+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden İdrar yaparken sertleşme Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Losof
  Devamlı Üye
  Reklam

  İdrar yaparken sertleşme

  Reklam

  İdrar yaparken sertleşme Mumsema arkadaşlar idrar yaparken sertleşme oluyor o sertleşme olduğu zaman meni gelirse gusül gerekirmi?

 2. Losof
  Devamlı Üye

  Cevap: İdrar yaparken sertleşme


  Reklam


  lütfen cevap verin arkadaşlar benden sonra konu açılanlara cevap veriliyor ben hala bekliyorum

 3. mümini78
  Devamlı Üye
  İdrar yaparken sertleşme olabilir. Bu anlık bir psikolojiye bağlıdır. Ancak normal şartlarda sertleşme olsa bile meni gelmesi mümkün değildir. Ancak büyük abdest yaparken kıkınma esnasında meni gelebilir. Yani lif lif bir beyaz akıntının geldiğini görebilirsin. Gerek sertleşme anında olsun gerekse büyük abdest yaparken olsun meni gelecek olsa dahi gusül gerekmez. Çünkü bekar olan ve genç olan ve istimna yapmayan ve rüyasında ihtilam olmayan birinden muhakkak kıkınma anında meni gelecektir. Çünkü meni kendini devamlı yenileyen biyolojik bir olaydır.

 4. Losof
  Devamlı Üye
  ama idrar yaparken meni çıkabiliyor peki ya o yaşadığım durumdan dolayı gusül gerekirmi kardeşim?

 5. mümini78
  Devamlı Üye
  Losof çok açık bir yazı yazdım . Anlatamadım mı? İdarar yaparken de meni gelse gusül gerekmez. İdrar yaparken uzvun sertleşse meni gelse yine gusül gerekmez.

  Durduk yerde meni gelse gusül gerekmez. Ancak sırf meni gelmesine yönelik bir eğilim olsa (yani meni gelmesi için edimli olsa) istimna ya da cima yapmasa lakin meni gelse işte o zaman gusül gerekir. Örnek: Haram şeylere baksan haz duysan. Ama meni gelmesi için bir şey yapmasan ve meni gelse senden gusül gerekir. Lakin sen meni gelmesi için özel bir çaba sarf etmiyorsun . Vucudun doğal ortamında senden meni geliyor bu durumda gusül gerekmez.

  Ancak pozitif çareler şeklindeki yazılarımda belirttiğim gibi, Bu hal sen de ayda bir ya da on beş günde bir oluyor ise yani her zaman olmuyor ise tedbiren gusül alabilirsin. Bu hal de sende takıntı olmaktan ve habire bunu sormaktan kurtulursun.Ancak her zamna sende böyle bir durum oluyor ise gusül abdesti almana gerek yok. Sadece sünnet üzerine cuma günleri gusül edersin . Kendine ii davran hastalık hastası olma. Allahım yardımcın olsun

 6. Losof
  Devamlı Üye
  teşekkürler kardeş

 7. sstrn
  Devamlı Üye
  sana da teşekkürler vesvese ve gusül yazılarımı okumayı unutma. Her zaman için de Allaha dua et.

  İdarar yaparken de meni gelse gusül gerekmez İdrar yaparken uzvun sertleşse meni gelse yine gusül gerekmez
  Nasıl oluyor bu bazı kaynaklarda şehvetsiz de gelen meni için gusül gerekir diyor hangi mezhebe göre cevap verdin mümini78 kardeşim ?

+ Yorum Gönder
idrar yaparken sertlesme