+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden İdrardansonra gelen vedi gusl gerektirirmi ? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. İnanc
  Devamlı Üye
  Reklam

  İdrardansonra gelen vedi gusl gerektirirmi ?

  Reklam

  İdrardansonra gelen vedi gusl gerektirirmi ? Mumsema selamunaleykum

  İdrarımı yaptım sonra hafif koyu hafif sarımsı bir renkte bir sıvı geldi bana göre bu vedi

  doğrumu ?

  Güsl etmem lazımmı ?

 2. @mir
  âb ü kil

  Cevap: İdrardansonra gelen vedi gusl gerektirirmi ?


  Reklam


  Soru:
  Meni, mezi ve vedi nedir? İdrardan sonra kendiliğinden gelen sıvıdan dolayı ne yapmam gerekir?

  Cevap:
  Cinsel temas sonunda haz ve heyecan içinde, fışkırarak gelen yapışkan sıvıya meni (sperm) denir. Bu gelirse gusül gerekir. Cinsel duygu, heyecan, tenle temas vb. sonunda meni değil de daha az, açık renkli, yapışkan ve fışkırmayan bir sıvı gelirse buna mezi denir; meziden dolayı gusül gerekmez, yalnızca abdest alınır. İdrardan sonra veya başka zamanlarda cinsel etkilenme, haz, uyanma sözkonusu olmadan gelen açık renkli, fışkırmayan, yapışkan ve az miktardaki sıvıya da vedi denir, bu da yalnızca abdesti bozar. Sizinki meni değildir, gusül gerekmez, abdestten sonra gelmiş olursa yeniden abdest alırsınız.

  http://www.hayrettinkaraman.net adresindendir

 3. İnanc
  Devamlı Üye
  Teşekkür ederim.

 4. mümini78
  Devamlı Üye
  vedi ve mezi için gusül etmek gerekmez. Meni olmadığına hükmün var ise gusül etmene gerek yok. Tedbiren cuma günü gusül etmen yerinde olur. Ben meni ve meziyi ayırt edebiliyorum ama vedi yi pek bilemiyorum. Bazen gece rüyalandığımda su gibi yapışkan olmayan ancak beyaz ( tabiri caiz ise rakının beyazı gibi bir renk) benden sıvı geliyor. Her zaman olan bir şey değil bu meni olmadığı kesin ama meni karışımı olduğuna hükmün olduğu için ve sık sık böyle duruma düşmediğim için tedbiren gusül abdesti alıyorum.

+ Yorum Gönder