+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Paramı yatıracak şey Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. kompleks
  Emekli
  Reklam

  Paramı yatıracak şey

  Reklam

  Paramı yatıracak şey Mumsema arkadaşlar yeminle çıldırmak üzrereyim, paramı nereye yatıracak olsam faiz karışmıştır vs . birtşey diyolar.


  1- Ata yatırım fonları haram mı? [en önemlisi]

  2- Özel finans kurumundan alınan fonlar caiz mi?  Diğer bankalar gelirlerini faiz olarak verirken katılım bankaları kar olarak veriyor biri faiz oluyor biri olmuyor onu da anlıyamadım. Aydınlatırsanız sevinirim.

 2. Candle
  Devamlı Üye

  Cevap: paramı yatıracak şey


  Reklam


  Bankadan alınan fonlar caiz mi?

  Önce yatırım fonunun ne olduğu ve bu fonların gelirinin nasıl elde edildiği konusunda kısa bilgiler aktarmamız gerekiyor:

  "Portföy geniş anlamıyla bir kişinin ya da kuruluşun sahip olduğu varlıkların tümünü ifade eder. Dar anlamıyla portföy ise sermaye piyasası araçları ve kıymetli madenlerden oluşan varlık grubudur.

  Yatırım fonları halktan topladıkları paralar karşılığı, hisse senedi, tahvil gibi sermaye piyasası araçlarından ve kıymetli madenlerden oluşan portföyleri yönetirler. Her bir yatırımcı fonun sahip olduğu portföyün bir kısmını temsil eden katılma belgesini alarak fona ortak olurlar.

  Fon yatırımınızdan, şu üç yoldan para kazanabilirsiniz:

  İlk olarak fon sahip olduğu menkul kıymetlerden kâr payı, faiz olarak menkul kıymetlerden gelir elde eder. Fon elde ettiği bütün gelirini fon portföy değerine yansıtır. Fonun sahip olduğu menkul kıymetlerin fiyatı artabilir. Eğer fon fiyatı yükselen bu menkul kıymeti satarsa sermaye kazanç elde eder. Fon elde ettiği bu sermaye kazancını veya zararını fon portföy değerine yansıtır."

  Yukarıdaki açıklamalar da gösteriyor ki yatırım fonlarının gelirleri içinde faiz de vardır ve önemli bir yer tutmaktadır. İslam dünyasında ve Batı'da çalışan, faize ve harama bulaşmayan yatırım fonları da vardır; ama Türkiye'deki yatırım fonlar faizden arındırılmış değildir. Bu sebeple yatırım fonlarına katılarak buradan gelir elde etmek caiz değildir.

  Prof. Dr. Hayrettin Karaman

 3. kompleks
  Emekli
  Bankadan alınan fonlar caiz mi?

  Önce yatırım fonunun ne olduğu ve bu fonların gelirinin nasıl elde edildiği konusunda kısa bilgiler aktarmamız gerekiyor:

  "Portföy geniş anlamıyla bir kişinin ya da kuruluşun sahip olduğu varlıkların tümünü ifade eder Dar anlamıyla portföy ise sermaye piyasası araçları ve kıymetli madenlerden oluşan varlık grubudur

  Yatırım fonları halktan topladıkları paralar karşılığı, hisse senedi, tahvil gibi sermaye piyasası araçlarından ve kıymetli madenlerden oluşan portföyleri yönetirler Her bir yatırımcı fonun sahip olduğu portföyün bir kısmını temsil eden katılma belgesini alarak fona ortak olurlar

  Fon yatırımınızdan, şu üç yoldan para kazanabilirsiniz:

  İlk olarak fon sahip olduğu menkul kıymetlerden kâr payı, faiz olarak menkul kıymetlerden gelir elde eder Fon elde ettiği bütün gelirini fon portföy değerine yansıtır Fonun sahip olduğu menkul kıymetlerin fiyatı artabilir Eğer fon fiyatı yükselen bu menkul kıymeti satarsa sermaye kazanç elde eder Fon elde ettiği bu sermaye kazancını veya zararını fon portföy değerine yansıtır"

  Yukarıdaki açıklamalar da gösteriyor ki yatırım fonlarının gelirleri içinde faiz de vardır ve önemli bir yer tutmaktadır İslam dünyasında ve Batı'da çalışan, faize ve harama bulaşmayan yatırım fonları da vardır; ama Türkiye'deki yatırım fonlar faizden arındırılmış değildir Bu sebeple yatırım fonlarına katılarak buradan gelir elde etmek caiz değildir

  Prof Dr Hayrettin Karaman
  Bu yazıyı milyon kez okudum. Başka bilen yok mu? Türk - İslam tarihin de sadece birzat mı biliyor?

  İkinici ve önemli olan konu şu ki benim sorunum cevabı yok, kopyala yapıştır yapmaya gerek yok. Biliyorsan yaz, bilmiyorsan bekle.

+ Yorum Gönder