+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Tarikata Nasıl Girilir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. sahabeyolunda
  Üye
  Reklam

  Tarikata Nasıl Girilir?

  Reklam

  Tarikata Nasıl Girilir? Mumsema Tarikat, yolu murad etmekle başlar. Zaten mürid demek murad eden demektir. Daha sonra -önceden bahsettiğimiz gibi- Şeriat Üniversitesini bitirmiş bir profesörün (Mürşid-i Kâmilin) eteğine yapışmak ve onun derslerine katılmakla devam eder.

  On iki hak tarikat ve bunların çeşitli kolları vardır. Bunların bir kısmı günümüze kadar ulaşmamış ve yine bir kısmı da özünden koparılarak yani tahrif edilmek sureti ile gayesinden saptırılmak istenmiştir. Ancak yine de gerçek ve hak olan tarikatların ve onları canları pahasına yaşatmaya çalışan mürşid-i kâmillerin bugüne dek Elhamdülillâh varlıklarını koruyabilmeleri büyük bir sevinç ve övünç kaynağımızdır.

  Geçmiş asırlarda ve günümüzde her ne kadar kabullenmezseler de tarihe baktığımızda bütün maddi-manevi icatların, ilimlerin ve fetihlerin altında tarikatların ve onların mürşid-i kâmillerinin açık manevi imzalarını görmemiz, büyük bir gerçeği kabul etmek anlamına gelir.

  Cebir ilminin temelinde ve hatta isminde bile bir Allah dostunun imzası vardır. Tıbbiyede İbn-i Sina hakeza öyle. Yine Osmanlı İmparatorluğunun kurulmasında Şeyh Edebali’nin imzası, İstanbul’un fethinde büyük mürşid Akşemseddin Hz.nin imzasını (manevi) bulmak her kesimden insan tarafından kabul edilen bir gerçektir.

  Günümüzde maalesef tarikat yollarının önünün kesilmek istenişi bu yolların yadırganışı, yok sayılması bizleri yukarıda saydığımız zahirî ve batınî ilimlerin yerine aynı şekilde zahirî ve batınî fetihlerden uzaklaştırmış, bizi bize hiç yakışmayacak şekilde bir zamanlar ismimizden bile çekinen kavimlerin kapısında dilenci durumuna düşürmüştür.

  Evet geçmişte Allah’ın dostlarına sahip çıkan ve onların yollarına maddi ve manevi destek veren toplumları Cenab-ı Hakk yüceltmiştir. Şimdi ise onları yadırgayan, küçümseyen, yok sayan, ezen toplumların durumu da ortadadır.

 2. ömerhattab
  Devamlı Üye

  Cevap: Tarikata Nasıl Girilir?


  Reklam


  Burda herkes biyere gidmeyi tavsiye etmiş...İnsan Giddiği yerin tarifini iyi yaparmış...Görüldüğü üzere... kİmi gözlükçüye ....Kimi beyin cerrahına ...Allah İnsana Akıl fikir versin...
  Boşbuşuna dememişler dervişin zikri neyse fikri odur...
  Kimi dervişliği rededenlerin fikirlerini görüyorsunuz ....

 3. Misafir
  Sayin mumsema selamun aleykum ben sizin yorumlarinizi cok begeniyorum cok dogru yazimlariniz var bana gercek bir tarikat ismi tavsiye edebilirmisiniz ben hic birini bilmem ders almak istiyorum yardimci olursaniz sevinirim

 4. Misafir
  Nakşibendi tarikatine girebilirsiniz mesela

+ Yorum Gönder
tarikata nasıl girilir,  tarikata nasil girilir ,  illuminati tarikatına nasıl girilir,  bir tarikata nasıl girilir,  tarikatlara nasıl girilir,  tarikata nasıl girebilirim,  halidiye tarikatına nasıl girilir