+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Allah'ın zatını düşünmek şirk mi? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. b@tu
  Emekli
  Reklam

  Allah'ın zatını düşünmek şirk mi?

  Reklam

  Allah'ın zatını düşünmek şirk mi? Mumsema ya sürekli aklıma ALLAH VARMI ALLAHI KİM YARATTI OF BIKTIM ARTIK VESVESEMİDİR NEDİR 16 YAŞINDAYIM OKADAR COK DUA EDİYORUMKİ ALLAH BENİ ALLAH SEVGİSİYLE DOLDURSUN DİYE YA OKADAR OFFFF KAFAM GİTTİ YA NE YAPCAM BEN ((

 2. Trkaytkn
  Üye

  Cevap: ya sizce şirkemi giriyorum lütfen yardım


  Reklam


  Şeytan vesvesi herkese olur namaz arasında birşey düşünürsün sonra of kabul olmadı diye düşünürsün vs.. vs.. sen dualarını eksik etme şeytandan da Allaha sığın birde Allah varmı Allahı kim yarattı diye sual sorarken Haşa de yani.

 3. b@tu
  Emekli
  ben cokmu günaha girdim yani namazda kılıyorum arada aklıma hep vesvese geliyo sizceo ALLAH ile düşündüklerimde vesvesemi

 4. Trkaytkn
  Üye
  Nasıl yani Allah ile düşündüklerim derken ?

 5. rana
  Aciz Kul
  kardesim öncelikle forum kurallari geregi büyük harflerle yazmak yasaktir.. uyalim insaAllah..

  haline gelince...
  kardesimizinde dedigi gibi bu bir vesvesedir.. ugurasacak cok daha güzel seyler var onlarla mesgul ol, Allah ile mesgul olursan, imanini kuvvetlendirirsin, ve Rabbin seni hep seviyor, ve seytanin bu vesvesinden haberdar.
  O nedenle dedigim gibi namazlarini kacirma ve kendini Allah ile mesgul et, islam ile mesgul et, bir gün bu sorularda aklindan gider insaAllah.

  Dua ile..
  "Allah'ın yarattıkları hakkında düşünün. Allah'ın zatını düşünmeyin. Allah'ın şahsı hakkında düşünmeye güç yetiremezsiniz." mealinde hadisler vardır:

  “Allah’ın zatını düşünmeyin, onun nimetlerin düşünün.”(Mecmau’z-Zevaid, 1/81, Kenzu’l-Ummal, h. No: 5707).

  Diğer bir rivayet şekli ise şöyledir:

  “Allah’ın yaratıklarını düşünün, sakın Allah’ın zatını düşünmeyin, helak olursunuz.”(Kenzu’l-Ummal, h. No: 5705). Bazı rivayetlerde “helak olursunuz” cümlesi yoktur.

  Diğer bir rivayet de şöyledir:

  “Yaratıkları düşünün, Yaratanı(n zatını) düşünmeyin. Çünkü, onun kadrini hakkıyla takdir edemezsiniz.”(Kenzu’l-Ummal, h. No: 5706).

  Tefekkür, insana mahsus bir özelliktir. İnsan, tefekkür sayesinde diğer varlıklardan ayrılır ve üstün olur. Tefekkür ancak kalpte tasavvuru mümkün olan şeyler hakkında yapılabilir. Onun için, Allah'ın yarattığı varlıklar hakkında tefekkür mümkündür. Fakat Allah'ın zatı hakkındaki tefekkür mümkün değildir. Çünkü Allah hiç bir şekilde suret olarak vasıflandırılamaz ve şekil olarak hayal edilemez. Bu nedenle Allah'ın zatı hakkında tefekkür edilmez. (el-İsfahânî, el-Müfredât, İstanbul 1986, 578).

  sorularla islamiyet


 6. b@tu
  Emekli
  Allah razı olsun beyler ya içimi rahatlattınız teşekkür ederm Allah ( c.c) yanınızda olsun

 7. mümini78
  Devamlı Üye
  Sorduğun sorular çok doğaldır. Bu soruları sormakla günaha da girmezsin yeterki inkara gitmeyesiniz. Bilakis zaten Allah bu sorulara cevap vermiştir. Yani ihlas süresinde bu sorununn cevabı yer almaktadır. O, doğurmamış ve doğmamıştır. Bazı kitaplar Allahın kendi kendine var olduğunu yazar ki bu da yanlıştır. Çünkü Allahın yokluğu söz konusu değildiki var olsun. Tabiki bu ifadeler bir bakıma kavram kargaşası ile ilişkilidir. Ben bana göre bir cevap daha vermek istiyorum. Bana göre diyorum çünkü kuran ve Allah adına konuşamam. Öncelikle bir şeyin yaratıcısı tek olmak zorundadır. Çünkü bir şeyi iki yaratıcı yaratmış olsa bu şeye iki yaratıcı ortak olmak zorunda olur ki bu da dengeyi ve düzeni bozar. Bir yaratıcının istediğini diğer yaratıcı istemeyebilir. Tabiki islam dininde tek yaratıcı vardır ve o da Allahtır Burada açıklamayı daha anlaşılır hale getirmek için iki yaratıcı varsayımında bulundum. Yine yaratıcı iki tane olsa idi hükümlerde iki tane olur ve yine iki yaratıcı olmuş olsa duaların kabulünde de iki yaratıcı söz sahibi olması gibi karışık bir durum söz konusu olacaktı Sonuç: Yaratıcı bir tanedir O halde Allah ta bir tanedir. Diğer husus madem Allah var onu kim yarattı gibi kişinin aklına ya da kalbine gelen sorular. Kişinin soru sorması doğaldır ancak bir yerde tatmin olması gerekir ancak tatmin olmaz ise kalbi ve sonra aklı çıkmaza girer ve inkara gidebilir. Allahı kim yarattı sorusuna cevap verilecek olsa sümme haşa böyle bir şeyin olması sözkonusu değil ama varsayım ile cevap verip bir yaratıcı daha gösterilecek olsa bu sefer nefis kalp irade akıl, peki Allahı yaratan yaratıcıyı kim yarattı diye soru sormak isteyecek ve bu zincir uzadıkça uzayacaktır ve bunun sonu gelmeyecektir. O halde öyle bir yaratcı olmalı ki kendisinden başka yaratıcı olmasın. Bunun böyle olması gerekir. Yani yaratıcı herşeyi görmesi bilmesi duyması var olan ve olmayan herşeyden daha güçlü kudretli olması gerekir. Aciz bir yaratıcı ya da başkasına muhtaç bir yaratıcının olması söz konusu olamaz. Yaratıcı kesinlikle yegane tek güç olmalıdır. Ve herşeyin üzerinde tasarruf edebilmeli yani onlara müdahale edip onları düzenleyebilmelidir. Ki zaten bu özellikler Allahın zati ve subiti sıfatlarıyla açıklanmıştır. Sonuç: Yaratıcının bir tane olması ve hiç kimseye muhtaç olmaması gerekir. Allah da bir tanedir ve hiç kimseye muhtaç değildir.

 8. ebediyyetyolcusu
  Emekli
  Gözler O'nu (Allah'ı) idrak edemez; O ise bütün gözleri idrak eder. O, latif olandır, haberdar olandır. (En'am Suresi, 103)

  Bir Ayet

  Musa tayin edilen sürede gelince ve Rabbi onunla konuşunca: "Rabbim, bana göster, Seni göreyim" dedi. (Allah "Beni asla göremezsin, ama şu dağa bak; eğer o yerinde karar kılabilirse, sen de Beni göreceksin." Rabbi dağa tecelli edince, onu paramparça etti. Musa bayılarak yere düştü. Kendine geldiğinde: "Sen ne Yücesin (Rabbim). Sana tevbe ettim ve ben iman edenlerin ilkiyim" dedi. (Araf Suresi, 143)


  Bir Hadis

  "Ey Allah'ın Resulü," dedim, "mahlukatını yaratmazdan önce Rabbimiz nerede idi?" Bana şu cevabı verdi: "el-Amd'da idi. Ne altında hava, ne de üstünde hava vardı. Arşını su üzerinde yarattı." (Ahmed İbnu Hanbel dedi ki: "Yezid şunu söyledi: "el-Ama, yani "Allah'a birlikte başka bir şey yoktu" demektir.")
  Ravi: Ebu Rezin el-Ukeyli
  Kaynak: Tirmizi, Tefsir, Hud (3108)

  De ki: "Eğer söyledikleri gibi O'nunla beraber ilahlar olsaydı, onlar arşın sahibine mutlaka bir yol ararlardı." (İsra Suresi, 42)

  O'ndan başka İlah yoktur; diriltir ve öldürür. Sizin de Rabbinizdir, geçmiş atalarınızın da Rabbidir. (Duhan Suresi, 8)

  Allah, hiçbir çocuk edinmemiştir ve O'nunla birlikte hiçbir İlah yoktur; eğer olsaydı, her bir ilah elbette kendi yarattığını götürüverirdi ve (ilahların) bir kısmına karşı üstünlük sağlardı. Allah, onların nitelendiregeldiklerinden Yücedir. (Mü'minun Suresi, 91)

  O'nun arşı su üzerinde iken amel bakımından hanginizin daha iyi olduğunu denemek için gökleri ve yeri altı günde yaratan O'dur. Andolsun onlara: "Gerçekten siz, ölümden sonra yine diriltileceksiniz" dersen, inkar edenler mutlaka: "Bu, açıkça bir büyüden başkası değildir" derler. (Hud Suresi, 7)

 9. rana
  Aciz Kul
  5. Forumda flood yapmak, arka arkaya mesaj yazmak yasaktır.


 10. ebediyyetyolcusu
  Emekli
  Sayı : 48
  Eylül 2011

  Bu yazı ;
  272 defa Okunmuştur. Yazıcı için

  Allah’ın Zâtını Düşünmek Doğru mu?
  Musa ÇOBAN
  İnsanların merak ve dikkatini çeken en önemli konulardan birisi de Allah'ın zatıdır. Bir çok insan kendi fikir ve hayal dünyasın da isteyerek veya istemeyerek Allah'ın Zatına bir boy, en ve derinlik vermeye çalışır. Allahın şeklini, şemalini, neyi nasıl yaptığını merak eder ve bunu yaparken de haşa Allahı insan ile kıyaslayarak Allahın zatını tanımaya çalışır. Halbuki Allah zaman ve mekan boyutla- rından temiz ve paktır. Zaman ve mekan içinde aklımıza ve hayalimize ne geliyorsa o şey Allah olamaz. Genel bir hastalık haline gelmiş bu fikri yanılgı üzerinde bir fikir egzersizi yapmaya çalışalım.

  Allah'ı bilmek iki türlüdür
  Birisi Allah'ın isim ve sıfatlarının kainat ve mevcudat üstündeki tecellilerini okuyarak marifet kazanmaktır. İslam bu tarz marifeti emrediyor. İnsan bu marifet yönünde ne kadar derinleşip terakki ederse o kadar iyidir. Bu tarz marifetin insanlar arasında İlme-l Yakin, Ayne-l Yakin ve Hakke-l Yakin gibi çok derece ve mertebeleri vardır. İnsan Allah'ın her bir isminin tecellisini kainat aynasında okursa marifeti de o oranda ziyadeleşir. Her bir isim ve sıfat Allah'ı farklı açıdan insana tanıtır. Bu yüzden bütün isimlerin penceresi ile Allah'a marifet kazanamayan birisinin marifeti nakıs ve eksiktir.

  Allah'ı tanımaya çalışmanın diğer türü ise Zat-ı Akdesi muhakeme ve duygular vasıtası ile idrak etmeye çalışmaktır. İslam bunu yasaklamıştır. Zira insanın muhakeme ve duyguları Allah'ın Zat-ı Akdes'ini anlamakta aciz ve çaresizdir. İnsan ne kadar kendini zorlasa da Allah'ın Zat-ı Akdesini idrak edemez. Zira insan fani ve cüzi duygular ile donatılmıştır. Halbuki Allah'ın Zat-ı Akdesi ezeli ve ebedidir. Cüzi ve kayıtlı duygular ile sonsuz ve sınırsız bir varlığı idrak edip anlamak mümkün değildir. Bu yüzden insanın aklında ve düşünce- sinde Allah'ın Zat-ı Akdesi hakkında ne varsa o Allah değildir hükmü, önemli bir hüküm önemli bir prensiptir. Üstad Hazretlerinin naklettiği ifade ile; İdrâk-i maâlî bu küçük akla gerekmez, Zira bu terazi o kadar sıkleti çekmez.

  İnsanın zihni kayıtlı ve sınırlıdır. Düşünürken ve tefekkür ederken, bu kayıtlar altında hareket eder. Kendisini bu kayıtlardan kurtarıp sıyrılamaz. Bir şeyi anlamaya çalıştığı zaman, önce kendi nefsine kıyas eder. Şayet orada bir şey bulamaz ise, sair mevcudata kıyas eder. Orada da bir şey bulamaz ise, bütün mümkinata kıyas eder. Yani anlama ve kıyas etme gücü mahlukat ve mevcudatı aşamaz. Her şeyi mevcudat ve mahlukat kıstasları içinde muhakeme eder. Faraza Allah'ın Zatını düşünecek olsa, önce nefsine kıyaslar, sonra etrafındaki şeylere kıyas eder, en sonunda mümkinata kıyas eder ve ondan ötesine gidemez.

  Bu durumda insan zihnini kısıtlayan ve çevreleyen üç temel zırh ortaya çıkıyor.
  Birinci zırh, insanın nefis merkezli hususi alemidir ki, insanın düşünüşünde en kayıtlayıcı faktördür. İnsan her şeyi nefsine kıyaslayarak düşünür. Nefis ise kesif ve maddenin en aşağı derecesidir. Bundan dolayı insan zihnini kendine hapseder. İnsanların ekserisi bu kayıtın içinde hapistir.

  İkinci zırh, insanın etrafını çevreleyen hemcins- leridir. Yani insan nefsinden sonra her şeyi etrafını çevreleyen türleri ile mukayese eder. Şayet düşün- düğü şey hakkında kendi nefsinde bir delil bulamaz ise, etrafında bulmaya çalışır. İnsan etrafında halkalanan her şey insanın zihnini sarmalayan bir zırh gibidir. İnsanların örfü, adetleri, gelenekleri, inançları bu zırhın kaplamaları gibidir. Bu kapla- maları aşıp müteal (öteleri) alemleri düşünmesi insan için çok zordur.

  Üçüncüsü ise, insan zihnini en geniş dairede sarmalayan imkan dairesidir. Bu daire artık Halik ile mahluk sınırının en uç noktasıdır. Ama bir yönü ile de insan zihni açısından son duraktır. İnsan zihni için bundan ötesi yoktur.

  İşte insan tefekkürü ve düşüncesi en ileri nokta olarak bu imkan dairesine yanaşabilir. Buna da her insan muvaffak olamaz. Ancak zihni melekeleri harikulade olan dahi insanlar nadiren çıkar. Bir insan nefis dairesini aşsa, önüne hemcins dairesi çıkar, onu da aşsa önüne en çetini olan imkan zırhı çıkar ve orada takılır kalır.

  Bu sebepten dolayı insan zihni, mevcudat ve imkan dairesinden münezzeh olan Allah'ın Zatını idrak edemez. Allah'ın Zatı diye insanın aklına ve zihnine ne geliyor ise, bu üç zırhın dairesinde olan bir tasavvurdan bir düşünceden ibarettir. Yani insanların ekserisi mahluk ve mevcut olan bir şeye şaşırıp Allah diyor. Bu da insan açısından bir şirk bir dalalettir.
  Üstad Hazretlerinin Cenab-ı Hakka malûm ve mâruf ünvanıyla bakacak olursan, meçhul ve menkûr olur demesi bu mana içindir. Yani Allah'ın Zatına malum ve bilinen bir şey gibi bakarsan, senin malum ve bilinen dediğin şey aslında Allah değil, mahlukattan bir tasavvurdur. Bir mahluku ve mevcudu ilahlaştırmaktır ki, bu da Allah'ı inkar ve kaybetmek demektir.

  Zihinde oluşan bu malum ve maruf manasının temeli, yukarıda izah edildiği üzere, ya nefis dairesinde bir tasavvurdur, ya etrafını çevreleyen hemcinsinden bir esinlenmedir ya da imkan dairesinde bir düşüncedir. Dolayısı ile bu tasavvurların hiç biri Allah'ın kendisi değildir. Ekser insanların ilah diye kabul ettikleri şeylerin cismani putlardan ibaret olması meseleye ışık tutar.

  Bu hususta Üstad Hazretlerinin şu ifadeleri daima rehberimiz olmalıdır: İ'lem eyyühe'l-aziz! Cenab-ı Hakka malûm ve mâruf ünvanıyla bakacak olursan, meçhul ve menkûr olur. Çünkü, bu malûmiyet, örfî bir ülfet, taklidî bir sema'dır. Hakikati ilâm edecek bir ifade de değildir. Maahaza, o ünvanla fehme gelen mânâ, sıfât-ı mutlakayı beraberce alıp zihne ilka edemez. Ancak, Zât-ı Akdesi mülâhaza için bir nevi ünvandır. Amma Cenab-ı Hakka mevcud-u meçhul ünvanıyla bakılırsa, mârufiyet şuâları bir derece tebarüz eder. Ve kâinatta tecellî eden sıfât-ı mutlaka-i muhîta ile, bu mevsufun o ünvandan tulû etmesi ağır gelmez. Mesnevî-i Nuriye - Habbe

  Taklidi sema demek, insanların zihnini çevreleyen kayıt ve sınırlamalardır. Yani insan zihninin düşünce kapasitesini tespit ve tayin eden kayıt ve sınırlamaların hepsine taklidi sema denir. Yukarıda bu kayıt ve sınıflandırmaları üç sınıf şeklinde incelemiştik.

  Maahaza, o ünvanla fehme gelen mânâ, sıfât-ı mutlakayı beraberce alıp zihne ilka edemez. Ancak, Zât-ı Akdesi mülâhaza için bir nevi ünvandır. İnsanların zihninde ve tasavvurunda yerleşen İlah anlayışı mahlukat ve mevcudat cinsinden olduğu için kainatta görünen mutlak İlahlık sıfatlarını üzerine alıp kaldıramaz. Yani kainatta eserleri ile sabit olan ebedi ve ezeli İlahi sıfatlar, insanın zihninde yerleşmiş olan ilkel İlah anlayışını kabul etmiyor. Sıfat ilahi ama İlahın kendisi mahluk olduğu için, aralarında bir uyumsuzluk oluşuyor. İlahi sıfatları ancak ve ancak hakiki bir İlah üstüne alıp kaldırabilir. Bu da ancak İslam'ın emrettiği münezzeh ve mukaddes İlah anlayışı ile mümkündür. O zaman kainatta tezahür eden İlahi sıfatlar ile Allah'ın münezzeh Zatı arasında bir uyum ve ahenk olur. Bu yüzden İslam dini Allah'ın Zatını mevcudu meçhul olarak ilan ediyor. Allah mevcuttur, yani varlığı ve birliği katidir, lakin Zatı ve mahiyeti itibari ile meçhuldür. Yani Zatının ve mahiyetinin insanlar tarafından bilinmesi imkansızdır. İşte böyle bir tasavvur neticesinde marifet pırıltıları açığa çıkar. Yoksa, zihnimizde mutasavver ve tasarlanmış bir İlah ile marifet pırıltıları değil, şirk karanlıkları başımıza üşüşür.

  Özet olarak, insan zihninde oluşmuş, yani tasavvur edilmiş bir Allah anlayışı bütün kainatı kuşatan ilahi sıfatları üzerine alıp kaldıramaz, onlara kaynaklık edemez. Ama mevcudat ve mahlukattan münezzeh ve mukaddes olan ve mevcut ama meçhul bir Allah anlayışı kainatta tecelli eden İlahi sıfatları üstüne alıp tam bir kaynak, tam bir medar olabilir. Bu yüzden Allah'ın Zatı hakkında bilinçli ve kasıtlı bir şekilde tasavvurda bulunmak şirk olur. Ama gayr-ı ihtiyari, istemeden gelen tasavvurlardan da muaheze yoktur.

 11. silversoul
  Devamlı Üye
  ebu bekirin hz. lerinin bi sözü var hırsız boş eve girmez şeytanda hırsız gibidir imanı olanla uğraşır

+ Yorum Gönder
allahi dusunmek,  allahin zatini dusunmek,  allah,  allahin cemalini dusunmek,  allahın zatını düşünmek,  sürekli allahı düşünmek,  Allahi düsünmek hadis