+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Hz. Hızır peygamber mi? Darda olanın yardımına koşar mı? Ölümsüz müdür? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. 1
  kompleks
  Emekli
  Reklam

  Hz. Hızır peygamber mi? Darda olanın yardımına koşar mı? Ölümsüz müdür?

  Reklam

  Hz. Hızır peygamber mi? Darda olanın yardımına koşar mı? Ölümsüz müdür? Mumsema Hz. Hızır peygamber mi? Darda olanın yardımına koşar mı? Ölümsüz müdür(kıyamete kadar)? Hz. İlyas suda yardım edermiş ve kardeşlermiş Hz. Hızır ile ve sene 1 kez buluşurlarmış. Kur'an da Hz. Hızır, Hıdır olarak mı geçiyor?

  Yazdıklarım doğru mu, bilgilendirseniz sevinirim.

 2. 2
  Ercan
  Devamlı Üye

  Cevap: Hz. Hızır peygamber mi? Darda olanın yardımına koşar mı? Ölümsüz müdür?


  Reklam


  Hz. Hızır ulemaya göre peygamberdir. Ayrıntılı bilgi;

  Hazret-i Hızır (as) Allah'ın salih bir kulu olup, Peygamber değildir diyen olmuşsa da, Cumhur-u ulemâya göre Peygamber'dir. Hazret-i Musa (sav) zamanında yaşamış ve kendisiyle görüşmüştür. Kehf süresinin Musa kıssasında Allah'ın büyük kullarından bir kul olduğu ifâde edilmiştir. Hazret-i Hızır (sav) ne kadar yaşamıştır, hâlâ yaşıyor mu?
  Bu hususta kesin bir söz söylemek mümkün değildir. İmam Nevevî "Tehzîb ül-Esma ve'l-Lugat" isimli kitabında bazı hadîslere dayanarak Hazret-i Hızır'ın ölmediğini ve kıyamete kadar yaşıyacağını beyân ediyor.
  İbnü's-Salah da şöyle diyor: Ulemânın çoğuna göre Hazret-i Hızır hâlâ yaşıyor. Buharı, Müslim ve birçok muhakkiklere göre ise Hz. Hızır, Peygamberimizin zamanında hayatta olsaydı mutlaka Peygamber (sav) ile görüşüp İslâm'a hizmet edecek ve cihada katılacaktı. Halbuki bu hususta hiç bir şey varid olmamıştır. Denildiği gibi Hz. Hızır hayatta olup dünyayı gezseydi mutlaka Peygamber (sav)'in cenazesinde bulunacaktı.
  Öte yandan asrımızın büyük âlimlerinden Bediüzzaman Said Nursi, ( Allah rahmet etsin) "Mektubat" adlı eserinde, hayatı beşe ayırarak Hz. Hızır ve Hz. İlyas'ın hayatın ikinci tabakasında olduğunu belirtmektedir. Bunu söylerken de bazı hadislere dayanmaktadır. Fakat bazı alimlerin hayatlarını kabul etmemelerini ise, Hz. Hızır’ın bizim gibi aynı hayat şartları içerisinde olmadığına dayandırır. Yani hayat mertebeleri beş’tir. Hz. Hızır ise ikinci mertebededir. Bu mertebeler ise:
  1- Bizim hayatımızdır. Bizim hayatımızın devam edebilmesi için, yemek, içmek ve hava almak gibi zaruri ihtiyaçları görmek zorundayız.
  2- Hz. Hızır ve İlyas ( a.s) hayatlarıdır ki, bir anda birkaç yerde bulunabilirler. Yemek içmek zorunda olmamakla beraber, istedikleri zaman yerler, içerler ve beşeri duruma girerler.
  3- Hz. İdris ve İsa (a.s) hayatlarıdır. Bu zatlar beşeriyet ihtiyaçlarından uzaklaşmışlardır. Melek hayatına benzer bir mertebeye çıktıklarından, bizimle hiç münasebetleri olmaz.
  4- Şehitlerin hayatıdır. Kur’anın ifade ettiği gibi, şehitlere ölüler demek doğru olmaz. Çünkü onlar öldüklerinin farkında olmadığından, kendilerini hayatta bilmektedirler. Ve kabir ehlinden daha yüksek bir mertebede yaşamaktadırlar.
  5- Kabir ehlinin hayat mertebeleridir. Ölülerin bile kendilerine münasip bir hayat mertebesinde oldukları Kur’anın ifadeleriyle sabittir.
  İşte bu ifadelerden anlaşıldığı gibi, Hz. Hızır ( a.s ) hayattadır. Fakat bizim hayat mertebesinde olmadığı için hayatında ihtilaflar olmuştur.
  (Bediüzzaman, Mektubat; Halil Günenç, Fetvalar)

 3. 3
  kompleks
  Emekli
  @Ercan Bediüzzaman dışında örnekler verirsen sevinirim, zaten diğer sorularım cevapsız kalıyor.

 4. 4
  @mir
  âb ü kil
  Hızır as peygamberdir ölmüştür darda olanın yardım sadece Allah'tandır
  ondan-Hızır as'dan- yardım istemek şirktir

 5. 5
  mr.chatin
  Üye
  SELAM..ben yeni üyeyim ve bu benim ilk mesajım İnşaallah.....Hızır ismi kuranda geçmez, hıdır ise yeşil veya yeşillenme anlamına gelir... İster ölümlü olsun ister kıyamete kadar diri, ister Melek olsun ister Veli, Allah dilemedikçe bize ne bir fayda ne bir zarar verebilirler. Bunlardan birini bize yardım etmeye ancak Allah tayin edebilir. Ve Allah'tan başkasından bir şey dilemek ŞİRK tir. Ve şirk Allah'a karşı işlenebilecek en büyük şuçlardandır. Bilmeden cahillikten böyle hatalarda bulunmuş imanlı kardeşlerimin tövbe etmelerini dilerim. Hızır ismini verdiğimiz zatın melek mi cin mi insan mı olduğuna, ne kadar yaşadığına, diri olup olmadığına hatta geçek ismine dair bile kesin bir bilgi yoktur..Maalesef Yahudilikte ki İLYA inancına benzer bir inanç toplumuzda kök salmış.

 6. 6
  @mir
  âb ü kil
  ve Aleykumu's-Selam kardeş
  seyirci değil kadrolu üye olursun İnşaallah
  Allah Kur'an'da bize meleklerle yardım edeceğini bildiriyor
  ama duayı da sadece kendisine yapmamızı emrediyor

 7. 7
  mr.chatin
  Üye
  Alıntı @mir Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  ve Aleykumu's-Selam kardeş
  seyirci değil kadrolu üye olursun İnşaallah
  Allah Kur'an'da bize meleklerle yardım edeceğini bildiriyor
  ama duayı da sadece kendisine yapmamızı emrediyor
  Temennin için teşekkür ederim kardeşim..Alim ve Hakim olan Allah yar ve yardımcın, Selamı da senin üzerine olsun inşaallah

 8. 8
  çelebiler
  Emekli
  Enbiya 34
  "Senden önce hiçbir insana ölümsüzlük vermedik."

  Kuran'da Hızır isminde hiçbir kimse geçmez.

  Hızır ile alakalı hadisler için İbnü Kayyim-i Cezvi "hayatı hakkında zikrolunan hadislerin hepsi yalandır.Yaşadığına dair sahih bir hadis bile yoktur" demiştir.

  İslam'da Hızır inancı yoktur.Hızır inancı Zerdüştlük,Yahudilik,Hırıstiyanlık,Şamanizm ve eski Yunan dinlerinde yer almaktadır.

 9. 9
  @mir
  âb ü kil
  Resulullah Hızır Kıssası hakkında şöyle demiştir:
  Nebî Sallallahu Aleyhi ve Sellem'in;
  "Keşke (Musa) sabretseydi de Allah (onların) maceralarını bize nakletseydi, bunu ne kadar isterdim!" (Buhârî, Tefsiru Sûre 18 (2)

  Eğer Hızır as yaşıyor olsaydı
  Resulullah'a gelirdi
  Resululah da ona "Musa ile ve başkaları ile başından geçen başka ibretlik şeyler varsa bize anlat da bilelim" derdi
  ama böyle bir şey olmadığı için
  Resulullah yukardaki hadisi söylemiştir

  demek ki Hızır ölmüştür yaşamamaktadır


  Alim ve Hakim olan Allah yar ve yardımcın, Selamı da senin üzerine olsun inşaallah
  Amin ecmain

 10. 10
  ELHAMDULİLLAH
  İnşaAllah Devamlı Üye.
  ALLAHU TAALA Eksik sıfatlardan münezzehdir. Hiç bir İNSAN O'na yarattıkları hakkında da hiç bir soru ile muhalif olamayacaktır.

  Olaki bir İNSAN'ın aklına şu gelebilir.

  RAB'bim, siz şanınızın yüceliğinden olmak üzere bir imtihan vesilesi olarak, Şeytan Aleyyullana'ya KIYAMETE KADAR MÜHLET verirken, bir İNSAN'ada bu hususda KIYAMETE KADAR BİR ÖMÜR VERDİNİZMİ.

  O kulları içinden bir kul gösterir ki; RAHMET ve İLİM'le techiz olunmuşda, İLİM VERDİKLERİ yanında HİKMET ile birlikte LEDUNNİ'yide lutfetmiş olduğu.

  Olurmu, Olur. Allah-u Alem.

  4314 - Hz. Ebu Hureyre radıyallahu anh anlatıyor: "Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki:
  "Hızır'ın Hızır diye isimlenmesi şuradan gelir. O, kupkuru beyazlamış ot destesinin üzerine oturmuştu. Deste, altında derhal yeşerdi."
  Buhari, Enbiya 27; Tirmizi, Tefsir, Kehf (3150).


 11. 11
  kompleks
  Emekli
  Enbiya 34
  "Senden önce hiçbir insana ölümsüzlük vermedik"

  bu ayeti yorumlarsak ne çıkar?

 12. 12
  fanihayat
  Emekli

  Reklam


  Kompleks,

  İşte bu konuya verilecek en doğru cevap bu ayettir.

  Evrim hakkında da, batıl olduğuna dair ayetler arasan bulabilirsin !

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu

hz hızır peygamber midir

Hızır peygamber

hz hızır peygamber mi

hızır peygamber mi

hizir peygamberhızır peygamberdirxizir peygamber