+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 ... SonuncuSonuncu
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Olmayacak dua var mıdır ? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Ravza Sevdam
  Medine'nin Gülüne Hasret
  Reklam

  Olmayacak dua var mıdır ?

  Reklam

  Olmayacak dua var mıdır ? Mumsema Halk arasında yaygın olan bir söz var dua istendiğinde "olmayacak duaya amin demem ben." derler.bu doğrumu.kabul olmayacak dua var mıdır ?

 2. Salawat
  Devamlı Üye

  Cevap: Olmayacak dua var mıdır ?


  Reklam 3. Ravza Sevdam
  Medine'nin Gülüne Hasret
  verdiğin linkte tam açıklayıcı değil kardeşim

 4. Salawat
  Devamlı Üye
  Elimden gelen bu

 5. Ravza Sevdam
  Medine'nin Gülüne Hasret
  Allah RAZI olsun kardeşim

 6. mümini78
  Devamlı Üye
  Öncelikle dua, duanın kabuülü gibi kavramları tanımlamak gerekir.

  Dar anlamda "dua" ı istek duanın kabuülünü de "isteğin yerine gelmesi" şeklinde tanımlarsak tabiki olmayacak dua vardır.
  Örnek: Ya rabbim benim köpeğim uçsun-Ya rabbi bir dakka da istanbuldan ankara gideyim-Ya rabbi kardeşim öldü yeniden canlansın.

  Ancak "duanın kabulünü" "isteğin yerine gelmesi şeklinde" tanımlamak her zaman için doğru olmayabilir.
  Örnek: Bir kişi Ya rabbi murat arabam olsun diye dua etse ama Allah ona mazda arabasını nasip etse burada kişinin istediği olmuyor ama istediğinden daha ii bir şey kendisine nasip oluyor. Bu durumda dua kabul olunmadı denemez.
  Örnek: Bir kişi Allahım bu gün yağmur yağsa diye dua etse ancak o gün yağmur yağmasa yine bu kişi duam kabul olmadı diyemez. Belkide o yağmur yağınca sel olup kişi helak olabililir. Yani kişinin istediği şey kişiye zarar götürebilir. Bu durumda istediği şeyin yerine gelmemesi halinde duası kabul olmadı denilemez.

  Örnekleri çoğaltmak mümkündür.

 7. Ravza Sevdam
  Medine'nin Gülüne Hasret
  Örnek: Ya rabbim benim köpeğim uçsun-Ya rabbi bir dakka da istanbuldan ankara gideyim-Ya rabbi kardeşim öldü yeniden canlansın.

  Akıl sahibi zaten öyle bir şey istemez de .Ben olmayacak dua denen bir şey olduğuna inanmıyorum elbette Rabbim her duanın karşılığını verir biliyorum.
  Mesela birini çok seversin Allah'ım ona kavuşmak nasip eyle hakkımda hayırlı değilse sen Lütfü kereminle hakkımda hayra çevir nasip eğle demek yanlış bir şey mi ?
  Bir mü'minin başka bir Mü'mine dua etmesi günahsız ağızla dua etmesi demektir bunu hadislerde görüyoruz.Bende bu hadise uyarak bir arkadaşımdan dua istedim.Arkadaşım da ben olmayacak duaya emin demem dedi.bu yüzden de kalbimi çok kırdı.Acaba Rabbim den yanlış bir şey mi istiyorum düşüncesine kapıldım...


 8. @mir
  âb ü kil
  Allahım, faydasız ilimden, korkmayan kalpten, doymayan nefisten ve kabul olunmayan duadan Sana sığınırım.
  bu Resulullah'ın bir duasıdır


 9. sstrn
  Devamlı Üye
  Benim yorumum şöyle mesela ALLAH'a dua ediyoruz ve şunu istiyoruz ''Allahım bana 10 bin lira ver,Allahım benim sınavımda bana cevapları bulmamda kolaylık ver'' bu gibi durumlarda çalışmadan emek harcamadan bir azim göstermeden yapılan dua bana göre uygun değil(tabi en iyisini Allah bilir)

 10. Ravza Sevdam
  Medine'nin Gülüne Hasret
  Duanın kabul olması için yapmam gereken herşeyi yapıyorum benim kendi elimden gelenleri yapıp sonra el açıp Rabbimden yardım istiyorum.

 11. Salawat
  Devamlı Üye
  http://www.mumsema.com/resimli-ayetl...vap-verir.html

  Ne kadar alakalı bilemiyorum ama güzel bir yazıymış.

 12. Ravza Sevdam
  Medine'nin Gülüne Hasret

  Reklam


  Hazreti Musa bir gün bir başına dağları dolanırken uzaktan yoksul ve yalnız bir çoban görmüş. Çoban dizüstü çökmüş, ellerini semaya açıp dua etmekteymiş. Bu durum Musa’nın çok hoşuna gitmiş ama yaklaşıp da çobanın duasını duyunca afallamış.“Kurban olduğum Allah’ım. Seni ne kadar severim, bir bilsen. Ne istersen yaparım, yeter ki Sen iste. Sürüdeki en yağlı koyunu kes desen, gözümü kırpmadan keserim Senin için. Koyun kavurması güzeldir Allah’ım, kuyruk yağını da alır pilavına katarsın, tadından yenmez olur.”
  Musa duayı kulak kabartarak çobana yaklaşmış.
  “Yeter ki Sen dile, ayaklarını yıkarım. Kulaklarını temizler, bitlerini ayıklarım. Ne kadar çok severim ben seni. Sana çok hayranım!”
  Duydukları karşısında Musa öfkeden küplere binmiş. Bağıra çağıra kesmiş çobanın duasını: “Sus, seni cahil adam! Ne yaptığını sanırsın. Allah hiç pilav yer mi ? Allah’ın ayakları mı var ki yıkayasın? Böyle dua mı olurmuş! Külliyen günaha giriyorsun. Derhal tövbe et!”
  Çoban, Musa’dan azarı işitince kulaklarına kadar kızarmış, utancından yerin dibine geçmiş. Özür üstüne özür dilemiş, bir daha böyle kendi kafasına göre dua etmeyeceğine yeminler etmiş. O gün akşama kadar Musa çobanın yanında durup ona temel duaları ezbertletmiş. Sonra “Allah benden razı olur, iyi bir iş yaptım” diye düşünüp yoluna devam etmiş.
  Ama o gece bir ses işitmiş. Seslenen Rab imiş.
  “Ey, Musa, sen bugün ne yaptın? Sen ayırmaya mı geldin buluşturmaya mı ? Şu garip çobanı azarladın. Onun Bana ne kadar yakın olduğunu anlayamadın. Ağzından çıkan lafı bilmese de, o çoban inancından samimiydi. Kalbi temiz, niyeti halisti. Biz kelimelere bakmayız. Niyete bakarız. Kelimelere bakacak olsak yeryüzünde insan kalmazdı!. Biz çobandan razıydık. Başkasına medîh (Övme, övgü) olan söz sana zemdir. Ona bal olan sana zehirdir. Sen işittiklerini inkâr ve küfür saydın ama bilsen ki bir kabahati varsa bile, ne tatlı kabahattir onunki.”
  Musa hatasını anlamış. Ertesi gün güneş doğar doğmaz, çobanı görmek için tekrar doğa çıkmış. Çoban yine duaya durmuşmuş. Ama dünkü heyecanından, samimiyetinden eser yokmuş artık. Öğretildiği gibi yakarmaya gayret gösteriğinden, aman bir yanlış laf etmeyeyim diye takılıyor, kekeliyor, terliyormuş. Musa, çobana ettiğinden pişman olup sırtını okşamış ve demiş ki:
  “Ey dost, ben hatalıyım, ne olur affet. Bildiğin gibi dua et. Allah’ın nazarında böylesi daha kıymetlidir.”
  Çoban, Musa’dan bunları işitince hayrete düşmüş ama bir o kadar da rahatlamış. Ne var ki o artık bir üst aşamaya vasıl olduğundan, masum inkârına, tatlı günahına dönmeyip, Musa’nın öğrettiği ezbercilikte de kalmayıp, tüm bunların ötesine geçmiş. Rabb’ine yakın mutlu mesut, mübarek bir hayat sürmüş.
  “İşte bu yüzden, birinin ağzından bal gibi dökülen söz, bir başkasının kulağına zehir gibi gelebilir. Hâlbuki Allah söze değil, niyete bakar.”

  Salawat kardeşim çok sağol aslında konuyla alakalı.Birde ben şu yukarıdaki hikayeye de kafam çok takıldı.

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 ... SonuncuSonuncu
olmayacak dua var mıdır,  olmayacak dua