+ Yorum Gönder
4. Sayfa BirinciBirinci ... 34
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Abdest aldıktan sonra idrar damlaması için ne yapılmalı? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. 37
  Misafir
  Reklam

  Yorum: Abdest aldıktan sonra idrar damlaması için ne yapılmalı?

  Reklam  Yorum: Abdest aldıktan sonra idrar damlaması için ne yapılmalı? ile ilgili yazı Yudumla.com
  Selamün Aleyküm kardeş ben aynısını yapıyorum hatta idrarımı yapıp peçete tıkıyorum sonra 20 dk civarı bekliyorum gene gelebiliyor.

 2. 38
  Dr.AE
  Seyirci Üye

  Yorum: Abdest aldıktan sonra idrar damlaması için ne yapılmalı?


  Reklam


  Selamün Aleyküm değerli kardeşlerim;

  Ben bir Üroloji (Bevliye ) doktoruyum. Günlük pratiğimde bu sorun ile çok sık karşılaşıyorum. Bu şikayetle gelen hastalar genellikle genç-orta yaş hastalardır. Ekseriyetle tahliller ve tetkikler normal olarak sonuçlanmaktadır. Bu durum zaten bir hastalık değildir. Her kişinin idrar yolunun yapısı farklıdır. Bazı kişilerde arka idrar yolunda idrar göllenmesi olmaktadır. Bu nedenle idrar yaptıktan bir müddet sonra bu göllenen idrar dışarıya çıkmaktadır. Bu idrarın dışarıya çıkmasının nedeni pelvik bölge kasları dediğimiz yapının kasılması veya yerçekimi nedeniyledir. Normalde bu yapı idrar ve büyük abdest tutmamızı sağlar.

  Bu problemi olan kişilerin yapması gereken ise şudur;
  1. İdrar yaptıktan sonra tenasül uzvu iyice sıvazlanarak ön idrar yolunda kalan idrar boşaltılmalıdır.
  2. Yumurtalık torbası bacakların önünde kalacak şekilde bacaklar tamamen kapatılmalı ve ardından sanki büyük abdest veya idrar varmış da tutmaya çalışıyormuş gibi yaparak biraz önce bahsettiğim kasları kasmanız gerekir. Bu hamle ilk başta zor olabilir ancak birkaç denemeden sonra rahatça yapabilirsiniz. Başarılı olduğunuz zaman makatınızı kasıyormuş gibi hissedeceksiniz. Böylelikle arka idrar yolundaki idrarın da geldiğini göreceksiniz.

  Başka bir probleminiz var ise veya devamlı idrar kaçırıyor iseniz bir üroloji doktoruna görünmenizi tavsiye ederim.

  İnşallah şifa bulursunuz.

  Saygılarımla.

 3. 39
  Misafir
  İdrardan sonra peçete koyulup peçete unutulur ve o şekilde namaz kılınırsa kabul olurmu.

 4. 40
  arifselim
  Yönetici
  Hanefiye göre bir el ayası denilen miktardan daha çok idrar bulaşmamışsa namaz geçerli olur. Eğer şüphede kalırsanız o namazı kaza etmelisiniz. Şafiiye göre ise bir damla olsa bile caiz değildir.

 5. 41
  kral_19
  Seyirci Üye
  öncelikle selamunaleyküm sizlere bir sorum olacakti bu "idrar sizintisi cünüp yapar mi ?" acil cevap verirseniz sevinirim

 6. 42
  afsarbeyi
  Üye
  A.selam İdrar cünüp yapmaz. sadece meni cünüp yapar.

 7. 43
  Misafir
  Ben biraz organa sallayorum vuruyorum ufakta. sonra corap giyiyom corap icine pecete ucuna pamuk yapistirim sonta corapi giyiyom icinde pecete olu damlama oluyo anlamiom icinde kali hem afdersiniz dememizi gerek yok bizim meselemiz dinimiz doktorlari adam gidip lak diye masaya yapistiriyo prostatip var affedersiniz hic demiye cok uzattim ama dinimizde utanmak Allahin hosuna gider

  ----

  Selamun aleykum ben pecete kullaniyorum dalganın ucuna pamuk tıkıyorum sonra pecete sarıyorum boyle abdest aliyrum damla elbet oluo fakat elbise damlamiyor kapali kaliyo abdest bozurlu hocam

 8. 44
  mum
  Administrator
  Bu düzenli oluyorsa ÖZÜR sahibi sayılırsınız ve akıntı olsa bile namaz kılabilirsiniz.

 9. 45
  Misafir
  Abdest almisim namaza duruyurum rukuye egilince akinti oluyur bu yuzden namazimi kilamiyorum kesin acil bilgi istiyorum ne yapmam lazim cok zor durumdayim

 10. 46
  arifselim
  Yönetici
  Bunun için doktora gidilmesi gerekir. Namazda sürekli bu oluyorsa bu durum özür olarak kabul edilir. Her namaz vakti için ayrı bir abdest alarak akıntı gelse bile namazlarını kılabilirsin. Ancak kirlenen yerin değişmesi veya temizlenmesi gerekir.

 11. 47
  Misafir
  Ben küçük abdesti yaptıktan sonra 40adım atıp 5-6 dk bekliyorum.Buna rağmen bazen şeytan vesvese veriyor yada gerçekten damla sayılmayacak kadar akıntı oluyor .Ne yapmam lazım.Kardeşlerim cevabınızı bekliyorum gerçekten muzdaribim.(namazı geciktiriyorum şüpheden)

 12. 48
  arifselim
  Yönetici

  Reklam


  Şüphe ve vesvese ile hareket etmemelisin. Bunun çaresi budur. Sen vesvese yaptıkça, önem verdikçe o bitmeyecektir. İdrardan sonra bir kere tedbirini al ve asla dönüp tekrar tekrar kontrol etme. Ancak öyle kurtulabilirsin.

+ Yorum Gönder
4. Sayfa BirinciBirinci ... 34

idrar damlaması

abdest aldıktan sonra idrar gelmesi

tuvaletten sonra abdest

abdest aldıktan sonra bir damla idrar

abdestten sonra gelen idrar

abdest alırken idrar gelmesi

namazda idrar damlaması