+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden KÜÇÜk bİr bİlgİ :) Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. C.NUR
  Üye
  Reklam

  KÜÇÜk bİr bİlgİ :)

  Reklam

  KÜÇÜk bİr bİlgİ :) Mumsema Hadiste rivayet edildigine gore; "her kim her sabah ve aksam yediser defa: hasbiye'llâhu lâ ilâhe illâ hû, aleyhi tevekkeltü ve hüve Rabbil arşi'l-azim! ( Allah bana kafidir, ondan baska ilah yoktur Ben O'na tevekkül ettim, O, yuce Ars'in rabbidir!) derse; o kisinin bu sözü sıdk ile mi yoksa yalandan mi söyledigine bakilmaksiZin onun her isinde Allah Teala kendisine yeter"
  Diger bir rivayete gore ise soyledir
  "O kisinin dunya ve ahiret islerinde Cenab-i Hak kendisine kafi gelir"

 2. deniz29
  Üye

  Cevap: KÜÇÜk bİr bİlgİ :)


  Reklam


  Allah Razi olsun bilgi için kardesim

 3. C.NUR
  Üye
  ecmain inllah

 4. Salawat
  Devamlı Üye
  Kaynak verebilir misiniz acaba?

 5. C.NUR
  Üye
  tabiki verebilirim. ben bunu imam gazalinin kalplerin keşfi katabından okudum ve paylaşmak istedim.


  -------------------

  tabiki verebilirim ben bunu imam gazalinin kalplerin keşfi katabından okudum ve paylaşmak istedim

 6. EarthQuake®
  Yolcu
  Hasbiyallahu lâ ilâhe illâ Hû, aleyhi tevekkeltu ve Huve rabbül arşıl azîm, ayetini yedi defa okuyanın her istediğini olacağı doğru mudur?

  Değerli kardeşimiz;
  Cevap 1:

  Ayetin meali: “Resulüm! Eğer -büyük bir şefkat ve samimiyetle kendilerine ders vermek istediğin- adamlar, yine de aldırmaz, senden yüz çevirirlerse, de ki: Allah bana yeter, O’ndan başka ilah yoktur. Ben yalnız O’na dayanırım. Çünkü O, büyük Arş’ın, muazzam hükümranlığın sahibidir.”(Tevbe, 9/129).

  Bu ayette, bütün dünyaya karşı meydan okuyan Hz. Muhammed (a.s.m)’i, hadsiz düşmanları karşısında zaafa düşmemesini tavsiye eden, onun koruyucusunun Allah olduğunu ders veren, ona dayanmasını, güvenmesini söyleyerek teselli eden bir muhteva söz konusudur.

  - “Eğri doğru ne isteği varsa Allah kabul eder” ifadesi, bir temenniden ibarettir. Yoksa, “Allah, şu duayı mutlaka kabul eder” demek, isabetli bir hüküm değildir. Çünkü, hiç kimse, Allah’ın yerine hüküm verme yetkisine sahip değildir. Kur’an’da “Her duaya icabet var” denilmekte, “her duanızı kabul ederim” ifadesine yer verilmemektedir. İcabet etmek, dua eden kulun sesini işitmek, çağrısını duymak, arzusuyla yakından ilgilenmek anlamına gelir. Arzulanan şeyi verip vermemek Allah’ın hikmetinin uygun görüp görmemesine bağlıdır.

  Bir hasta, bazen midesini tahriş eden bir ilaç isteyebilir, ama uzman doktor bunu vermez.. Allah da şöyle buyuruyor: “Olur ki, hoşlanmadığınız bir şey sizin için hayırlı olur, olur ki, hoşlanıp arzu ettiğiniz bir şey de sizin için şerli/kötü olur. Gerçeği Allah bilir, siz bilemezsiniz.”(Bakara, 2/216).


  Cevap 2:

  Ebu Davud'un süneninde rivayet olunduğuna göre; Ebu'd-Derdâ Hazretleri demiştir ki, "Her kim sabah ve akşam yedi kere bu ayeti okursa, Allah Teâlâ o kulun önemsediği şeylere kifâyet eder". (Suyuti, ed-Dürrü'l-mensur, 4/334; Elmalılı Hamdi Yazır, Hak Dini, ilgili ayetlerin tefsiri)

  Yedi defa okunmasının sırrına gelince; Ayetin merkezinde oturan cümle “hasbiyellah” dır.

  a. “Allah bana yeter” mealindeki “hasbiyellah” cümlesine kadar yedi kelime kullanılmıştır. Buna bir tevafuk düşünülmüş olabilir.

  b. Okunmayan vasıl elifi hariç, “hasbiyellah” cümlesinin yedi harfi vardır. Bu sayı göz önünde bulundurulmuş olabilir.


  Selam ve dua ile...

  Sorularla İslamiyet


 7. C.NUR
  Üye
  maaşallah.

 8. şaf_ak
  ...MüPteLaNıM...
  Allah razı olsun dua ile örtmenim

+ Yorum Gönder