+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Yatarken vaaz dİnlenİr mİ? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. gıgax
  Üye
  Reklam

  Yatarken vaaz dİnlenİr mİ?

  Reklam

  Yatarken vaaz dİnlenİr mİ? Mumsema Esselâmu aleyküm ve rahmetullahî be berakatuh
  Ben uyumaya çalışırken yarım saat falan geçer.Ondan sonra ancak uyuyabilirim.bu zaman zarfında vaaz dinlesem câiz midir acaba diye merak ettim.Siz kardeşlerimin görüşlerine başvurmak istedim.

  YATARKEN VAAZ DİNLENİR Mİ?

 2. karadamlalar
  Kesintili Üye

  Cevap: Yatarken vaaz dİnlenİr mİ?


  Reklam


  aleykum selam,

  Rasulullah(sav) ın yatarken kuran okuduğuna dair hadisler vardır,kuran için bile böyle bir saygı gösterme hareketi yapılmıyorsa vaazlar için aynı şekilde düşünebiliriz.

 3. NurIsik
  Üye
  Hicbir sakincasi yoktur. Bende yattigim zamanlar cok vaaz dinlerim. Güzeldir.

 4. Salawat
  Devamlı Üye
  Bazen Kuran' ın Türkçe' sinden dinlerim yatarken. Hangi surenin neyi anlattığını da öğrenmiş oluyorum.

 5. Galus
  Devamlı Üye
  Yatarken,otururken,yemek yerken veya çalışırlen vaaz kuran vb gibi ilim dersleri dinlenebilir caizdir.

  Alıntı karadamlalar Nickli Üyeden Alıntı
  Rasulullah(sav) ın yatarken kuran okuduğuna dair hadisler vardır,kuran için bile böyle bir saygı gösterme hareketi yapılmıyorsa vaazlar için aynı şekilde düşünebiliriz
  yatarken kuran okunabilir evet ancak bu sözünüz hiçte hoş olmamış. kurana saygı sonsuz olmalıdır ,Rasulullah sav bu hareketini haşa saygısızlıktanmı yapıyorduki siz bu manayı çıkarıyorsunuz Allah ıslah etsin ...

 6. karadamlalar
  Kesintili Üye
  lafı ters anlamak diye buna derim,

  günümüzde "kurana saygı" adı altında kuran evlerde belin altına koyulamıyor,ve bu bahaneyle ya duvara asılı ya da kitaplıkların üst erişilemeyen kısımlarında kalıyor.böyle bir saygı gösterme yoktur kurana evet,"kurana saygı gösterilmez" manasını çıkarmışsınız.

 7. Yok
  Üye
  kara damla kardeş burada hitabına dikkat et bana soracak olursan bu yazını bende öyle anladım laf ters değil düz anlaşılmış ... üstelikte kendini haklı çıkarıyorsun.

  bence galus hocamız gayet iyi açıklamış ..

  bizde kitaplar erişilir ve okunacak yerdedir herzmanda saygıda kusur edilmeyen bir kitaptır.


 8. karadamlalar
  Kesintili Üye
  kardeşim yanlış anlaşılmıştır,veya yanlış cümle kullanmışımdır eyvallah kabul ederim hatasızlık kompleksinde birisi değilim.fakat anlatmak istediğimi umarım anlaşılmıştır,dinin aslında olmayan sözde saygı ile kuran bugün çokça evde okunmayan,duvara asılmış tavana yakın kalan bir kitaptır.böyle bir hareketin kuran ve sünnetten delilini istesem?yok,kuran a elbette saygı gösterilecek,fakat bilmemiz gereken bir şey var ki o da kuran totem değildir,hayatımızın en önemli kaynağını yanımızın başından ayırmamak gerekliyken türkiyedeki bu zihniyet(kurandan kopuş) dinden kopuşu getirir.belki de kuran ve dinden kopuş için bu kurana "saygı" olayı bir bahanedir,bilemiyorum Allah bilir.

 9. gıgax
  Üye
  Görüşlerinizi belirterek beni ihy3a ettiniz.Çok teşekkür ederim.L3akin bu konuda fetva var mıdır yok mudur aranızda bu konuyla ilgili fetva bilen var mı?

 10. karadamlalar
  Kesintili Üye
  özellikle vaaz için verilmiş bir fetva yok,kuranın yatılacak dinleneceğini-okunacağını söyledik,bu yeterlidir.

 11. mümini78
  Devamlı Üye
  Belirli yerler hariç zikir yerde yapılabilir. Vaazda bir zikir olduğu için (Allahı andığın için) Yatarken vaaz dinlenebilir . Hatta şöyle baş ucunda Küçük bir radyon olsa ( reklam olmasın frekans vermiyeyim) sen ordaki vaazları dinlesn ve uykuya dalsan ne kadar ii olur. Malayani (boş sey) dinlemekten daha ii değilmidir. Yatarken kuran dinlemende yatarken kuran okumanda hiç bir sakınca yoktur. Hatta okumuyor muyuz? Sağ tarafımıza dönüp felak nas ihlas süreleri okumak Allaha dua etmekve uyumak ne güzel davranışlardandır. Ancak şun da göz ardı etmeyelim yatarken dahi edepli olmalıyız. Öyle gelişi güzel yatarak da kuran dinlenmez.

 12. karadamlalar
  Kesintili Üye

  Reklam


  bir tek bildiğim tuvalette kuran okunmamasıdır,hatta tuvalette gereksiz konuşmak mekruh diye biliyorum.

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
uzanarak sohpet izlenir mi,  yatarak sohbet dinlenirmi,  yatarak sohbet dinlenir mi