+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Dua edeceğimiz zaman aracı koymak şirke götürürmü? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. bilgiyeaç
  Üye
  Reklam

  Dua edeceğimiz zaman aracı koymak şirke götürürmü?

  Reklam

  Dua edeceğimiz zaman aracı koymak şirke götürürmü? Mumsema selamün aleyküm...inanç arkadaşımızın paylaştığı bir video iyice düşünmeme sebep oldu...dua edeceğimiz zaman,, .yüzü suyu hürmetine duamı kabul eyle. ( aracı edilen büyük bir zat,evliya,vs ) bu şirk,e götürürmü..?

 2. cihad38
  Emekli

  Cevap: dua edeceğimiz zaman aracı koymak şirke götürür mü?


  Reklam


  Hakim’in bildirdiği sahih hadiste buyuruldu ki:
  Âdem aleyhisselam Cennetten çıkarılınca, çok dua etti. Tevbesi kabul olmadı. Nihayet (Ya Rabbi! Oğlum Muhammed hürmeti için, bu babaya merhamet et) deyince, duası kabul oldu ve (Ya Adem! Muhammed aleyhisselamın ismi ile, her ne isteseydin kabul ederdim, Muhammed olmasaydı, seni yaratmazdım) buyuruldu. Bu hadis-i kudsi, (Mevahib) ve (Envar)ın başında da yazılıdır. Böyle olduğunu, Alusi’nin (Galiyye) kitabı da, 109. sayfasında uzun bildirmektedir. Bu dualarda bulunan (hak) kelimesi, hürmet, kıymet demektir. Sevdiklerine verdiği kıymetli dereceler hatırı için istemektir. Çünkü, hiçbir mahlukun, hiçbir bakımdan, Allahü teâlâda hakkı yoktur.

  Âdem aleyhisselam, Cennette iken, Cennetin her yerinde ve Arş üzerinde (La ilahe illallah Muhammedün Resulullah) yazılı gördü. Onun, Allahü teâlânın en sevgili kulu olduğunu bilip onun hürmeti için dua etti.

  Bu dualar gösteriyor ki, Allahü teâlânın sevdikleri ile tevessül etmek, yani onları araya koyarak, onların hatırı ve hürmeti ile Ondan istemek caizdir.

  İbni Abidin hazretleri, 5. cild, 524. sayfada buyuruyor ki:
  (Resulullahı vesile kılarak Allahü teâlâya dua etmek güzel olur. Ehl-i sünnet âlimleri hiç biri buna karşı bir şey demedi. Yalnız ibni Teymiye bunu kabul etmeyerek ortaya bir bid’at çıkarmış oldu. İmam-ı Sübki bunu güzel açıklamaktadır.)

  Ahmed bin Seyyid Zeyni Dahlan, Mekke’nin müftüsü ve reis-ül-uleması ve Şafii şeyh-ul-hutebası idi. Birçok eserleri olup, (Hülasat-ül-kelam fi beyan-i umera-il beled-il-haram), (Firredd-i alel-vehhabiyyeti-etba-ı mezheb-i İbni Teymiyye) ve (Ed-Dürer-üs-seniyye) kitaplarında bunların içyüzlerini açıklamakta, yanlış yolda, sapık olduklarını âyet ve hadislerle göstermektedir.

  Hülasat-ül-kelamda, şöyle demektedir:
  Resulullahı hayatta iken de, vefatından sonra da, vesile ederek dua etmek sahihtir. Bunun gibi, Evliyayı ve Salihleri vesile ederek dua etmek caiz olduğunu hadis-i şerifler göstermektedir. Hazret-i Ömer’in yağmur duasına çıkarken Hazret-i Abbas’ı götürmesi, Resulullahtan başkası ile de tevessül olunabileceğini göstermek için idi.

  Ehl-i sünnet âlimleri buyuruyorlar ki:
  Tesiri veren, yaratan, fayda ve zarar veren, yok eden ancak Allahü teâlâdır. Onun şeriki yoktur. Peygamberler ve bütün diriler ve ölüler, tesir, fayda ve zarar yaratamazlar. Hiçbir şeye tesir yapamazlar. Yalnız, Allahü teâlânın sevgili kulları oldukları için, onlarla bereketleniriz.

  İnsan ölürken ruhunun ölmediğini âyet-i kerimeler ve hadis-i şerifler açıkça bildiriyor. Ruhun şuur sahibi olduğu, ziyaret edenleri ve onların yaptıklarını anladıkları da bildiriliyor. Kâmillerin, Velilerin ruhları, diri iken olduğu gibi, öldükten sonra da, yüksek mertebededirler. Allahü teâlâya manevi olarak yakındırlar. Evliyada, dünyada da, öldükten sonra da keramet vardır. Keramet sahibi olan, ruhlardır. Ruh ise, insanın ölmesi ile ölmez. Kerameti yapan, yaratan, yalnız Allahü teâlâdır. Her şey Onun kudreti ile olmaktadır. Her insan, Allahü teâlânın kudreti karşısında, diri iken de, ölü iken de hiçtir. Bunun için, Allahü teâlânın, dostlarından biri vasıtası ile, bir kuluna ihsanda bulunması şaşılacak bir şey değildir. Diri olanlar vasıtası ile çok şey yaratıp verdiğini, herkes, her zaman görmektedir. İnsan diri iken de, ölü iken de bir şey yaratamaz. Ancak Allahü teâlânın yaratmasına vasıta, sebep olmaktadır.)

 3. bilgiyeaç
  Üye
  ALLAH razı olsun cihad kardeşim...senden ricam (( bu video kafamı çok karıştırdı,, inanç eklemiş ) buna bir bakarmısın..? ilk video bitince 2.sayfada şirk belgeseli2 videosu var..belkide izledin.? fikir ve bilgini paylaşırmısın..( müsayit olduğunda)

 4. cihad38
  Emekli
  Alıntı bilgiyeaç Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  ALLAH razı olsun cihad kardeşim...senden ricam (( bu video kafamı çok karıştırdı,, inanç eklemiş ) buna bir bakarmısın..? ilk video bitince 2.sayfada şirk belgeseli2 videosu var..belkide izledin.? fikir ve bilgini paylaşırmısın..( müsayit olduğunda)
  kısa bir açıklama yaptım acizane kendimce;o videoları izlemek insanın kalbinde bulanıklığa vesile olur,bir örnek vereyim;

  istediğiniz eski türk filmlerine bakın;!!
  nerde bir üç kağıtçı,sahtekar,üfürükcü,dolandırıcı varsa hep din adamıdır,,
  yani bir propaganda var,kendi din adamımızdan soğutulma çabası illaki vardır,bunu sinema sektörünü elinde tutan her kimse iyi yapıyor,ya da yaptırıyor.günümüz filmleride ona keza.fuhşiyat diz boyu,dolayısıyla bunu izleyen ister istemez normal hayatın onların anlattığı gibi olduğunu sanıyor.

  gelelim yabancı filmlere;

  istediğin yabancı filme bak,

  korku,gerilim,polisiye,komedi,aşk,erotik, ne olursa olsun her filmlerinde kilise ve papazlar en iyi dürüst,güvenilir,insanlardır,kiliseler en güvenilir mekanlardır. illaki her filmde görürsün,çok uzun değildir belki ama en şiddetli çatışma da kiliseye giren kişiye silah sıkılmaz,orda bir kendine çeki düzen verir vs.. vs.

  bu videolarda belli bir kesimin propagandasıdır.
  tavsiyem izlemeyin değil ama kendinizi kaptırmayın,kalbinizi bulandırmayın.

 5. bilgiyeaç
  Üye
  peki cihad kardeşim..efendimizin s.a.v. yüzü suyu hürmetine duada bulunmak caizdir..bumudur diyorsun...( diğer zat,lar evliyalar hocalar..?) saygılar.

 6. cihad38
  Emekli
  Âdem aleyhisselam, Cennette iken, Cennetin her yerinde ve Arş üzerinde (La ilahe illallah Muhammedün Resulullah) yazılı gördü Onun, Allahü teâlânın en sevgili kulu olduğunu bilip onun hürmeti için dua etti

  Bu dualar gösteriyor ki, Allahü teâlânın sevdikleri ile tevessül etmek, yani onları araya koyarak, onların hatırı ve hürmeti ile Ondan istemek caizdir
  cevabınız yukarda yazıyor kardeş.

 7. @mir
  âb ü kil
  Hakim’in bildirdiği sahih hadiste buyuruldu ki:
  Âdem aleyhisselam Cennetten çıkarılınca, çok dua etti. Tevbesi kabul olmadı. Nihayet (Ya Rabbi! Oğlum Muhammed hürmeti için, bu babaya merhamet et) deyince, duası kabul oldu ve (Ya Adem! Muhammed aleyhisselamın ismi ile, her ne isteseydin kabul ederdim, Muhammedolmasaydı, seni yaratmazdım) buyuruldu.
  muhtemelen uydurmadır
  Adem as'ın tevbesi o daha cennetten çıkarılmadan önce kabul olunmuştur
  buyrun delili:


  • 2. Sure (Bakara Suresi), 37. Ayet
   Derken, Adem (vahy yoluyla) Rabbinden birtakım kelimeler aldı, (onlarla amel edip Rabb'ine yalvardı. O da) bunun üzerine tövbesini kabul etti. Şüphesiz o, tövbeleri çok kabul edendir, çok bağışlayandır.
  • 2. Sure (Bakara Suresi), 38. Ayet
   "İnin oradan (cennetten) hepiniz. Tarafımdan size bir yol gösterici (peygamber) gelir de kim ona uyarsa, onlar için herhangi bir korku yoktur, onlar üzülmeyeceklerdir" dedik.


  ayetlerde görüldüğü üzere önce tevbesi kabul edilmiş sonra takdiri ilahi gereği cennetten çıkarılmıştır
  tevbesinin kabulü de birilerinin iddia ettiği üzere cennette gördüğü bazı yazılarda geçen Muhammed ismi ile dua etmesi ile değil
  "Rabbinden aldığı birtakım kelimelerle" olmuştur

  peki bu kelimeler nedir:

  • 7. Sure (A'râf Suresi), 23. Ayet
   Dediler ki: "Rabbimiz! Biz kendimize zulüm ettik. Eğer bizi bağışlamaz ve bize acımazsan mutlaka ziyan edenlerden oluruz."
  • 7. Sure (A'râf Suresi), 24. Ayet
   Allah dedi ki: "Birbirinizin düşmanı olarak inin (oradan). Size yeryüzünde bir zamana kadar yerleşme ve yararlanma vardır."

  Görüldüğü üzere Adem as "Muhammedin sav yüzüsuyu hürmetine" diye değil
  suçunu itiraf edip Allah'ın affına sığınarak tevbe etmiştir

 8. cihad38
  Emekli
  muhtemelen uydurmadır
  doğrusu ne hakim'i ne de buhari'yi ve diğer alimleri..tanımıyorum,ne de orjinallerinden bu kitapları okumuş,kendim tercüme etmiş değilim,

  Hz. Ömer (ra) anlatıyor: Hz. Peygamber (a.s.m) şöyle buyurdu:

  "Âdem hata işlediği zaman. ‘Ya Rabbi! Muhammed’in hakkı için beni affetmeni istiyorum’ diye yalvardı. Allah ‘Ey Âdem! Kendisini daha yaratmamışken, sen Muhammed’i nereden öğrendin?’ diye sordu. Âdem: ‘Ya Rabbi! Sen beni elinle yaratıp ruhundan bana üflediğinde, başımı yukarıya kaldırdım. Arşın sütunlarında “La ilahe illellah, Muhammedurresulüllah” yazılı olduğunu gördüm ve bundan anladım ki, ismini kendi isminin yanında yazdığın kimse yarattıkların arasında sana en sevgili olandır.’ Bunun üzerine Allah şöyle buyurdu: ‘Ay Âdem, doğru söyledin; hiç şüphesiz Yarattıklarımdan bana en sevimli olan Odur. Onun hakkı için istediğinden ötürü seni bağışladım. Bilesin ki, eğer o olmasaydı, seni yaratmazdım.” (bk. Hâkim, Mustedrek, II/615; Suyuti, ed-Dürrü'l-Mensûr, 1/116. Yusuf Nebhanî, Hucetullahi ale’l-âlemin, s. 210).

  Ayrıca değişik rivayetlerde Hz. Adem aleyhisselamın tövbesi ve o tövbenin kabülü anlatılırken, Hz. Adem (as) cennette iken, cennetin her tarafında "Lâ ilâhe illallah Muhammedün rasûlullah" yazısını gördüğü bildirilir. (Hakim, Müstedrek, ****.e; Kadı Iyaz, Şifa, 1/138)

 9. @mir
  âb ü kil
  o zaman ben sana Hakim'i tanıtayım:
  kendisi ne yazık ki birçok uydurma hadis için " Buhari'nin şartına göre sahihtir" demiş biridir
  İnşaallah hataen yapmıştır bunu

 10. cihad38
  Emekli
  http://www.bizimsahife.org/kutuphane/islam_alimleri_ans/cild/04Cild/3/35.htm

  gerçekten forumda üyelerin yorumları aydınlanmama sebep oluyor,
  amirin sayesinde bir hadis alimini araştırma gereği duydum,
  yukardaki linkte yazılana göre (onlar da yanıltmıyorlarsa) artık hakim'in hadislerine güvenilebilir değil mi?

 11. @mir
  âb ü kil
  kardeş Türkiye Gazetesi ve ekleri güvenilir değillerdir
  ibni abdinin bir kitabına o öldüğünde daha doğmamış olan Seyyid Kutub ile ilgili bazı tenkidleri ekleyenler
  galiba onlardı


  Hâkim en-Nîsâbûrî ve Müstedrek’i Üzerine Bir rivayetin incelenmesi


  İbn Hacer rahımullah şöyle der:Hakim’in değeri son derece büyük hatırı sayılır zuafadan beri bir şahsiyettir Ancak ömrünün sonlarıda doğru Müstedrek’in telifi sırasında kendisinin gaflet ve tegayyür (hal değişikliği)’e müptela olduğu söylenir Onun şu tavrı bunu göstermektedir.Önce Kitabu’d-Duafa’sında bazı kimseler hakkında söz söylemiş rivayetlerini terk etmiş ve onlarla ihticactan sakınmış olmasına rağmen daha sonra onlardan bazılarının hadislerini eserine almış ve tashih etmiştir.Sözgelimi Abdurrahman b.Zeyd b.Eslem’in hadisini eserine almıştır.Oysa o onun hiç kimseye gizli kalmayacak şekilde mevzu hadisler rivayet ettiğini de söylemiştir.Ahmed b.Ali İbnu’l-Hacer el-Askalani Lisanu’l-Mizan Haydarabad 1330 V/233

  Suyuti’nin de dediği gibi o hadisleri tashih konusunda oldukça mütesahil (gevşek) bir tavır takınır.es-Suyuti Tedribu’r-Ravi fi Şerhi Takribi’n-Nevevi Mısır 1985 I/80

  İbn Hacer Hakim’in Müstedrek’te gösterdiği tesahülün eseri faydadan yoksun kıldığını ve orada geçen her hadis hakkında tesahülün olabileceği düşünülerek ondan hadis alırken taklidi bir kenara bırakıp son derece itinalı ve tenkitçi gözle seçmek gerektiğini ifade eder.el-Leknei el-Ecvibetü’l-Fadıle.s.82

  Hafız Zehebi şöyle der:Şüphesiz Müstedrek’te sıhhat şartlarını taşımayan bir çok hadis mevcuttur Hatta Müstedrek’e alınmasıyla onun değerini daha da düşüren uydurma hadisler bile vardır Keşke Hakim bu eseri yazmasaydı da bu kötü tutumuyla kendi faziletine gölge düşürmemiş olsaydı.Zehebi Tezkire III/1044

  Şimdi YukarIda İbn Hacer’in bahsettiği Abdurrahman b.Zeyd b.Eslem senedli gelen rivayeti inceleyelim:

  Ömer radıyallahu anh’den merfuan;Âdem aleyhisselam hatayı işlediğinde; Ya Rabbi! Muhammed hakkı için senden beni bağışlamanı istiyorum” dedi. Allah Teala; “Ey Âdem! Henüz yaratmadığım halde Muhammed’i sen nasıl tanıdın?” diye sordu. Âdem; “Ya Rabb! Sen beni elinle yaratıp bana ruhundan üflediğinde başımı kaldırdım. Arşın sütunları üzerinde “Lailahe illallah Muhammed rasulullah” cümlesinin yazılı olduğunu gördüm. Bildim ki sen, ismine ancak mahlûkatın en sevimlisini izafe edersin” dedi.Bunun üzerine Allah; “Doğru söyledin ey Âdem! Hakikaten o bana mahlûkatın en sevgili olanıdır. Onun hakkı için bana dua et. Ben de seni bağışladım. Şayet Muhammed olmasaydı seni yaratmazdım.” Buyurdu. Hakim eserine aldığı bu rivayetin ardından şöyle demektedir Bu isnadı sahih olan bir hadistir Bu kitapta zikrettiğim Abdurrahman b Zeyd b Eslem’in ilk hadisi budur Hakim Müstedrek II/672

  Zehebi şöyle der:Aksine hadis mevzudur Abdurrahman vahi bir ravidir.Zehebi Telhis II/672 Kaşif I/628

  Beyhaki teferrüde kalan Abdurrahman b Zeyd’in zayıf olduğunu zikretmiştir.Beyhaki Delail V/488-489

  İbn Hacer şöyle der:Abdullah b Müslim İsmail b Mesleme b Ka’neb vasitasıyla Abdurrahman b Zeyd b Eslem’den içerisinde Ey Adem Muhammed olmasaydı seni yaratmazdım cümlesi olan batıl bir haber rivayet etmiştir.İbn Hacer Lisan III/359-360

  İbn Teymiyye şöyle der: Abdurrahman b Zeyd b Eslem ittifakla zayıf bir ravidir O çok hata ederdi…Hakim’in bu ve benzeri hadisleri sahih göstermesi otoriteler yadırgamışlar ve şöyle demişlerdir Hakim erbabı nezdinde mevzu ve yalan olduğu bilinen hadisleri sahih kabul etmiştir.İbn Teymiyye Kaide.s.85

  Son olarak Zeylai’nin şu sözlerini aktararak bu ufak çalışmamızı bitirelim Zeylai Hakim en Nisaburi’nin eserleri hakkında Nasbu’r-Raye li-Ehadisi’l-Hidaye adlı eserinde şunları söylemektedir:İbn Dıhye el-Alemi-Meşhur fi Fezaili’l-Eyyami ve’ş-Şuhur adlı eserinde der ki: Hadis ile meşgul olanlar Hakim’in sözlerinden sakınmalıdır Çünkü onun hatası çok olduğu gibi yanılması da meşhurdur Hakim’den gelen pek çok kimse de onun bu durumunu fark edemeyerek aynı hataları tekrarlamışlardır Ayni el-Bidaye isimli eserinde Hakim’in zayıf hatta mevzu hadisleri sahih saydığını ve onun tesahül göstermede çok meşhur olduğunu belirtmektedir.bkz:Nasbu’r-Raye (s.341-342)

 12. Farah
  Üye

  Reklam


  Türkiye gazetesi hakikaten öyle. Müzik dinlemeyi büyük günahlardan saymışlar Namaz Kitabı adlı kitabında. Müziğin haram olup olmadığı konusunda bile herkesin görüşü farklı halbuki.

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
duada aracı koymak,  dua ederken aracı koymak,  duada aracı koymak şirk midir,  allah ile aranıza aracı koymayın ayeti,  allah'a araci koymak ilgiliayetler,  allah'a araci koymak,  allah dua ederken aracı koymak