+ Yorum Gönder
1. Sayfa 124 ... SonuncuSonuncu
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Hayız tam bitmemiş durumdayken eş ile ilişki haram mı? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. glsmglsm
  Üye
  Reklam

  Hayız tam bitmemiş durumdayken eş ile ilişki haram mı?

  Reklam

  Hayız tam bitmemiş durumdayken eş ile ilişki haram mı? Mumsema merhabalar benim öğrenmek istediğim birşey var adet dönemindeyken eşle birlikte olmak haram oldugunu biliyorum kaç günden sonra birlikte olunabilir bunu öğrenmekteki amacım benim ilk 3-4 gün normal ama sonrasında abdes almama ragmen hiç ummadıgım anlarda damla damla geliyor bu sekildeykende birlikte olmak harammıdır ??? tşkler

 2. rana
  Aciz Kul

  Cevap: haram


  Reklam


  Merhaba kardesim, bayan adet günleriniz ne kadar sürdügünü kendiniz biliyorsunuz, temizlenmeden birlikde olmaniz haramdir.
  Son günlere dogru evet azaliyor fakat temizlenmis sayilmazsiniz.  Muayyen (hayızlı) halde bulunan bir kadınla beraber olmanın bazı sınırları var. Bilindiği gibi, bir koca hanımıyla normal vakitte beraber olabilir. Bunun da İslamın izin verdiği kadının üreme organından olması gerekir. Fakat kadın muayyen halde iken, kocası ile istediği rahatlıkta sevişemez. Çünkü, üreme organından sevişmesi ve cinsel muamelede bulunması caiz değildir.

  Bununla beraber; bir erkek, kendi hanımı muayyen halde olsa bile öpebilir ve okşayabilir. Özellikle erkek, kadının belden yukarısı için istediği şekilde muamelede bulunmasında dinen hiçbir sakınca bulunmamaktadır.

  Adet halinde sevişmek, Peygamber Efendimizin (s.a.v) sünnetlerindendir. Arzulanmaya ve şehvetsiz de olsa sevilmeye muhtaç olan kadın, her ay belirli bir süre adetli günlerinde ilgisiz kalmaktan ve sevimsiz olduğu şeklindeki üzücü şartlanmalardan ötürü rahatsız olabilir. Onun için bu günlerinde kadınları ilgisiz bırakmak doğru değildir.

  Hz. Aişe (r.a.) şöyle anlatıyor:
  " Eşleri olan bizlerden biri adet gördüğü zaman Allah'ın Resulü (göbekle dizler arasına örten) genişçe bir örtü örtünmesini emreder, sonra da onun göğüslerine yönelirdi." (Nesai, 1,189.)
  Erkek, adetli karısının dizkapağı-göbek arasına dokunmadıktan sonra, onunla her türlü cinsel oynaşma yapabilir. Karısının eliyle, ya da vücudunun başka yerleriyle tatmin olabilir ve diz kapağı - göbek arasından da örtü varken yararlanabilir. Bunda hiç bir sakınca olmadığı gibi, hem kendini boşaltıp haramdan koruduğu, hem de âdetli iken bir bakıma hasta olan ve yalnızlık hissedebilmesi muhtemel bulunan eşiyle ilgilendigi için, bu sevap ve yapılması gereken bir davranıştır. Efendimizin, bütün hanımlarına, onlar hayızlı iken bu şekilde yaklaştığı rivayet edilmiştir.
  Hatta bazılarına göre âdetli hanımıyla cima dışında herşeyi yapabilir. Imâm Muhammed bu görüşdedir. İmam Muhammed, "Kan gelen yerden sakınılması şartı ile her taraftan faydalanılması helaldir." demiştir. İmamı-ı Şafi'de bu görüştedir. Bu durumda kan gelen yerin örtülü olması, açık olmaması lazım. Bunu yapan kimselerin de kendilerinden emin olması gerekir. (bk. İslam Fıkhı Ansiklopedisi; Büyük Kadın İlmihali, Rauf Pehlivan, Gonca Yayınevi, 1993)

  Kadın, hayız döneminde orgazm olması halinde gusül abdesti alması şart değildir. Adet dönemi bittikten sonra gusül abdesti alabilir.


  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet


 3. Desert Rose
  Silent and lonely rains
  merhabalar benim öğrenmek istediğim birşey var adet dönemindeyken eşle birlikte olmak haram oldugunu biliyorum kaç günden sonra birlikte olunabilir bunu öğrenmekteki amacım benim ilk 3-4 gün normal ama sonrasında abdes almama ragmen hiç ummadıgım anlarda damla damla geliyor bu sekildeykende birlikte olmak harammıdır ??? tşkler
  akıntı tamamen beyaza döndüğünde
  adetin bittiği hükmü verilir,adet günleri içine
  rastlayan istihaze (özür)den gelen kanamanın,vs bile
  adet olma ihtimali olduğundan Alimler cinsel ilişkiye cevaz vermemişlerdir
  damla damla gelen kanamada adet bitmemiş sayılır
  ilişkiye girmek haramdır kardeşim
  hayırlar dilerim


 4. arifselim
  Yönetici
  Bnm adetim bitti lakin banyo yapmadan iliskiye girdm gunah mi
  Selamun aleykum. Adeti olan bir kadının guslettikten sonra ilişkiye girmesi en doğru olanıdır. Zaten mezhep imamlarımızın çoğu bu görüştedir. Mezhep imamlarının görüşleri şu şekildedir:

  Âdeti sona eren kadın gusletmedikçe kendisiyle cin*sî münasebette bulunmanın helâl olma*dığı hususunda Şâfiî, Mâlikî ve Hanbelî mezhepleri başta olmak üzere ulemanın büyük çoğunluğu görüş birliğine varmıştır. Yalnız Hanefîler, âdet kanının belirli âdet süresinin sonunda kesilmesi halinde bir namaz vakti geçtikten sonra gusül yapıl*masa da cinsî münasebetin caiz olacağı*nı söylemişlerdir. (Yunus Vehbi Yavuz, “Hayız”, Diyanet İslam Ansiklopedisi, c: 17, s: 53.)

 5. Misafir
  Adetim tam gelmedi daha biraz bulanik ti gelmek üzereydi yani esimle birlikte olmak harammidir sabah tam kirmizi geldi anca

 6. arifselim
  Yönetici
  Eğer adet olma döneminde böyle bir akıntı olmuşsa artık ilişkiye girmek caiz olmaz. Bu durumda ilk önce akıntının nasıl başladığını bilmelisiniz.

 7. Misafir
  Meraba lousaligim bitdi iki ay oldu ama hala kanamam bitmedi esimle beraber olabilirmiyim

 8. arifselim
  Yönetici
  Merhaba. Lohusalığın süresi en fazla kırk gündür. Bu süreden sonra gelen akıntı hastalık yani özür sayılır. Eşinizle birlikte olabilirsiniz.

 9. Misafir
  3 gündur adetim gelmiyo esimle birlikte olabilirmiyim

 10. Şema
  el-âsa limen âsa
  3 gündur adetim gelmiyo
  Adet kesileli 3 gün olmuşsa yıkanın ve birlikte olun ve ibadetinize başlayın

 11. Misafir
  Adetim cok düzensiz sadece koyu kahve akintim varken gusul abdestimi alip eşimle munasebete girdim fakat o sirada kan geldi adetim tam olarak basladi.huzursuz oldum durumun sakincasi varmidir.tesekkurler

 12. Şema
  el-âsa limen âsa

  Reklam


  adetin son günü ilişkiye girmek günahmı?
  huzursuz oldum durumun sakincasi varmidir
  Huzursuz olmanız normal. adet tam bitmemiş ki kanama olmuş

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 124 ... SonuncuSonuncu
adetin son günü ilişkiye girmek günahmı,  adetin son günü ilişkiye girmek,  adetin son günü ilişkiye girilirmi,  Adet bitmeden ilişkiye girmek,  adet bitmeden ilişkiye girilirmi,  adetliyken ilişkiye girmek,  adetliyken ilişkiye girilirmi