+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Can sıkıntısına engel olmak için ne yapılmalı Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. pluton123
  Üye
  Reklam

  Can sıkıntısına engel olmak için ne yapılmalı

  Reklam

  Can sıkıntısına engel olmak için ne yapılmalı Mumsema arkadaşlar canım cok sıkılıyor nedense.Canım cinsel icerikli videolar porno vs. izlemek istiyor ama günah olduğunu biliorum.Ne yapmalıyım sizce.İzlersem cok mu kotu olur sadece izlemekle

 2. sstrn
  Devamlı Üye

  Cevap: Can sikintisi


  Reklam


  git yat bence canının sıkıntısı geçer :D
  Haram olduğu için günahtır izleme başka birşeylerle uğraş git kaza namazlarını kıl kuran oku.

 3. rana
  Aciz Kul
  iki rekat namaz kil ve Allahdan aff dile!
  ve sonra yat..

  demekki nefsini cok fazla bosda birakiyorsun ki öyle seylere zaman bulabiliyor, nefsini terbiye etmek icin Allah ile mesgul olmalisin..

 4. Desert Rose
  Silent and lonely rains
  canı sıkıntısını haram işlemekle
  gidermeye çalışan kardeş eklenen yazıyı iyi oku
  belki geri adım atarsın


  ---------------------

  Nefis, insanı günaha çağırır. Nefsinin böylesi seslerine kulak verip onun peşinden gidenler, çıkmaz sokaklara, uçurumlara ve bataklıklara düşebilir. Akıllı insan, nefsini terbiye edebilendir...

  İnsan günlük hayatında devamlı suretle nefsiyle savaş halinde. Zaman zaman nefsimiz sırtımızı yere getiriyor. Zaman zaman da biz o*nu tuş ediyoruz. İnsanın nefsini yenmesi çok mühim, mühim olduğu kadar da çok zor bir meseledir.

  Allah Resulü bir hadislerinde, "En can alıcı düşmanın, benliğin, muhtevan içindeki nefsindir." buyurarak nefsin insan için ne denli bir tehlike oluşturduğuna dikkatleri çekiyor. Nefsin insanı yoldan çıkarmak için kullandığı değişik silahlar vardır.

  Bunlardan bir tanesi kuvve-i şeheviyye (Cinsi istek kudreti.. yemek, içmek, konuşmak, uyumak gibi kabiliyetler.)dir. Nefis, yeme, içme ve uyuma gibi hisleri tahrik ederek insanı tuş etmek ister. Arap şairlerinden birisi bu hakikati şu dizelerle anlatır: "Nefis, çocuk gibidir, sütten kesti mi kesilir. Kesmezsen emzirdikçe emmek ister. Bir de onun üzerinde gelişirse öyle gelişir ki, üstesinden gelemezsin. Kuvvet kazanır, önüne geçemezsin. Bu sebeple onu sütünden kesmek gerekir."


  AZ YE, AZ UYU

  İnsan, vücuduna gerekli olan yeme ve içmeyi temin ederek, şehevi duyguları tahrik eden yollara girmeyerek, onlara ait meseleleri dile getiren batıl tasvirlere göz dikmeyerek ve onları hatırlatacak her türlü söz ve davranıştan uzak kalarak nefsinin dizginleyebilir.
  İbrahim Hakkı Hazretleri, "Az ye, az uyu, hayrete var fani ol andan Bul cân-ı beka ol âna mihman gecelerde" diyerek meseleyi nefis bir şekilde özetler. Bir insan yeme ve içmesini azalttığı ölçüde az uyuyacaktır. Yeme, içme ve uyku azaltıldığı nispette -inşallah- Cenab- ı Hak nefse hakimiyet ihsan edecektir. Nefsin ikinci silahı kuvve-i gadabiyedir. Kuvve-i gadabiye, çabuk öfkelenme, -halk diliyle- küplere binme, en küçük hadiseyi büyütme demektir. İnsanın kendi kendini frenleyebilmesi, öfkeleneceği yerde öfkelenmemesi, nefsine gem vurabilmesi çok önemlidir. Kişi, kendisini öfkelendirebilecek bir hadisede kendisini yenebilmelidir. Şayet yenemezse nefis, öfke silahını kullanmış demektir.

  NEFİS AKLI KULLANIR

  Nefsin diğer bir silahı ise akıldır. O, demagoji yapma, başkalarını mağlup etme, batılı hak gösterme, siyahı beyaz gösterme şeklinde akıl silahını kullanır. Bir insan nefsi adına bu silahı kullandığı zaman mağlup olmuş demektir. Kişi, söz kalabalıklarıyla kendisini ve başkalarını aldatmadan geri durursa nefsin bu silahı kullanmasına sebebiyet vermeyecek, bu şekilde nefsini frenlemiş olacaktır.

  NEFİS VESVESE VERİR

  Bunun dışında insan, nefsini dizginlemek için şunları düşünebilir: "İnsan kendisine ait vazifeyi yaptıktan sonra kendisine eşlik eden ruh, güvercin gibi kanat çırpacak ve uçup gidecek. Ebedi bir aleme intikal edecek, 'İnna lillahi ve inna ileyhi raciun' sırrı zuhur edecek ve kişi, Allah'ın huzuruna gidecek. Allah'a hesap verecek. Dünyada yaptığı her şeyin hesabı iğneden ipliğe kendisine sorulacak." Bu şekilde sonunu düşünen insan, nefsinin verdiği vesveselere mani olabilir ve onu frenleyebilir. Bir diğer tefekkür neticesinde Allah'ın her an hazır ve nazır olduğunu düşünebilmektir. Böylece, "Nefsime uyarak niye kör olayım!" diyerek nefsin burnunu kırıp ondan uzaklaşmaya çalışmak mümkün olur.


 5. Muhasibi
  Editör
  Kişi günaha dalmamak için sürekli bir şeylerle meşgul olması lazım.Eğer sen kendini sürekli boşta bırakırsan aklına ummadığın şeyler gelir ve dolayısıyla harama dalarsın.Kişi harama düşmemek için sürekli bir şeylerle meşgul olması lazım.

+ Yorum Gönder