+ Yorum Gönder
6. Sayfa BirinciBirinci ... 356
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Kur'an okuduktan sonra ''Sadakallahülazim'' diyenlerin delili nedir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. mustazaf
  Üye
  Reklam

  Cevap: Kur'an okuduktan sonra ''Sadakallahülazim'' diyenlerin delili nedir?

  Reklam  Cevap: Kur'an okuduktan sonra ''Sadakallahülazim'' diyenlerin delili nedir? altıncı sayfa yazısı mumsema.com Cevap: Kur'an okuduktan sonra ''Sadakallahülazim'' diyenlerin delili nedir?
  İşte bu soruyu bize sorduğun gibi hayatta olsaydı da Peygamberimize de sorabilseydin?
  ''Ya Nebi;Biz Kur'an okuduktan sonra sadakallahülazim diyoruz,sen neden demedin hiç,aklına gelmede mi yoksa?'' deseydiniz,sonra da ağzınızın payını alıp ukala ukala cevaplar vermeye tövbe etseydiniz!!!
  ağrı kesici benim asabımı bozmada işine bak ben senin gibi edpsizlik yapan hele hele peygambere karşı soruyu bu şekilde soracak değilimdir edepsiz seni.
  sana ağzının payını verirdimde ama senin edepsizliğine veriyrum. işine yürü...

 2. Agri_Kesici
  Emekli

  Cevap: Kur'an okuduktan sonra ''Sadakallahülazim'' diyenlerin delili nedir?


  Reklam


  peygambere karşı soruyu bu şekilde soracak değilimdir
  İnan bana,Peygamberimize bu soruyu bu şekilde sormuş olman,Dinde O'nun yapmadığı bir konuda ısrarla diretmeniz kadar Onu üzmezdi.O yaşasaydı,soru soranın haline bakıp da ,soranı yadırgamaz dı merak etme.Hadi fazla kaçamak yapma da şimdi de bakalım,edep kuralları içinde benim sorduğum soruyu sormuş olsaydın ne cevap alacağını düşünürdün?

 3. ebediyyetyolcusu
  Emekli
  Bidat nedir, neler bidat olur ?
  önce bunları bilmek daha yerinde olur.

  Örneğin gittiğiniz Camii'de bu meseleyi Hoca'ya da sorabilirsiniz bakın ne diyecek...

 4. vesveseli
  Üye
  Sadakallahulazim demek "Yüce Allah doğru söyledi" demektir. Bazı âlimler Efendimiz (s.a.s) ve sahabe zamanında Kur’an okunduktan sonra bu kelamın söylenmediğini, yani bidat olduğunu söylemişlerdir. Fakat Efendimiz’den sonra ortaya çıkan her yeni şey zemmedilen bidatlardan değildir. Ulemanın bidat-ı hasene dedikleri bazı ameller vardır ki, “sakakallahulazim” demeyi de bunlardan sayabiliriz. Nitekim büyük müfessir Kurtubi tefsirinin başında, Tirmizi’nin Kur’an okumanın edeplerini sayarken, kişinin kıraati bitirdiğinde sadakallahulazim demesini de bu edeplerden biri olarak zikrettiğini söylemiştir. Günümüzde de yaygın olarak bunun yerine getirildiğini görüyoruz.
  Netice olarak –Allahüâlem- sadakallahulazim demek, sakıncalı olmadığı gibi, âlimler bunu söylemeyi Kur’an okumanın edeplerinden biri olarak görmüşlerdir

 5. imamhatipli42
  Ölüm var Ölüm
  Netice itibari ile Kuran okunduktan sonra "sadakallahülazim" demek farz, vacip, sünnet değildir bunu bilerek amel edelim. Ama bu sözü söylemek de kimseyi dinden çıkarmaz ve ahirette sorumlu tutmaz. Eğer herşeye bidat diyecekseniz Kuranın toplanmasını, harekelenmesini ve dağırtılmasını da bidat çerçevesinde değerlendirmiş olursunuz. Konuya bu açıdan bakıp dileyen "Sadakallahülazim" der dileyen demez.
  İnanın bütün konu bu iki satır yazının etrafında dönüyor birbirinizi eleştirirken daha dikkatli olmanızı tavsiye ediyorum.

 6. Ravza Sevdam
  Medine'nin Gülüne Hasret
  Sen: "Sadakallah: Allah sözün doğrusunu söyledi." de." (Al-i İmran, 3/95)Sizce Allah kuranda bize nasıl davranmamızı söylüyor...Allahın kitabı olan kuranın ayetlerini okudukça her ayet Allahın sözü olduğuna göre biz kurana göre haraket ederek Allah sözün doğrusunu söyledi diyerek zaten Allahın söylediği bir hükmü yerine getiriyoruz...Bazıları sünnette delili yok diye bidattır diyor ...Asıl delil ayetin kendisi....

  Kardeşim kutluyorum seni. Ama bunlar Kuran'i kerimi anlayamıyorlar kaldı ki laftan anlasınlar.Rabbim herşeyi biliyor ve görüyor sen bunlara laf anlatamazsın anlamıyorlar çünkü anlayacak kapasite yok.Allah'a c.c. havale et gitsin.

 7. Eşrefoğlu
  Emekli
  Alıntı mustazaf Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  ne denilmesini bekliyordunuz peki biz deriz siz ne derseniz deyin, iğrenç fikirlerinizi içinizde bırakın... şunun düşündüğüne bak ,tüm herşey hal olduda bu kaldı düşünce sınırlı be insan seni...  senin cahiiliğin bunu öne çıkarmışki sen ön yargılı ve basiretsiz olarak bu söylenenleri yazmışsın ,evet kızacak kızdıda ama buradaki yanılan şaşıran kişi bence sensin nerede yanıldıysan artık onu bilemem ...

  sende kızmayacaksan eğer sol üst te çıkış butonuna bas ve geri gelmemek üzre güle güle ...
  Ben üye olurken senin danışmadımki senin demenle gideyim..İllaki bu siteyi övmek mi lazım hiç eleştirilemez mi bu site?

  siteye Mod. falanmı alınacak acaba?

 8. Misafir
  Esselamü Aleyküm,
  Ya gerçekten şu yazıları okudum ve bir Müslüman olarak ve cüz-i de olsa muhteşem şeyler ortaya koyabilmemizi sağlayan, Allah(c.c) ın verdiği aklımla zekamla bir türlü bu yazılara akıl erdiremedim. Arkadaş bir soru sormuş adamı nerdeyse kafir etmişsiniz. Arkadaş bunu söylemek yanlıştır, kötüdür, haramdır, mekruhtur diye bir şey demiyor. Sadece kaynağı ne? diye soru soruyor. Varsa bildiğiniz bir ayet yada hadis delil olarak söylersiniz, eğer bilmiyorsanız da bir araştırıp konuya bakar Kuran-ı Kerim ahlakı ile meseleyi açıklarsınız. Zaten bir Müslümanın görevi de Kuran-ı Kerimde ve hadislerde olanı anlatmak, aktarmak değil midir? ey Müslüman kardeşlerim. Lütfen arkadaşlar bu tarz davranışlar Müslümanın Müslümana göstereceği davranışlar değil. Bu soruyu Hristiyan da sorabilirdi, Yahudi de sorabilirdi hatta ateist te sorabilirdi, hatta başka sorularda sorulabilirdi, ve hatta bu sorular bütün inanç sisteminizin temeline dair de olabilirdi. Yine böylemi davranacaktık. O zaman nasıl insanları Allah(c.c) ın yoluna çağıracağız. Kusuruma bakmayın çok çok özür dileyerek söylüyorum kalbinizi de kırarsam hakkınızı helal edin ama asıl birbirimize böyle davranırsak biz bilmeden bidat ehli davranış göstermiş olmuyor muyuz? Böyle sorularla kafamızın karışıp ta yoldan çıkacağımızdan kokuyor isek o yüce yaratıcının tüm alemlere gönderdiği o apaçık dost doğru kitabın, Kuran-ı azimüşşanın bilimini, Allah(c.c) ın bilimini öğrenmede eksiklerimiz var demektir. Bu ne küfür bu ne hiddet bu ne celal. Sakin olunmalı, hoşgörülü olunmalı, engin olunmalı.

  بِسْــــــــــــــــــــــمِ اﷲِارَّحْمَنِ ارَّحِيم
  Lâ cerame enna(A)llâhe ya’lemu mâ yusirrûne vemâ yu’linûn(e) innehu lâ yuhibbu-lmustekbirîn(e)-Nahl/23
  (Hiç kuşkusuz Allah, onların sakladıklarını da açığa vurduklarını da bilir. Hiç kuşkusuz, O, büyüklük taslayanları sevmez.)

  Allah(c.c) a emanet olun...

 9. Misafir
  Selamün aleyküm
  Cuma namazı kılındığı gün öğle namazı kılınmıyor mu kılınmıyorsa yerine bir namaz kılınıyor mu
  Kime sorduysam farklı bi cevap sunuldu önüme.

+ Yorum Gönder
6. Sayfa BirinciBirinci ... 356
sadakallahülazim,  sadakallahülazim anlamı,  sadakallahülazim ne demek,  sadakallahülazim dinle,  sadakallahülazim okunuşu,  sadakallahülazim bidat mı ,  sadakallahülazim demek bidat mıdır