+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Müslümanların Sorunu Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. kompleks
  Emekli
  Reklam

  Müslümanların Sorunu

  Reklam

  Müslümanların Sorunu Mumsema Buna çok dikkat ettim, genelde müslümanlar bilimden uzaklaşıyor birşey sorulduğunda da Allah bilir diyip geçiyorlar. Hiç bir araştırma yok. Yobazlaşmanın sebebi bu, müslümanların bilimde gelişmeme sebebi de bu. Araştırma ihtiyacı duymuyorlar, kendi dinlerini bile.

 2. rana
  Aciz Kul

  Cevap: Müslümanların Sorunu


  Reklam


  evet malesef bir cok insanimiz kendini gelistirmemekte ama gelistirenlerimiz tarih boyuncada olmustur bunuda unutmamali..
  ama kendini gelistiren kardeslerimizde var..
  bizler örnek olursak cevremizde sonra tüm bir toplumun degismesine neden olabiliriz..


  Bilim tarihi incelendiğinde keşifler yapmış, bilimsel gelişmenin öncüsü olmuş bilim adamlarının büyük çoğunluğunun güçlü bir Allah inancına sahip olduğu görülür. Allah inancının bilimsel bilgiyi çok daha ileriye götürmesinin en dikkat çekici örneklerine ise İslam tarihinde rastlamak mümkündür. İslam ahlakı ile yetişen, tüm yaşamlarını ve bilime dair çalışmalarının temelini Kuran ayetlerine dayandıran Müslüman bilim adamları, bugün sahip olunan yüksek medeniyete çok büyük katkılarda bulunmuşlardır.İslam ahlakının yayılmasıyla birlikte sayıları artan Müslüman bilim adamları modern bilime temel oluşturacak keşifler yapmışlardır. Nitekim İslam tarihine bakıldığında, Kuran ahlakıyla birlikte Ortadoğu coğrafyasına bilimin de girdiği görülmektedir.

  Müslüman bilim adamları öncelikle, Batı'da Roma ve Doğu'da başta Çin olmak üzere, diğer devletlerde geliştirilen bilim ve teknolojiyi rehber almış ve önemli kaynakları tercüme etmişlerdir. Bu bilgi birikiminin içinden imani ve teknik anlamda yanlış ve tutarsız olan noktaları çıkartarak, kendilerine fayda sağlayacak duruma getirmişlerdir. İlk adım niteliğindeki bu çalışmalarının ardından, elde ettikleri bilgileri değerlendirip yorumlayarak bilim ve teknolojiye katkıda bulunmaya başlamışlardır.

  8. yüzyılda başlayan ve 15. yüzyıla kadar devam eden süreç içinde Müslüman bilim adamları teknik ilimler, tıp, astronomi, matematik ve kimya gibi birçok alanda önemli neticeler elde etmiş, medeniyet ve kültür sahasında kısa zamanda kendilerini tüm dünyaya kanıtlamışlardır. "İslam'ın Altınçağı" ve "İslami Rönesans" olarak da adlandırılan bu dönemde Müslümanlar buluşlarıyla pek çok alanda bilimin gelişmesine katkıda bulunmuş, böylelikle kendilerinden sonra gelen bilim adamlarına yol göstermişlerdir. Howard R. Turner Science in Medieval Islam (Ortaçağ İslam'ında Bilim) isimli kitabında bu dönem hakkında şunları söylemiştir:

  Müslüman sanatçılar ve bilim adamları, prensler ve işçiler birlikte bütün kıtalardaki toplumları doğrudan ve dolaylı olarak etkileyen eşsiz bir kültür oluşturdular.


 3. rana
  Aciz Kul
  hatirlatma: kardesim büyük harflerle yazmak forum kurallarina aykiri..forum kurallarina uyalim insaAllah..

+ Yorum Gönder