+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Seferi Namazı nasıl kılınır ? Asker'de iken seferi sayılırmıyız ? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. İnanc
  Devamlı Üye
  Reklam

  Seferi Namazı nasıl kılınır ? Asker'de iken seferi sayılırmıyız ?

  Reklam

  Seferi Namazı nasıl kılınır ? Asker'de iken seferi sayılırmıyız ? Mumsema SelamunAleykum ;

  Hanefi mezhebine göre seferi namazı nasıl kılınır ?

  Otobuste veya uçakta yolculuk yapıyoruz ve sabah ezanı vakti geldi nasıl kılabilirim ?

  Asker'de iken seferi sayılırmıyız ?

 2. çelebiler
  Emekli

  Cevap: Seferi Namazı nasıl kılınır ? Asker'de iken seferi sayılırmıyız ?


  Reklam


  Hanefiye göre doksan km lik yol insanı seferi yapar.Önemli olan km dir.O yolu ne ile aldığınız,kaç saatte aldığınız önemli değildir.Gideceğiniz yerde 15 günden az kalacaksanız bu zaman zarfı içinde 4 rekatlık farz namazları 2 rekat olarak kılarsınız.2 ve 3 rekatlık namazlar yine aynı 2 ve 3 rekat olarak kılınır.İsterseniz sünnetleri de kılmayabilirsiniz.Gideceğiniz yerde 15 günden fazla kalacaksanız,seferi sayılmazsınız.Namazlarınızı normal kılarsınız.

  otobüste veya uçakta,sabah namazını kılmak zorunda kalırsanız,abdestiniz yoksa oturduğunuz koltukta bile bir küçük şişe su ile abdest uzuvlarınızı birer defa yıkamak suretiyle abdest alabilirsiniz.Ya da o imkanınız yoksa otobüste müsait gördüğün bir yerde teyemmüm yap.

  Oturduğun koltukta kabeye dönmüş olmaya niyet ederek oturduğun şekilde de namazını kılabilirsin.Uçakta da aynı şekilde.

  Askerde iken seferi sayılmazsın

  Askerde namaz kılmanın pratik yollarında biri de sabah namazı için abdest alıp postallarını giydikten sonra diğer vakitler girdiğinde abdest alırken postal üzerine mest yaparak abdestini alabilmendir.Postal mest özelliklerine hayizdir.

  Namazını bahçede ya da arazide seccade aramadan postalların ayağında iken direk yere secde ederek kılabilirsin.Bu sana pratiklik sağlar.Eğitim aralarındaki dinlenme süreleri kısa dahi olsa namazını kolayca kılabilirsin.

  Ülkemizin konumuna göre kıble güney doğudur.Doğuyu sol tarafına aldığında karşın güneydir.Hafif sola dönünce kıble karşındadır.

 3. karadamlalar
  Kesintili Üye
  hanefi mezhebi seferilik süresini 15 gün olarak tutmuştur fakat bu cumhura terstir ve sahih delillerin de gösterdiği gibi seferilik süresi 20 farz namaz süresi,yani 4 gündür.

+ Yorum Gönder
seferi namaz kaç gün kılınır,  postal ile namaz kılınıri,  seferi namaz mumsema