Konu Kapatılmıştır
9. Sayfa BirinciBirinci ... 68910 ... SonuncuSonuncu
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Celaleddin-i Rumi Gerçeği!!! Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Kırlangıç.
  Devamlı Üye
  Reklam

  Cevap: Celaleddin-i Rumi Gerçeği!!!

  Reklam  Cevap: Celaleddin-i Rumi Gerçeği!!! dokuzuncu sayfa yazısı mumsema.com Cevap: Celaleddin-i Rumi Gerçeği!!!
  Öğrenmek başka idrak edip hayata kalbe sokmak başka. Ateistler de biliyor İslam'ın kurallarını..

 2. cihad38
  Emekli

  Cevap: Celaleddin-i Rumi Gerçeği!!!


  Reklam


  ondokuz yıl benim dervişlik süreci içinde bulunduğum, zaman dilimi içinde öğrenemediğim,
  bir kadın gelip evliyaya bir soru sormak istemiş;evliya; sor ,demiş;
  hocam yunanistan taraflarında bir kadın evliya çıkmış,tam kızını kurban edecekken,şeytan bir keçi getirmiş doğru mu?

  hoca; kızım demiş ben bunun neresini düzelteyim: yunanistan değil,arabistan.kadın evliya değil, ibrahim peygamber.kızı değil,oğlu.şeytan değil melek.keçi değil koç....


  "Şu dünyadaki çatışma, önyargı ve husumetlerin çoğu dilden kaynaklanır. sen sen ol, kelimelere fazla takılma. Aşk diyarında dil zaten hükmünü yitirir. Aşık dilsiz olur."

  Şu hayatta tek başına inzivada kalarak, sadece kendi sesinin yankısını duyarak, Hakikat’i keşfedemezsin. Kendini ancak bir başka insanın aynasında tam olarak görebilirsin"

  "Aşk bir seferdir. Bu sefere çıkan her yolcu, istese de istemese de tepeden tırnağa değişir. Bu yollara dalıp da değişmeyen yoktur."

  "Kusursuzdur ya Allâh, onu sevmek kolaydır. zor olan hatasıyla sevabıyla fani insanları sevmektir. unutma ki kişi bir şeyi ancak sevdiği ölçüde bilebilir. demek ki hakikaten kucaklamadan ötekini, yaradan'dan ötürü yaratılanı sevmeden, ne layıkıyla bilinebilir, ne layıkıyla sevebilirsin."

  "Esas kirlilik, dışta değil, kisvede değil kalpte olur. onun dışındaki her leke ne kadar kötü görünürse görünsün, yıkandı mı temizlenir, suyla arınır.yıkamakla çıkmayan tek pislik kalplerde yağ bağlamış haset ve art niyettir."

  "Hakiki sufi öyle biridir ki başkaları tarafından kınansa, ayıplansa, dedikodusu yapılsa, hatta iftiraya uğrasa bile, o ağzını açıp da kimse hakkında tek kelime kötü laf etmez. sufi kusur görmez, kusur örter."

  daha çokda söylenecek söz;şimdi 19 yıllık emeği ile böbürlenen birine fazla ağır olmasın.

  nihayetinde kalbinde zerre miktar kibir olan cennete giremezmiş.

  deseki biri ne bildin benim yazdıklarını bilmediğimi ;

  benim yaşım kırkdört ben ondokız yıl dervişlik mevlevilik yaptım yani dışardan devenin nalbant dükkanına baktığı gibi bakmadım bir zamanlar bu işlerin içindeydim
  sözlerin eleveriyor derler.

 3. Snowdrop
  Elhamdülillah
  Rabbım hepimizi islah etsin.Amin

 4. lazali54
  Üye
  bir kadın gelip evliyaya bir soru sormak istemiş;evliya; sor ,demiş;
  hocam yunanistan taraflarında bir kadın evliya çıkmış,tam kızını kurban edecekken,şeytan bir keçi getirmiş doğru mu?

  hoca; kızım demiş ben bunun neresini düzelteyim: yunanistan değil,arabistan.kadın evliya değil, ibrahim peygamber.kızı değil,oğlu.şeytan değil melek.keçi değil koç....
  bu hikaye kuran ve sünnet yolunu şiar eden bir kişiye uymuyor. olsa olsa dine sonradan allaha(cc) yakınlaşmak adına uydurulan bidatçilere anlatılabilir ancak.

  Aşk diyarında dil zaten hükmünü yitirir. Aşık dilsiz olur."
  cenaburabulalemin böyle bir ameli nerde emretmiş delilin nedir, yada rasülün ashabın amellerinde böyle bir uygulama varmı delilin nedir. yoksa bu amel türünü icat edenler allah(cc) göndermiş olduğu kuranda, bu ümmetin en faziletlileri olan sahabeden daha iyi mi anladılar.yada vardı da sahabe neden bu amellerin uygulanmasını sakladı.bize niye nakil etmediler. yoksa allah (cc) böyle aşk aleminin var olduğunu haşa rasulüne söylemeye unuttu sonra mesnevi kitabında mı açıkladı?

  hatta iftiraya uğrasa bile, o ağzını açıp da kimse hakkında tek kelime kötü laf etmez. sufi kusur görmez, kusur örter."
  islamda rasulun ashabın yaşamış olduğu bu dinde böyle bir uygulama yapmamışlar. cihattan cihada koşmuşlar. eğer senin dediğin olsaydı bu din mekkede boğulup kaybolurdu.

  daha çokda söylenecek söz;şimdi 19 yıllık emeği ile böbürlenen birine fazla ağır olmasın.
  kalpleri yalnız allah(cc) bilir. sen kendi hevana göre anlamak istemişsin. benim anlatmak istediğim sizlerin haleti ruhuyinizi bildiğimi söylemek istedim.

  nihayetinde kalbinde zerre miktar kibir olan cennete giremezmiş.
  bana isnad etmek istediğin bu cümleyide kabul etmiyorum.çünkü benim amacım hakkın ortaya çıkmasına vesile olmaktır.

  ve son olarak; şu yazdıklarından tabiri caizse bir kalıp çıkardım fakat kurana ve sünnete ne yazıkki hiç bir yeri uymadı.


 5. cihad38
  Emekli
  yada rasülün ashabın amellerinde böyle bir uygulama varmı delilin nedir

  ya cebrail nasıl yürünür sitrei müntehada; aşkla ya Rasulallah,aşkla yürünür.
  ebu bekir mağarada bütün delikleri tıkadı son deliğe ayağını tıkamak zorunda kaldı,yılan sokunca akan göz yaşı rasulü uyandırdı,çıkan yılan yıllarca ben bu anı bekledim,ebu bekirin ayağı sevgiliyi görmeme engel oldu dedi.

  islamda rasulun ashabın yaşamış olduğu bu dinde böyle bir uygulama yapmamışlar cihattan cihada koşmuşlar eğer senin dediğin olsaydı bu din mekkede boğulup kaybolurdu
  taifde taşlanan rasul; onlar bilmiyorlar dedi..başına işkembe döküldü de sabretmedi mi;biz alçak gönüllülük,sabır,metanet,tevekkülden bahsediyoruz siz neyden?dediğim gibi yazık olmuş emeklere(19 yıla)

  kalpleri yalnız allah(cc) bilir sen kendi hevana göre anlamak istemişsin benim anlatmak istediğim sizlerin haleti ruhuyinizi bildiğimi söylemek istedim
  kalpleri Allah bilir de siz bizim haleti ruhuyetimizi nerden bildiniz,biz kimseye şu kadar yıllık sufiyim,bilmem kaç bin tane zikir çekiyorum, gibi yaptıklarımızla övünecek şeyler söylemedik ki.

  siz bizimkini bildiniz de biz sizin kini bilemeyecek miyiz ?

  bana isnad etmek istediğin bu cümleyide kabul etmiyorumçünkü benim amacım hakkın ortaya çıkmasına vesile olmaktır
  içinde 'ben' geçen hiç bir cümle ile hakkı ortaya çıkaramazsınız,kabul etmiyorum dediğiniz anda doğru zerresi değil dağlar kadarı var demiş oluyorsunuz,
  şahsi olarak kibirli değilim diyemiyorum,Allah bizi affetsin,illaki kibir vardır.nefsi mutmaine ulaşmış değiliz,ALLAH biliyor ki,azimle çalışıyoruz kalbimizde kibiri ölmeden önce tüketebilmek için.

  ve son olarak; şu yazdıklarından tabiri caizse bir kalıp çıkardım fakat kurana ve sünnete ne yazıkki hiç bir yeri uymadı
  Şu hayatta tek başına inzivada kalarak, sadece kendi sesinin yankısını duyarak, Hakikat’i keşfedemezsin Kendini ancak bir başka insanın aynasında tam olarak görebilirsin"
  mümin müminin aynasıdır sözü kime ait acaba?? peygamberin sözü islama uymuyorsa bilemicem..

  Kusursuzdur ya Allâh, onu sevmek kolaydır zor olan hatasıyla sevabıyla fani insanları sevmektir unutma ki kişi bir şeyi ancak sevdiği ölçüde bilebilir demek ki hakikaten kucaklamadan ötekini, yaradan'dan ötürü yaratılanı sevmeden, ne layıkıyla bilinebilir, ne layıkıyla sevebilirsin"
  birbirinizi sevmedikçe iman etmiş olmazsınız;; acaba bu söz kime aittir,

  "Esas kirlilik, dışta değil, kisvede değil kalpte olur onun dışındaki her leke ne kadar kötü görünürse görünsün, yıkandı mı temizlenir, suyla arınıryıkamakla çıkmayan tek pislik kalplerde yağ bağlamış haset ve art niyettir"
  Dikkat edin! Vücutta öyle bir et parçası vardır ki o düzgün olursa bütün vücut düzgün olur, o bozuk olursa bütün vücut bozuk olur. Dikkat edin! Bu et parçası kalptır." bu hadisi şerif sizin deyiminizle islama uymuyorsa Allah ve rasulu en iyisini bilir,

  "Hakiki sufi öyle biridir ki başkaları tarafından kınansa, ayıplansa, dedikodusu yapılsa, hatta iftiraya uğrasa bile, o ağzını açıp da kimse hakkında tek kelime kötü laf etmez sufi kusur görmez, kusur örter"
  ....Birbirinizin gizliliklerini de asla araştırmayın ve arkanızdan birbirinizi çekiştirmeyin!....hucurat/12 bu ayeti kerime size göre islama tersmi acaba??

  Şu dünyadaki çatışma, önyargı ve husumetlerin çoğu dilden kaynaklanır sen sen ol, kelimelere fazla takılma Aşk diyarında dil zaten hükmünü yitirir Aşık dilsiz olur"
  Ebu Sa'idi'l-Hudri radıyallahu anh, Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm'dan anlatıyor:

  "Ademoğlu sabaha erdimi, bütün azaları, dile temenna edip: "Bizim hakkımızda Allah'tan kork. Zira biz sana tabiyiz. Sen istikamette olursan biz de istikâmette oluruz, sen sapıtırsan biz de sapıtırız!" derler."

  Tirmizi, Zühd 61, (2409).

  5873 - Süfyan İbnu Abdillah radıyallahu anh anlatıyor: "Ey Allah'ın Resûlü dedim, uyacağım bir amel tavsiye et bana!" şu cevabı verdi:

  "Rabbim Allah'tır de, sonra doğru ol!"

  "Ey Allah'ın Resûlü dedim tekrar. Benim hakkımda en çok korktuğunuz şey nedir?" Eliyle dilini tutup sonra: "İşte şu!" buyurdu."

  Tirmizi Zühd 61, (2412)

  fakat kurana ve sünnete ne yazıkki hiç bir yeri uymadı
  İSTERSENİZ KONUŞMADAN ÖNCE İYİ DÜŞÜNÜN...EMEKLERİ ZAYİ ETMEYİN.

  ÇÜNKÜ; söz ağızdan çıkmadan o sizin esirinizdir,söz ağızdan çıktımı artık siz onun esiri olursunuz,

 6. Ufkuaçık
  Devamlı Üye
  Yine selefiler meydanda cirit atıyorlar.Mevlana'nıyı gözden düşürmek için yapmadıkları entrika kalmamıştır.Bunların sözlerine itibar etmeyiniz.Bunlar hiçbir müslümanla empati ve diyalog kurmasını beceremeyen hizpçilerdir.İslam'a büyük zarar vermekten başka bir şey yaptıkları yoktur.

  Selefiler osmanlıya tarikata, cemaatlere, tasavvufa ehli sünnet mezheplerine hep karşı çıkmışlardır.Bunların hepsi, kendilerinden başka kimseyi müslüman tanımazlar.Bunlar, birçok sahih hadisleri bile inkar etmişlerdir.Bunlarla bu İslam nasıl yücelir Allah aşkına?.Sittin sene müslümanlarla bir araya gelmeleri çok uzak görülmektedir.Müslümanı tekfir eden kafir olur.Dikkat edin bu adamların asıl itikadı bozuktur.Müteşabih ayetler ve hadisler üzerinde hep konuşurlar.

 7. çelebiler
  Emekli
  KABAK HİKÂYESİ (Cilt 5 1335-1420 Beyitler s112-118)

  CUHA’NIN KADIN KILIĞINA GİRMESİ HİKÂYESİ (Cilt 5 3325-3330 Beyitler s272-273)

  EŞCİNSELLİK (Cilt 2 3155-3160 Beyitler s137-138)

  BABA İLE KIZI ARASINDA CİNSEL İLİŞKİ ÜZERİNE BİR SOHBET (Cilt 5 3716-3736 Beyitler s 302-304)

  BİR SULTANIN BİR CARİYEYE DÜŞKÜNLÜĞ܅

  CARİYENİN YOLDA KÖLEYLE EVDE SULTANLA MACERALARI… (Cilt 5 3831-4025 Beyitler s312-326)

  Neye itiraz ediyorsunuz bu konuların mesnevide geçmediğine mi?Öyleyse boş bir uğraş içindesiniz bu konular olanca müstehcenliği ile mesnevide mevcut.Bu konularıda biz yazmadık celalettin rumi yazdı.

  Yok "bu hikayeler var ama sizlerin anlayamadığı yüksek ilim,irfan içeren hikayelerdir" diyorsanız buyursun anlayan arkadaşlar bu hikayeleri bizlere açıklasın.

  Bu hikayeleri burandan yayınlamaya ve anlatmaya cesaretiniz yoksa,terbiyeniz müsade etmiyorsa.Bu hikayelerin ve celalettin rumi'nin mesnevi hakkında yazdığı ve mesneviyi Kuran'dan üstün gördüğü yazılarını,sözlerini neden savunuyorsunuz?

 8. cavraşım
  Devamlı Üye
  sayın ravza kardeş

  bana boş laflar yetiştirmeye çalışacağına şu sorularıma cvp verde bende mesnevideki yazılanları okuduğumda yanlış anlamışım diyeyim

  evet,sadece burada paylaşılan şeylerin açıklamasını istiyorum

  cinsellik üzerine olanları geçiyorum,bana diğerlerini anlatın, ne anlamam gerekiyor??

  yine iftira diyecekseniz hiç yazmayın bence

  mevlevi sitelerinde bulunan mesnevilerde de yazıyor burada paylaşılanlar

  bana diyorsun ki :tarafsın

  kardeşim ben taraf falan değilim,ben okuduğumdan anladığımı sana yazıyorum,sen de sen yanlış anlamışssın diyip gerekli açıklamayı yapıversen

 9. @mir
  âb ü kil
  eğer bizim okuduğumuz Mesneviler kasten yanlış çevrildi ise
  birileri bize şu kısımların doğru çevirisini versin:
  KABAK HİKÂYESİ (Cilt 5 1335-1420 Beyitler s112-118)

  CUHA’NIN KADIN KILIĞINA GİRMESİ HİKÂYESİ (Cilt 5 3325-3330 Beyitler s272-273)

  EŞCİNSELLİK (Cilt 2 3155-3160 Beyitler s137-138)

  BABA İLE KIZI ARASINDA CİNSEL İLİŞKİ ÜZERİNE BİR SOHBET (Cilt 5 3716-3736 Beyitler s 302-304)

  BİR SULTANIN BİR CARİYEYE DÜŞKÜNLÜĞ܅

  CARİYENİN YOLDA KÖLEYLE EVDE SULTANLA MACERALARI… (Cilt 5 3831-4025 Beyitler s312-326)
  eğer veremezlerse hakaretlerini kessinler yoksa
  o kısımları mevlana ile ilgili her sorulan sorunun altına kopyalar
  "işte mevlana budur" derim

 10. cihad38
  Emekli
  Mevlana Hazretlerinin Mesnevi'sinde geçen müstehcen hikayeleri nasıl değerlendirmek gerekir? Mesnevi'de hakikaten güzel konular işlenmiş; ama bu konular işlenirken müstehcen örnekler verilmiş...
  Tarih:Ça, 01/02/2012 - 01:00

  Değerli kardeşimiz;

  Mesnevi’de geçen müstehcen beyitler, aslında Mevlana Celaleddin er-Rumi’nin muhaliflerine karşı yaptığı bir tür eleştiri tarzıdır. Diğer taraftan nefis ve şeytanın tuzaklarını anlatmak ve onlara karşı tedbir almak için anlatılmıştır.

  İnsan için en yüksek erdem Hakikat sevgisidir. Mevlana büyük bir zattır, ama İslam sadece ondan ibaret değildir. İrfan, ilim, sanat ve tefekkür tarihimizin yüzlerce Mevlana’sı vardır. Hem İslam sadece Mesnevi okunarak da anlaşılamaz, o bir veçhesini anlatmaya çalışır. Tarih boyunca ve bugün binlerce alim, fakih, muhaddis, müfessir, kelamcı, sufi ve mütefekkir İslam’ın gür, berrak ve bereketli nehrini beslemiş, şu anda da beslemeye devam etmektedir. Hepsinden önemlisi kaynağın başında Allah’ın Elçisi (sas) vardır.

  “Ben Kur’an’ın kölesiyim, Muhammet Mustafa’nın ayak tozuyum.”

  diyen de Mevlana’dır.

  Yaşayan Mesnevi şarihlerinden Şefik Çan'ın bu husustaki görüşleri şöyledir:

  "Mevlana'nın anlattığı hikâyeler arasında bazı güldürücü, bazı müstehcen olanları da vardır. Mesnevi'ye aldığı hikâyelerin kaynakları bir taraftan Hind, bir taraftan Yunan ve Roma edebiyatına uzanmaktadır. Bu hikâyelerden Kelile ve Dimne'den hayvanlara ait efsaneler aldığı gibi Latin şairi Apolla'dan da, eşeğe gönlünü kaptıran bir kadının hikâyesini almaktadır. Çünkü Mevlana çok sevdiği büyük Peygamberin yolundadır. Çünkü büyük Peygamber Sallallahu Aleyhi ve Sellem 'Hikmet mü'minin yitik malıdır,..' buyurmuşlardır. Onu nerede bulursa alır. Mevlana mü'minleri hakikatten haberdar etmek için uygun bulduğu yerlerden hikâyeler almıştır."

  "Bu hikâyeleri güldürmek, eğlendirmek için değil, ibret ve hikmet almak için iktibas etmiştir. Nitekim Hazreti Mevlana, Mesnevi'de bulunan bir iki açık saçık hikâyeyi kastederek:"

  "Benim beytim beyt değildir, iklimdir
  Benim hezelim (şaka), hezel değil,
  ibret öğretmek için söylenmiştir."


  "Bazen Kur'an'da, şeytanın iğvalarını bize Rabbimiz'in diliyle anlatılır ki, insanoğlu apaçık düşmanı olan şeytanın hilelerini ve tuzaklarını tanısın ve bilsin. Ancak bunların ifrat ve tefrit hali vardır. Bazen saf zihinleri idlal edebilir ve insanların gözlerini açabilir. Bazılarının sureti hakdan görünerek okullarda cinsellik dersleri konulmasını istemesi gibi. Bu takdirde, ilmini yapan pratiğini uygulamak isteyecektir."

  "Zaman zaman şeytan ve nefsin desiselerini, oyunlarını ve tuzakların anlatmak için de böyle hikayeler anlatmıştır. Esasen bunların veriliş nedeni araştırldığında büyük hikmetler saklı olduğu görülecektir."

  "Dolayısıyla, Mevlana'yı inkâr eden varsa; anlamadığından ve makamı yetişmediğindendir. İstismarcılarının maksadı ise, bambaşkadır. Mevlana'yı çözenler ancak kalp yoluyla çözebilirler, ona ulaşmak isteyenler, ancak aşk tarikiyle ulaşabilirler."

  "Mesnevi’yi baştan sona okuyan bir kişi altı ciltlik eser içerisinde yaklaşık on-on beş kadar müstehcen içerikli hikayenin yer aldığını görür. Mevlâna bu hikayeleri vermek istediği mesajı daha iyi ifade etmek için kullanmıştır."

  "Örneğin: “Dünyada yüzbinlerce tuzak ve dane vardır. Biz ise, aç ve harîs kuşlar gibiyiz.” (Mevlana, I/256.) diyen Mevlana Hazretleri, nefsin işlediği günahlardan kurtulması için günahları değil nefsi öldürmesi gerektiğini anlatmak ister. Çünkü her kötülüğün kaynağı nefistir:"

  Nefis, bütün kötülüklerin anasıdır. Mevlâna, bunu şöyle bir temsille anlatır:

  “Biri annesini öldürür. ‘Niye anneni öldürdün?’ derler. ‘Zina yapıyordu.’ cevabını verir. ‘Anneni öldüreceğine adamı öldürseydin.’ dediklerinde şöyle der: ‘Her gün bir adam mı öldürmeliydim?’

  "Burada, kötülüklerin önünün kesilmesi için nefsin öldürülmesi yeterlidir, demek için böyle bir örnek verilmiştir."

  "Bu bağlamda diyebiliriz ki Mesnevi bir tefsirdir. Mesnevi aynı zamanda bir terbiye kitabıdır. O, anlattığı hikayeler ve vardığı sonuçlarla insan nefsinin en çirkin tuzaklarını ortaya çıkarır. Bir anlamda insan nefsini deşifre eder. Mesnevi bir tasavvuf kitabıdır. İnsanın nasıl Hakk’a yakın olacağını anlatır. Mesnevi bir aşk kitabıdır. İlahi aşkın namelerini terennüm eder..."

  Aslında Mevlâna’nın söz konusu hikayelerinde anlattığı olaylar her devirde az veya çok karşılaşılan türden olaylardır. Günümüzde hemen her gün televizyonlarda hatta sokaklarda iğrenerek karşılayıp hemen geçtiğimiz böylesi onlarca olay mevcuttur. Öte yandan siyasi ve sosyal çalkantı içerisinde olan o dönemin Anadolu’sunda bu tür çirkinliklerin artmış olması da pekala mümkündür. Sonuç olarak bunları abartmak yersizdir.
  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet


  aslında konu çok basit;demekki herkes mesnevi okumuş,ve herkes kendi hoşuna giden yere takılmış kalmış,konuda kendini bulan orayı aşamamış gibi gözüküyor,adam diyor ;6 cilt eser,için de 10/15 müstehcen konu işlenmiş/anlatılmış.şimdi 6 ciltte güzel bir konu bulamadında üç beş müstehcen konumu mu seni rahatsız etti,

  bir hoca efendi,kürsüde adaba uygun cinsel ilişkiyi anlattı diye,ve hadi diyelim livatayı anlattı diye o vaize camide cinsellik konuşuyor mu diyeceksin,insaf,isteyene kuranı kerimde onlarca yerde geçen cinsellik,hayız,nifaz,lohusalık,cima,livata,.. gibi konuları işleyen ayetleri bulayım.
  sonra biri çıkıp demesin kuran'da müstehcen bir kitapdır diye(haşa)

  flood mlood ama yazmak istedim,şu yukarda alıntıladığım yazıyı okuyup da halen mevlana'ya saldıranlara yazıklar olsun.anlayışsızlığın,art niyetin,bu kadarınada pes derim,

 11. Ravza Sevdam
  Medine'nin Gülüne Hasret
  flood mlood ama yazmak istedim,şu yukarda alıntıladığım yazıyı okuyup da halen mevlana'ya saldıranlara yazıklar olsun.anlayışsızlığın,art niyetin,bu kadarınada pes derim,
  "Cahil kimsenin yanında kitap gibi sessiz ol."
  (Hz. Mevlâna)
  "Ne kadar bilirsen bil, söylediklerin
  karşındakinin anlayabileceği kadardır."
  (Hz. Mevlâna)

  Mevlana hazretleri boşuna bu güzel sözleri söylememiş Cihad kardeşim sen ne kadar anlatmaya açıklamaya çalışırsan çalış bu inkarcılar beyinlerine yazdıkları yalan dolan şeylere inanırlar.O hikayeleri vermişler ama akılları bunun açıklamasını okuyup anlamaya ve yayınlamaya yetmemiş sadece bahsettikleri hikayeleri yazmışlar nedir nedir mevlana gerçeği mevlalanın gerçek yüzü gibi saçmalıklarla Mevlanayı kötülemeye ve milleti mevlana dan soğutmaya çalışmışlar.Bu hikayelerin isimlerini veren arkadaşlar neden açıklamasını da yazmamışsınız buraya.


 12. Fetva Meclisi
  Moderatör

  Reklam


  flood mlood ama yazmak istedim
  cihad38 isimli üye kardeşimiz lütfen forum kurallarına uayalım uymadığınız takdirde cezalanırsız. Forum kurallarını okumak için tıklayınız...

Konu Kapatılmıştır
9. Sayfa BirinciBirinci ... 68910 ... SonuncuSonuncu
mevlana gerçekleri,  gerçek mevlana,  Canım ey nur kaçma benden! Kaçma benden ey parlayan görünüm,  hz mevlana gerçekleri,  mevlanaya atilan iftiralar,  mevlana gerçeği,  celaleddin rumi gerçeği