+ Yorum Gönder
2. Sayfa BirinciBirinci 12
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Kazaları kılmazsak sünnetler kabul olmaz mı? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Ercan
  Devamlı Üye
  Reklam

  Cevap: Kazaları kılmazsak sünnetler kabul olmaz mı

  Reklam  Cevap: Kazaları kılmazsak sünnetler kabul olmaz mı isimli yazı www.Mumsema.comCevap: Kazaları kılmazsak sünnetler kabul olmaz mı
  Tabiki Rabbimin merhameti mağfireti sonsuzdur. Hiçbir günah O'nun rahmetinden büyük değildir. Ancak kaza namazları tevbe etmekle ödenmez. Bir borç olarak kalır. Allah dilerse alacağından vazgeçer. Ancak bize düşen elimizden geldiğince mahşere borçsuz gidebilmeye gayret göstermektir. Allah affeder diye boşlamak olmaz.

 2. mümini78
  Devamlı Üye

  Cevap: Kazaları kılmazsak sünnetler kabul olmaz mı


  Reklam


  Genelde gusül ve vesvese üzerine yazılar yazmaktayım bu konu uzmanlık alanım değil ancak pozitif düşünce işe şunu belirtmek isterim.

  "Kazaları kılmazsak sünnetler kabul olmaz mı?" Bu soruyu ve cevabını unutun. "Kazası olanın sünnet namazları kabul olur ya da olmaz" bu konuya ait görüşleri bir kenara bırakın.

  Size ait çareler:

  1- Sizin durumunuzu Allah sizdne daha ii bilir. Yine Allah sizin neye güç getirip neye güç getiremeyeceğinizi daha ii bilir. Öncelikle yapacağınız şey şu:
  Bundan sonra namazlarınızı kazaya bıramamak yani bundan sonra namazlarınızı vaktinde eda etmek
  Namazlarınızı da eda ederken sünnetleri kılınız. Varsayalım ki kazası olanın sünneti kabul olmadı peki o namaz içinde okuduğu dua ve süreler ve şahadetler boşuna mıydı? Hayır şu an bile Lailahe illallah deseniz sevap alırsınız. Hatta bu yazıdaki LA İLAHE İLLALLAH ı okurken bile sevap almaktasınız. Yani kazası olan birinin sünnetleri kabuül olmasa bile bir sevap almaktadır.

  2-En uzun namaz yatsı namazı değil mi 13 rekat. Dİyelim ki siz kazası olanın sünnetleri kabuül olmadı görüşüne tabi oldunuz ve sünnet yerine kaza kıldınız. O halde yatsının ilk sünnetini yatsı namazının kazası olarak son sünnetini de vitir namazının kazası olarak kılacaksınız peki bu halde kaç rekat namaz kılmış olacaksınız 14. Peki sünnet yerine kaza kılmasanız yatsı dan sonra 7 rekat kaza kılsanız kaç rekat namaz kılmış olacaksınız 20. O halde 6 rekat daha az namaz kılacağım diye ( bu altı dakika eder) Ne olduğu tam kesin olmayan bir şeye tabi olmamalısınız.

 3. Muhasibi
  Editör
  Eğer her ikisini birlikte yürütebiliyorsan hem sünnet kıl, hemde kaza namazlarını kıl.Ama sana tavsiyem vitir ve sabah namazının sünneti dışında kalan namazlarını kaza namazı olarak kıl...

 4. cavraşım
  Devamlı Üye
  İnsanın senelerce borcu olunca düşünmeden edemiyor.
  1 gün değil,1 ay değil,1 yıl değil...
  kazaları kılmam konusunda ercanın dediği daha mantıklı gelmeye başladı ama .
  nasıl başlayacağız bakalım,önce bir başlangıç yapmam lazım.vakit namazalrı bile bazen zor geliyorken kazalar

  neyse artık,ilgi gösterdiğiniz için teşekkür ederim,iyi geceler

 5. cavraşım
  Devamlı Üye
  teşekkürler muhasibi
  ama diğer namazalrın sünneti yerine kaza kılarsam sünneti terketmeye kıyamam o zamanda.
  bakacaz artık

+ Yorum Gönder
2. Sayfa BirinciBirinci 12