+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Gusül ve Banyoyu birlikte yapmak Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. sstrn
  Devamlı Üye
  Reklam

  Gusül ve Banyoyu birlikte yapmak

  Reklam

  Gusül ve Banyoyu birlikte yapmak Mumsema 1-)Selamun Aleyküm gusüle niyet edip ağzımıza burnumuza su verdikten sonra vucüdumuzu sabunlasak ve her yerimize su değidirip yıkansak gusül caiz olur mu ?
  2-)Birde gusül alırken kaç litre su harcamamız gerekir peygamberimiz (s.a.v) ne kadar harcamamız gerektiğini önermiştir.

  Allah Razı Olsun.

 2. Hoca
  erimeye devam...

  Cevap: Gusül ve Banyoyu birlikte yapmak


  Reklam


  1- köpükleri giderdikten sonra gusul niyetiyle tüm vucudu yıkamak gerekir.
  2- Suyu israf etmeden/gereksiz yere kulanmamak gerekir. (su kullanımı için bir sınır yoktur)

 3. cihad38
  Emekli
  ve aleykum selam;

  Rasûlullah (s.a.s.), cünüplükten yıkanmak istediği zaman ilk önce namaz abdesti gibi bir abdest alır, bilâhare yıkanırmış. Nitekim Hz. Âişe (r.a.), Peygamberimizin boy abdesti alışını şöyle anlatıyor:

  "Peygamber (s.a.s.) cenabetten yıkanmak istediği zaman, ellerini yıkamayla başlardı. Sonra namaz için abdest alır gibi bir abdest alırdı. Sonra ellerini suya sokup, saç diplerini oğuştururdu, bilâhare avuçları ile üç defa başına su dökerdi. En sonunda suyu tüm vücuduna dökerdi." (Buharî, Gusül, 1)

  Abdestte ve gusülde, lüzûmundan fazla su kullanmak isrâf olup, harâmdır. Peygamber efendimiz, yaklaşık 875 gr. su ile abdest alır, 4.2 litre su ile guslederdi.

  gusül esnasında sabunlanmakla ilgili birşey okumadım,
  ama niyet ettikten sonra vücuddaki kirli olan yerleri,avret yerlerini temiz olsada iyice yıkamak gerektiğine göre,ve her gusül tarifinde vucud ovuşturulur ve temizlenir dendiğine göre sabunlanmak da vücudu ovuşturup temizlemeye girer diye düşünüyorum(fıkhi konularda görüş bildirmeye haddimiz olmadığını,konuyu bilen birinin yardımcı olacağını eklemek isterim.)

  tek sorun,sabunlanınca kullanacağın su miktarı ister istemez artacaktır.ırmaktan dahi abdest alırken fazla su kullanmak doğru olmadığına göre;gusle başlmadan önce sabunlanmak en doğrusu olacaktır.

 4. Hoca
  erimeye devam...
  Abdestte ve gusülde, lüzûmundan fazla su kullanmak isrâf olup, harâmdır. Peygamber efendimiz, yaklaşık 875 gr. su ile abdest alır, 4.2 litre su ile guslederdi.
  Kardeş
  4.2 litre su bir ölçü değildir.
  Kişi mutmain oluncaya kadar(israf etmeden) su kullanabilir.

 5. cihad38
  Emekli
  galus'dan alıntıdır; İslamda Temizlik/Taharet & Abdest & Gusül & Teyemmüm Peygamberimiz nasıl gusül abdesti alırdı....

  Rasûlullah (sas), cünüplükten yıkanmak istediği zaman ilk önce namaz abdesti gibi bir abdest alır, bilâhare yıkanırmış Nitekim Hz Âişe (ra), Peygamberimizin boy abdesti alışını şöyle anlatıyor:

  "Peygamber (sas) cenabetten yıkanmak istediği zaman, ellerini yıkamayla başlardı Sonra namaz için abdest alır gibi bir abdest alırdı Sonra ellerini suya sokup, saç diplerini oğuştururdu, bilâhare avuçları ile üç defa başına su dökerdi En sonunda suyu tüm vücuduna dökerdi" (Buharî, Gusül, 1)
  Abdestte ve gusülde, lüzûmundan fazla su kullanmak isrâf olup, harâmdır Peygamber efendimiz, yaklaşık 875 gr su ile abdest alır, 42 litre su ile guslederdi

  http://www.mumsema.com/islamda-temiz...sti-alisi.html

+ Yorum Gönder
gusul etmekte banyo yapmak sart mi,  köpük kullanarak boy abdesti almak,  vucut kac kez sabunlaninca temiz olur final