+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden İdrardan temizlik sorusu Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. cavraşım
  Devamlı Üye
  Reklam

  İdrardan temizlik sorusu

  Reklam

  İdrardan temizlik sorusu Mumsema namaz kılmaya başladığımdan bu yana wc de son damlaya dikkat ediyorum fakat son damla gelisn diye fazla uğraşıyorum herhaldeki afedersiniz burada yazılır mı bilmiyorum ama acımaya başladı

  abdest almadan önce yürüyen,bacakalrını yukarı kaldırarark spor yapar gibi hareketler yapanları görmüştüm,bunlar son damla içinse iç çamaşıra düşmesinde bir sakınca yok mu?

  iç çamaşıra düşen damlanı miktarı falan varmı,bu düşen damla necasetten taharete engelmi
  lütfen yardım edin,sıkıntı olmaya başladı

 2. Ehli Sünnet.
  Emekli

  Cevap: İdrardan temizlik sorusu


  Reklam


  El ayasını geçmiyorsa sorun yok engel değildir

 3. rana
  Aciz Kul

  İstibra nasıl yapılır ve elbiseye idrar damlaması namaza mani olur mu?

  Küçük abdestten sonra akıntı ve sızıntının kesilmesine denir ki; bunu yapmak vaciptir. İstibrayı, istincadan önce yapmak abdest ve namazın sıhhatli olabilmesi için gereklidir. Fakat istincadan sonrada yapılır. Her insanda, küçük abdestten sonra akıntı olur. Bu akıntı bazı insanlarda çok kısa zamanda kesilirken, bazı insanlarda da uzun zaman devam etmektedir. Herkes kendi durumunu bildiği için, akıntısının sonunu iyice almalı, istincayı sonra yapmalıdır. İstibrayı tam bitirmeden abdest alınırsa, abdestten sonra gelecek olan akıntı abdesti bozar. Akıntının sonunu almak için yürümek, hareket etmek, öksürmek, ayakları hareket ettirmek, yatmak ve beklemek gibi tedbirlere başvurulmalıdır. Kadınlara istibra icap etmez. Bir müddet beklemeleri onlar için kâfidir. Yoksa abdest aldıktan sonra bir akıntı olursa abdest bozulur ve abdestsiz namaz kılınmış olur. Onun içinde uhrevi azabı gerektirir. Zira Rasûlullah "Kabir azabının çoğu küçük abdesttendir" buyurmaktadır. (İbn Mace, Taharet, 26)


  İstibra yapmak kanallarda kalan idrarın boşalmasını sağlamaktır. Bu idrarda birkaç damla kadardır. Dolayısıyle elbiseye veya bedene değmesinden dolayı namaza engel teşkil etmez.

  Elbette idrar damlayan yıkamak veya kağıt kullanarak damlayı elbiseye bulaştırmamak daha güzeldir. Ama idrar damladı diye namazı terk etmek, hiç doğru değildir.

  Tuvaletten sonra kanallarda kalan sıvı zaten yavaş yavaş çıkacaktır. Bunun için aşırı bir hoplama zıplama yapmaya gerek yoktur. Hafifi bir gezinti ve dolaşma yeterlidir. Şöyle otuz - kırk adımlık bir gezinti yeterlidir. Eğer istibra yapmadan abdest alıyorsak o zaman kalan idrar dışarı çıkıp, abdestimizi bozabilir. İstibra yaparken aşırılıkta hoş değildir.


  sorularla islamiyet
 4. cavraşım
  Devamlı Üye
  ne güzel haber bu,hemen avuç içime baktım
  bayağı müsade varmış,ama bu müsadeyide sonuna kadar kullanmak değilde canımıda yakmadan olabildiğince temzilenmek tercihimidr
  eyvallah arkadaşım

 5. mümini78
  Devamlı Üye
  Yazılarımı oku: Yaptığın şey ( tedbirler) Güzel ve yerinde ancka bu hal vesveseye ve takıntıya dönüşmemesi gerekir.

  Pozitif düşünce ile soruna çareler:

  1-Öncelikle, bir damla idrar kişinin iç çamaşırına bulaşması kişiyi kirli etmez yani o çamaşır ile namaz kılınır. Tedbiren kişi iç çamaşırını 3 günde bir değişir ise ( özellikle cuma günleri) yerinde olur.

  2-Madem kişi kendisinden sızıntı geldiğini biliyor bunun için de istibra yapıyor ( Abdest almadan önce Biraz yol yürüyerek ya da bekleyerek sızıntının kesilmesini bekliyor) O halde kişi namazdan 30 dakika önce küçük abdestini yapmalı ve namaza dakikia kala abdest almalı. 30 dakika önce küçük abdestini yapmış biri tuvallete de tenessül uzvununu idrar yaptıksan sonra sıvamış ise kesinlike kendisinden 30 dakika sonra sızıntı gelmez ( İnşşallah) Böyle idrarsızıntısı oldu mu olmadı mı diye şüphe etmez. Demek ki yapacağımız şey şu ( özel durumlar haricinde) tuvalet ihtiyacımızı abdest anına bırakmamalı abdestten çok çok önce tuvalet ihitacımızı gidermeliyiz.

  3-ÖRNEK olay : Kişi sabah namazına gitmek için yol alsa, bilindiği üzere o vakitler karanlık olur biraz. Yolda giderken üzerine bişe sıçrasa ve paçası kirlense:

  Kişinin kirlenen bu yeri o an silkelemesi ya da silmesi tedbirdir eğemniyetin gereğidir. Kişi bunu yapıp namaz kılması yeterlidir. Burada bir sorun yoktur.
  Ancak namaz kıldıktan sonra ya paçam tam temizlenmemiş ise der ise artık bu tedbirler çıkar vesveseye dönüşür hızını alamaz ise en sonunda takıntı hastalığına yakalanmış olur.

  Sonuç: Tedbir ile vesveseyi iyi ayırt etmeliyiz. Gereken önemi yerine getireceğiz diye aşırıya kaçmamalıyız.

  Sizin de yapacağınız şey, Tuvalet ihtiyacınızı abdesten çok önce gidermeniz en az 10 dakka beklemeniz ya da biraz yol yürümenizdir. Şayet bunları yapıp abdest alırsanız inşallah dua ile abdestiniz kabul olmuş olur. Diyelim ki ( varsayım) sizden bu tedbileri almanıza rağmen sızıntı geldi. Bundan mesül olmazsınız abdestiniz yine olmuş olur.

 6. cavraşım
  Devamlı Üye
  Allah razı olsun mümini78 arkadaş

  senin dediklerini nerdeyse harfiyen yapıyorum
  hatta fazlasını bile,iç çamaşırımı günlük değiştiririm,hatta gün içinde 2 defa bile olur
  wc den sonra hemen abdest almam,en az 10-15 dk geçer
  hatta bu 15 dk sonunda abdest almadan bir daha wc ye gider,tekrar sıvazlayarak çıkmasını sağlarım

  bendeki vesvese değilde doğrusunu yapıyorum mu acaba kuşkusuydu,gördümki fazlasıyla yapıyor muşum
  Allah razı olsun arkadaşım

 7. mümini78
  Devamlı Üye
  Deddiklerimi harfi farfi yerine getir eksik olsun ama fazla olmasın.

  1) Yani 10 dakka küçük abdestten sonra bekle ama asla bu on dakkayı 15 e çıkarma yoksa 15 dakka 20 sonra da 30 dakkaya çıkar ve en sonunda diğer namaz vakti gelir ve sen hala abdest alma derdinde olursun. Herşeyi eksiksiz ve kusursuz yapan yalnız Allahtır. Sen gerekli eğemniyeti göster acizliğini Allaha sun ve abdestinin kabuülünü dua ile Allahtan iste. Kabuülünü iste diyorum dikkat et kabul oldu mu olmadı mı diye düşünme.

  2) Özel durumlar hariç iç çamarını sadece 3 günde bir değiştir. Her gün değiştime. Yoksa her gün değiştirmekle kalmaz her namaz vakti değiştimek zorunda kalırsın.Yani vesveseden de daha öteye gitmiş olur durumun takıntıya dönüşmüş olur.


  3) 10 dakka sonra abdest almadan önce tekrar uzvunu sıvazlaman yerinde bir şey ama ( işte o son sıvazlamada iç çamaşırına biraz su serp) Çünkü eminim ki sen namazdan sonra da acaba benden sızıntı gelmişmidir diye iç çamaşırına bakacaksındır işte o zaman iç çamaşırında ıslaklık olursa bunu serptiğin sudar bilirsin ve şüphe etmezsin . Şayet gerçekten senden sızıntı gelmiş olsa yine abdestin yerinde olmuş olur kıldığın namazı tekrarlamana gerek kalmaz. Çünkü Allah kimseye güç getiremeyeceği bir şeyi yükelemez.

  Senin amacın ibadetlerini bir yemek tarifi misali ya da bir program gibi tüm komutları eksiksiz yerine getirip işte ben herşeyi tam yaptım demek olmamalı, Senin amacın ibadetlerinde gerekli eğemniyeti gösterip acizliğini ve zayıflığını Allaha sunup eksiklerin ve kusurlarınla ibadetlerinin kabuülü için Allaha dua etmek olmalı.

 8. cavraşım
  Devamlı Üye
  anladım arkadaşım,Allah razı olsun.

 9. Muhasibi
  Editör
  Akıntıyı engellemenin yolu küçük abdesti yaptıktan sonra kuvvetli bir şekilde 3 defa öksürmektir.Yada biraz beklemek yada idrardan sonra istibra yapmak.Bu yolların üçünü denersen faydasını göreceksin inşaallah...

+ Yorum Gönder