5 kere çıkarak rabbine karşı verdiği sözlerini ahdlerini ve sadakatini gösterdiği için rabbinin hoşuna gitmeyecek şeylerden sakınmaya çalışır.Rabbinden sabırla yardım ister.Namazın içerisinde ayrı bir yeri ve kıymeti olan teheccüt namazı de insanı hayra sevk ederek batıldan uzaklaştırır.Tehecüt bir nevi manevi bir gıda nuru verir ruha ve kalbe.Bu namaz ile imanına ve maneviyatına takviye vereceği için malayani ve hayali şeylerden kaçınacaktır.

  Onuncusu: Kadınlarla etkileşimden kaçınmakla hayır kazanılır.Çünkü bütün kötülükler kadın ve erkeğin birlikteliğinden çıkar.Özellikle ahir zamanda haram ve helal düşüncenin ortadan kalkıp kadın ve erkeklerin karma hayata mahkum edildiği zamanımızda kadınlar moda ,çıplaklık film ve sanatla hayasızlaştırılmışlardır. Hayâsız bu kadınlar fitne ateşlerini yakarak bir çok genci sefahet ateşlerine atıyorlar, ihtiyarı elinden çıkan gençler o cazibenin içerisine mıknatıs gibi çekilmektedirler. Okulda işyerlerinde ve toplu taşıma yerlerinde ki kadınların serbestçe hareket ve tavırları erkeklere cüret ve cesaret vermektedir. Flört sıradanlaştığı için kadın ve erkek yakınlaşmalarının ısı, koku, ten, etkileşimleri neticesi erkeklerin şehvet kuvveti galeyana geldiği için çoğu genç bunu bastırmak için istimna yolunu tercih etmektedir. Gençler okulda, işyerlerinde ve toplu taşıma araçlarında ne kadar bayanlarla etkileşimi azaltırsalar o kadar kalp ve ruh sükûnet içerisinde olur. Ekileşim azaldığı için arzu ve şehvet kuvveti artmaz. Gençlerin bu zararlı belaya düşmesinin en büyük sebebi karma eğitimdir.. Gençler karma eğitimden kurtulma çaresi şu an olmazsa da kendilerini kızlardan sakındırmaları mümkündür. Aşk ve meşk ve muhabbetin rüzgârına kapılmaktan kendilerini korumak zorundalar.

  Onbirincisi:Nefsine ceza verip onu caydırmak hayır getirir.Çünkü ceza ve yaptırım her zaman kişilerin inadını ve zorunu kırar.insanı hevanın arzularına uymaya iten nefse ceza kesildiği zaman alıştığı adetlerinden vazgeçmemek için küçüklerinden vazgeçer.Gençler istimnanın önünü almak için kendilerine hayırlı cezalar kesme yoluna gidebilirler.Mesela eğer şu işi yaparsam üç gün oruç tutacağım.Eğer şu işe teşebbüs edersem ceza olarak şu kadar namaz kılacağım yada şu kadar zikir çekeceğim vb gibi cezalarla nefsini caydırabilir.Nefis açlık gibi bir cezayı çekmemek için küçük lezzetlerinden vazgeçecektir.Açlıkla cezalandırılmak nefsin en çok kuvvetinin ve nemrutluk damarının kırıldığı yoldur.Bu yol ile o kapı kapatılabilir.

  Yukarıda on bir madde halinde özetlediğimiz istimnadan kurtulma çareleri bu kadarla sınırlı değildir. Bu maddeler belki en önemli olanlarıdır. Şu unutulmamalıdır ki, çıplaklık olduğu yerde şehvet olacaktır. Dinin olmadığı yerde anarşi olacaktır. Hayâsızlığın olduğu yerde zina olacaktır. Kadın erkek etkileşimi olduğu yerde aşk ve sevgi olacaktır. Bataklık kurutulmadığı yerde sinek olacaktır. Şehvetlerin ve arzuların normal seyrine girmesi için hevasatı tahrik eden şehveti azdıran zemin ve ortamların ortadan kaldırılması gerekir. Bunun yolu ise İslami bir sistem ve hayat tarzı ile mümkündür. İslami hayatın olduğu bir toplumda karma eğitim, çıplaklık ve hayâsızlık, hayatımızı, kalpleri kirleten sanatsal faaliyetler ve kitle iletişim yayınların zinaya, fuhuşa ve çıplaklığa sevk eden yayınları ortadan kaldırılacağı için tacizler, tecavüzler ve sapkınlıklar asgariye inecektir. Cinsellik fıtri ve normal seyrine gelecektir. Maalesef şu andaki hali hazır durumda İslami bir sistem ve kanunlar olmadığı için gençler ve aileler bunu kişisel ve ailesel bazda yapmak mecburiyetindeler. Kuran ve sünnetin düsturları ve emirleri ile kendilerini korumaya almak zorundalar. İslami terbiye ve ahlaki dinamikleri çocuklarına vererek ancak onları tehlikelerden uzak tutabilirler. Bu haletten muzdarip olan gençler ise saydığımız şartlara asgari riayet ederek ancak zararı asgariye indirebilirler. Toplumun artık kendisine sunulan bu çağdaş sofradaki cazip ve türlü türlü yemeklerin kendilerini zehirleyip karın ağrıları verdiğini idrak etmesi gerekir. Kendilerine altın tepside sunulan şeylerin aslında zehir olduğunu anlamaları gerekir. İstimna bağımlıları, zina bağımlılarının hayali yada gerçek partnerleri acaba kimlerin anaları ve bacıları yada teyzeleri veya halalarıdır. Toplumsal cehalet ve cinayetin içerisine çekilen bu millet artık uyanmalı ve uçurumun kenarına kadar geldiğini bilmeli. Yoksa Sefih medeniyetin şehvet ve cinsellik putlarına her gün tecavüz, taciz, cinayetle kurban edilen kişilerden birisi belki kendi çocuğu kardeşi, akrabası olacaktır. alıntı

 5. 13.Eylül.2012, 01:36
  3
  ebediyyetyolcusu
  Emekli

  Üyelik Tarihi: 27.Mayıs.2012
  Üye No: 96330
  Mesaj Sayısı: 659
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 0
  Yaş: 41
  Bulunduğu yer: imtihan dünyası

  Cevap: İstimnadan nasıl kurtulabilirim ?

  aleyna aleyküm selâm

  Kardeş istimnayı bırakmak tamamen kendi nefsinin terbiyesi ile ilgilidir !

  İstimna'yı alışkanlık haline getirmeden kurtulabilmek elbetteki daha kolaydır.
  Nefsini bir kere alıştırdın mı kurtulması zor olur.

  Nefsini tahrik eden her türlü şeylerden ve görüntülerden uzak durman lazım, bunlar
  örneğin dergilerde veya sokaklarda ve TV'deki açık saçık Kız, Kadınlar vs. olabilir.

  İstimna'ya istek duyduğunu hissettiğin zaman, bil ki nefsin ve şeytan
  sana bunu yapmayı fısıldıyor onlardan Allahu teala'yı sığın.

  Nasıl ki Adem A.S ve Havva validemize cennete bir ağaç yasak edildi de onlar o yasak ağaçdan şeytana uydukları gibi yediler ve güzel cennetten çıkarıldılar, sen de istimnayı o yasak ağaç kabul et ve ondan uzak durmaya çalış ki şeytana ve nefsine uymayasın.

  Günahları o yasak ağaç kabul eder ve daima bunun şuuru içinde olursak, bu sayede günahlardan uzak durabiliriz.

  vesselâm


 6. 13.Eylül.2012, 01:36
  3
  aleyna aleyküm selâm

  Kardeş istimnayı bırakmak tamamen kendi nefsinin terbiyesi ile ilgilidir !

  İstimna'yı alışkanlık haline getirmeden kurtulabilmek elbetteki daha kolaydır.
  Nefsini bir kere alıştırdın mı kurtulması zor olur.

  Nefsini tahrik eden her türlü şeylerden ve görüntülerden uzak durman lazım, bunlar
  örneğin dergilerde veya sokaklarda ve TV'deki açık saçık Kız, Kadınlar vs. olabilir.

  İstimna'ya istek duyduğunu hissettiğin zaman, bil ki nefsin ve şeytan
  sana bunu yapmayı fısıldıyor onlardan Allahu teala'yı sığın.

  Nasıl ki Adem A.S ve Havva validemize cennete bir ağaç yasak edildi de onlar o yasak ağaçdan şeytana uydukları gibi yediler ve güzel cennetten çıkarıldılar, sen de istimnayı o yasak ağaç kabul et ve ondan uzak durmaya çalış ki şeytana ve nefsine uymayasın.

  Günahları o yasak ağaç kabul eder ve daima bunun şuuru içinde olursak, bu sayede günahlardan uzak durabiliriz.

  vesselâm

 7. 13.Eylül.2012, 01:47
  4
  Searhalu
  Devamlı Üye

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 10.Eylül.2012
  Üye No: 97790
  Mesaj Sayısı: 185
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 2

  Cevap: İstimnadan nasıl kurtulabilirim ?

  Rasulullah'ın tavsiyesi olan oruç en güzelidir pazartesi ve perşembe günleri orucunu tut ama oruçta seni tutsun kardeşim yani hakkını vererek tut


 8. 13.Eylül.2012, 01:47
  4
  Searhalu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Devamlı Üye
  Rasulullah'ın tavsiyesi olan oruç en güzelidir pazartesi ve perşembe günleri orucunu tut ama oruçta seni tutsun kardeşim yani hakkını vererek tut

 9. 13.Eylül.2012, 14:11
  5
  alperen38
  Üye

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 12.Eylül.2012
  Üye No: 97812
  Mesaj Sayısı: 4
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 1

  Cevap: İstimnadan nasıl kurtulabilirim ?

  ALLAH razı olsun kardeşlerim peki ben bunu bırakmak için yemin ettim cevaplarınızlada kendime güvenim çoğaldı peki bu illeti bıraktıktan sonra zararları vücuttan atılır mı ?


 10. 13.Eylül.2012, 14:11
  5
  alperen38 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üye
  ALLAH razı olsun kardeşlerim peki ben bunu bırakmak için yemin ettim cevaplarınızlada kendime güvenim çoğaldı peki bu illeti bıraktıktan sonra zararları vücuttan atılır mı ?

 11. 22.Nisan.2015, 19:19
  6
  Misafir

  Cevap: İstimnadan nasıl kurtulabilirim ?

  Belli bir zararı yoktur. Sadece yorgunluk hissi yapar, hemen kurtulursun.


 12. 22.Nisan.2015, 19:19
  6
  Kayıtsız Üye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Kayıtsız Üye
  Misafir
  Belli bir zararı yoktur. Sadece yorgunluk hissi yapar, hemen kurtulursun.

 13. 22.Nisan.2015, 20:46
  7
  Misafir

  Cevap: İstimnadan nasıl kurtulabilirim ?

  Kayıtsız Üye Nickli Üyeden Alıntı
  Belli bir zararı yoktur. Sadece yorgunluk hissi yapar, hemen kurtulursun.

  nasıl yok ? var,yanılıyorsun.gercekten bu kadar basıt olsaydı gunah olmazdı.


 14. 22.Nisan.2015, 20:46
  7
  Kayıtsız Üye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Kayıtsız Üye
  Misafir
  Kayıtsız Üye Nickli Üyeden Alıntı
  Belli bir zararı yoktur. Sadece yorgunluk hissi yapar, hemen kurtulursun.

  nasıl yok ? var,yanılıyorsun.gercekten bu kadar basıt olsaydı gunah olmazdı.
+ Yorum Gönder