+ Yorum Gönder
3. Sayfa BirinciBirinci ... 23
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Acaba bu Vahhabiler cenaze namazını kılıyorlar mı? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. ömerhattab
  Devamlı Üye
  Reklam

  Cevap: Acaba bu Vahhabiler cenaze namazını kılıyorlar mı?

  Reklam  Cevap: Acaba bu Vahhabiler cenaze namazını kılıyorlar mı? isimli konu Mumsema.com Cevap: Acaba bu Vahhabiler cenaze namazını kılıyorlar mı?
  Alıntı islamyolu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  kardeşim bunu kime anlatsan bilir. ne var buna cevap vermemekte. islamın ilk yıllarında kabir ziyaretini yasaklamıştı . bunda bir şüphe yoktur . peki neden yasakladı diyorsun anladıgım kadarı ile. Çünkü insanlar o zamanlar henüz Cahiliye adetlerinden kendilerini bütünüyle çekip çevirememişlerdi, bazı eski alışkanlıklarından kurtulamamışlardı. Mezarlıkta uygunsuz konuşma, bağırıp çağırma, ölmüş olan meşhur yakınları ile övünme İslâm dışı hal ve hareketlerde bulunuyorlardı.. buna delil mi istiyorsun hadisi şeriflerde Aslında delilde getirmesem olur. çünkü bunun böyle olduğunu sende biliyorsun. “Artık kim kabirleri ziyaret etmek isterse, ziyaret etsin; sakın kötü lâf etmeyin (Nesai) bu hadisi şerifin tefsirini yapabilirsen yazdıgım sonuç çıkar.
  islam yolu kardeşim...Bunlar sonradan türeme kuran ve sünneti bilmeyen başkasına akıllarına kiraya verek çalışan şahıslardır...

 2. @mir
  âb ü kil

  Cevap: Acaba bu Vahhabiler cenaze namazını kılıyorlar mı?


  Reklam


  Çünkü insanlar o zamanlar henüz Cahiliye adetlerinden kendilerini bütünüyle çekip çevirememişlerdi, bazı eski alışkanlıklarından kurtulamamışlardı. Mezarlıkta uygunsuz konuşma, bağırıp çağırma, ölmüş olan meşhur yakınları ile övünme İslâm dışı hal ve hareketlerde bulunuyorlardı..
  işte şimdi konu hakkındaki sahih açıklamayı verdin

  şimdi bunun konumuzla alakasına gelelim

  aslında kabir ziyareti İslamda yasak değildi
  sadece görülen lüzum üzerine Resulullah geçici süre ile yasakladı değil mi?
  sebebi ise insanların kabirlerde İslamın kabir ziyaretlerinde gerçekleşmesini umduğu faydayı gerçekleştirmemeleri
  kendi cahiliyeden kalma adet ve amaçları ile kabir ziyaretleri yapmalarıydı

  yani ölümü tefekkür için değil övünmek için kabir ziyareti yapıyorlardı

  kabir ziyaretini yasaklayan hadisin hükmünün kıyamete kadar kalktığına dair bir nass yok değil mi?

  yani İslamda bir illete mebni olarak beyan edilen bir nass illetin ortadan kalkması ile yürürlükten kalkar
  illet tekrar zuhur ederse nass tekrar yürürlüğe girer değil mi?

  bu bakımdan şimdiki insanlar da ölümü tefekkür için mezarlığa gitmiyorlar
  aslında şimdiki mezarlıklarda ölümü tefekkür etmek de mümkün değil
  şatafatlı mermer ve ya granit mezarlar
  resimli işlemeli yazılı mezar taşları arasında ölümü nasıl tefekkür edeceksiniz?

  sence halkı bu bidatlerden uzaklaştırana kadar
  mezar ziyaretlerini yasaklayan nass ile hareket edilmesi daha doğru olmaz mı?

 3. ömerhattab
  Devamlı Üye
  Alıntı @mir Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  mezar ziyaretlerini yasaklayan nass ile hareket edilmesi daha doğru olmaz mı?
  Hz Peygamber s.a.v izin verdiği bur duruma aklınca yasaklanan bir durumu serberst bırakmasına kafa tutuyorsun...(Peygamber size ne verdiyse onu alın, size ne yasakladıysa ondan da sakının. )Haşr suresi 7. ayetSerbest bıraktığı bir mevzuda hala akıl yürütme uğraşındasın...

 4. islamyolu
  Emekli
  sence halkı bu bidatlerden uzaklaştırana kadar
  mezar ziyaretlerini yasaklayan nass ile hareket edilmesi daha doğru olmaz mı?
  onun yerine bidat olan Mum dikmeler , Ağlamalar , uygunsuz konuşma, bağırıp çağırma, islamdışı davranışlara karşı tedbir alınmalıdır. bunlar anlatılmalı dır. Ama sen yasin okuyamazsın , Fatiha okuyamazsın diyerek kendimiz bidat içine girmememiz lazımdır. edebe usule uygun bir ziyaret yapılmadılır. kabirde okudugumuz hikaye kitabı , Roman değil. Allahın kelamı Kur'an dır. Kur'an her derde devadır. islam öncesi cahiliye adetleri çok farklıydı. şimdi bu yaklaşımda bulunanlarda yok değildir tabiki. ağıt yakmalar , elbise yırtmalar buna örnek olabilir. gerçek olan bidat bunlardır.

 5. @mir
  âb ü kil
  Resulullah neden ashabın kabirleri edebe uygun ziyaret etmelerini emretmedi de
  önce eski adetlerini unutuncaya kadar yasakladı?

 6. ömerhattab
  Devamlı Üye
  Alıntı @mir Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Resulullah neden ashabın kabirleri edebe uygun ziyaret etmelerini emretmedi deönce eski adetlerini unutuncaya kadar yasakladı?
  Büreyde radıyallahu anh şöyle dedi:Hz. Peygamber ashâb–ı kirâma, kabristana gittikleri zaman şöyle demelerini öğretirdi:“Selâm size, ey bu diyârın mü’min ve müslim halkı! İnşallah yakında biz de aranıza katılacağız. Allah’ın bizi de sizi de bağışlamasını dilerim.”[1] 585. İbni Abbas radıyallahu anhümâ şöyle dedi:Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem Medine’de bazı kabirlere uğradı. Yüzünü onlara dönerek şöyle buyurdu:“Selâm size, ey bu kabirlerde yatanlar! Allah bizi de sizi de bağışlasın. Siz bizden önce gittiniz. Biz peşinizden geleceğiz.”[2] * İslamın ilk yıllarında kabir ziyareti cahiliye dönemi adetlerinden dolayı yasaklanmıştı. Sonradan bu durum ortadan kalkınca serbest bırakıldı. Kabir ziyaretinden maksat ölümü hatırlamaktır. Başka bir maksadı yoktur. dünyaya bağlanıp kalan ve katılaşan kalblerimiz belki yumuşar diye kabirler ziyaret edilir ve oraya kadar gidilmişken onlara da selam verilip tavsiye edilen dualar yapılır. Başka dualar ve merasimlerin sonradan çıktığı peygamber ve ashabı ve ondan sonraki asırların insanlarının bu dualardan başka dua ve merasim yaptıkları bizlere nakledilmemiştir. Kendi kafamızdan bazı şeyler yapmak yerine veya atalarımızın yapageldiklerini yapmak yerine sünnette tarif edilen modeli yapıp hem sevap kazanmalıyız hem de peygamberimizi memnun etmeliyiz. Bir sürü bidat ve hurafelerle dinimizi bozmamalıyız. [3] -------------------------------------------------------------------------------- [1] Müslim, Cenâiz 104. Ayrıca bk. Nesâî, Cenâiz 103; İbni Mâce, Cenâiz 36.[2] Tirmizî, Cenâiz 59.582’de benzeri geçti, 1029’da daha genişçe gelecektir.[3] Abdullah Parlıyan, Açıklamalı Tam Riyazu’s-Salihin Tercümesi: 201.

 7. ömerhattab
  Devamlı Üye
  Acaba cahileye adetlerine baktık mı...Ölülerinin çokluğuyla övünen bir toplum...ölenin arkasından yırtınan kendini yerden yere vuran bir toplumdur cahiliye toplumu?Ya adamlar kabir ziyaretini nasıl yapıyorlar bu cahiliye toplumu?

 8. Eşrefoğlu
  Emekli
  Malikilerle ve vahabilerler iç içe yasadim, su kadarini diyorum, Allah akil versin onlara. Sûnnet onlari hiç ilgilendirmiyor, onlar daha çok islerini geldigi gibi yapiyorlar
  Malikileri bilmemde, vehabilerin sünneti yaşama gibi maksatları yok..

 9. @mir
  âb ü kil
  Kabir ziyaretinden maksat ölümü hatırlamaktır. Başka bir maksadı yoktur. dünyaya bağlanıp kalan ve katılaşan kalblerimiz belki yumuşar diye kabirler ziyaret edilir ve oraya kadar gidilmişken onlara da selam verilip tavsiye edilen dualar yapılır. Başka dualar ve merasimlerin sonradan çıktığı peygamber ve ashabı ve ondan sonraki asırların insanlarının bu dualardan başka dua ve merasim yaptıkları bizlere nakledilmemiştir.Kendi kafamızdan bazı şeyler yapmak yerine veya atalarımızın yapageldiklerini yapmak yerine sünnette tarif edilen modeli yapıp hem sevap kazanmalıyız hem de peygamberimizi memnun etmeliyiz. Bir sürü bidat ve hurafelerle dinimizi bozmamalıyız.
  bizim cevablarımızı okumadığını okusan bile anlamadığını biliyordum ama
  kendi yazdıklarını da okumadığını okusan bile anlamadığını da öğrenmiş oldum böylece

 10. ömerhattab
  Devamlı Üye
  Alıntı @mir Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  bizim cevablarımızı okumadığını okusan bile anlamadığını biliyordum amakendi yazdıklarını da okumadığını okusan bile anlamadığını da öğrenmiş oldum böylece
  sana bir soru:İhdinas sırâtel mustakîm(mustakîme). 1. ihdi-nâ : bizi hidayet et, ulaştır 2. es sırâte el mustakîme : Sıratı Mustakîm, Allah'a ulaştıran yol FÂTİHA - 6 burada sıratı müstakim hergün okuyoruz....Birjbaşka ayette: “ve inneke letehdi ila sıratin müstakim”(şura 42) ayetinin anlamını söyler misin? Amir bey: ben söyleyeyim:-Muhakkak sen sırat-ı müstakime hidayet edensin” -Bu ayet kime hitap ediyor? -Peygamber Efendimiz'e (sallallahu aleyhi vesellem). -Pek ala! Peygamber Efendimiz (sallallahu aleyhi vesellem) insanlara hidayet verebilir mi?

 11. ebuturab
  Site Doktoru
  bırakın artık bu tefrikaları onu bunu şunun yaptıklarını,bırakın artık, yeter artık,islamın içinde var olupta ,emredilenin tersini yapanlar varsa onları yazın konuşalım...yoksa o bunu yapmış bu şunu yapmış bırakın bunları...bakın peygamber efendimize küffarlar hakaret eden bir film yapmışlar,kaçınız mesaj attı kaçınız tepki gösterdi...! bu başlığa gösterdiğiniz hassasiyeti kaçınız bu filme gösterdi.....!!

  yeter yapmayın Allah aşkına...


+ Yorum Gönder
3. Sayfa BirinciBirinci ... 23
vahabiler cenaze namazı kılanda