+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Kibirden nasıl kurtuluruz Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. hatalar
  Devamlı Üye
  Reklam

  Kibirden nasıl kurtuluruz

  Reklam
 2. sametcftc1
  لا إله إلا الله

  Cevap: kibir den nasıl kurtuluruz


  Reklam


  ALLAH'a inanarak kardeşim Ona can-ı gönülden inanarark bağlanarak bir an bile aklından çıkarmayarak, ölümü hatırlayarak, imtihanı, sorguyu düşünerek, cehennemi düşünerek kurtulabilirsin İNŞALLAH

 3. Saif Al-Din
  Devamlı Üye
  Bu daha çok bilgi edinmek ile geçer, kibir ile ilgili ayetleri okumanı tavsiye ederim. Zaten senin bilgin arttıkça bu gibi şeyler zayıflar.

  Bak mesela :

  De ki: "Ben de sizin gibi ancak bir beşerim. Ne var ki, bana ilâhınızın ancak bir ilâh olduğu vahyolunuyor. Onun için her kim Rabbine kavuşmayı arzu ederse iyi amel işlesin ve Rabbine yaptığı ibadete hiç kimseyi ortak etmesin."
  (Kehf, 110)

  Ettiklerine sevinen ve yapmadıkları şeylerle övülmeyi seven kimselerin, sakın azaptan kurtulacaklarını sanma. Onlar için elem dolu bir azap vardır.
  (Al-i İmran, 188)  Ama önemli olan, eğer sen bu kibre içinden karşı çıkıyorsan onu kabul etmiyor ve " Hayır, bendeki tüm güzellikler Allah'tandır, o dilemese ben bunu (her ne ise) yapamazdım" diyorsan inşaAllah meraklanacak bir şey yok zaten.

  Çünkü Allah bilir senin nefsin seni ne ile vesveselendiriyor.

  Hem, şanıma yemin ederim ki hakikaten insanı biz yarattık ve biliriz nefsi onu ne ile vesveselendirir ve biz ona şahdamarından daha yakınızdır.
  (Kaf, 16)


  İçimizden geçen hiçbir şüphe, hiçbir fısıltı, Allah'a gizli kalmaz. Düşüncelerimiz, korkularımız, içimizden geçenler, hep Allah'ın malumudur. Kötü, zararlı olan vesveseler de O'nun malumu olduğu gibi, içimizde onlarla mücadele etmemiz de onun malumudur. Kalben kabul edip tasdik ettiğimiz de, nefsimiz için istediğimiz şeyler de, endişelerimiz de. Hatta gaflette bulunuyor iken ve oyalanmaya dalmış iken bile.

  İki zabıt memuru zabıt tutarlarken, biri sağdan oturmuş, biri soldan; her ne söz atarsa mutlaka yanında hazır biz gözcü vardır.
  (Kaf, 17-18)


  Sen ne yapıyor olursan ol, ona dalıp gitmişken, ne ile zevk ediyorsan onla oyalanırken, Allah'tan bir nimet ve rahatlama geldiğinde sevinirken, gelen sıkıntıya üzülürken, her yaptığın ve dediğinin kayıt altında olduğunu, Allah'ın ise, bunun da ilerisinde, nefsinin sana verdiği vesveselerden dahi haberdar olduğunu hatırla. Nunu dahi unutmuş olsan da sürekli gözetim altındasın. Artık hala nasıl kibirlenirsin ? Nasıl en ufak gösterişte bulunursun ?
  Allah sinelerin künhünü bilir.

  Allah'ın, üzerinizdeki nimetini ve "İşittik, itaat ettik" dediğinizde sizden aldığı ve kendisiyle sizi bağladığı ahdini hatırlayın. Allah'tan korkun, çünkü Allah göğüslerin özünü çok iyi bilir.
  (Maide, 7)

  Sen bunları bildiğin ve bu kibirden rahatsız olduğun halde hala da devam ediyorsa, yapacak birşey yok, çünkü vesvesenin gelmesi senin elinde olan bir şey değil.

  Onun için devamlı Amenerrasulu de geçen " İşittik
  ve itaat ettik. Ey Rabbimiz, bağışlamanı dileriz, dönüş ancak sanadır" duasını oku.

  285 - Peygamber, Rabbi'nden kendisine ne indirildiyse ona iman etti. Müminlerin de hepsi Allah'a, meleklerine, kitaplarına ve peygamberlerine iman ettiler. "Biz Allah'ın peygamberleri arasında ayırım yapmayız, duyduk ve itaat ettik. Ey Rabbimiz, bağışlamanı dileriz, dönüş ancak sanadır." dediler.

+ Yorum Gönder