+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Neden ramazan bayramı 3 kurban bayramı 4 gündür? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. ilkcan82
  Üye
  Reklam

  Neden ramazan bayramı 3 kurban bayramı 4 gündür?

  Reklam

  Neden ramazan bayramı 3 kurban bayramı 4 gündür? Mumsema selamunaleykum merak ettiğim neden ramazan bayramı 3 gün 4yada 5 değil yada kurban bayramı 2 gün degilde 5 6 gündür. bununla ilgili bi cevap bulamadım cevap verenlerden Allah razı olsun şimdiden.

 2. rana
  Aciz Kul

  Cevap: neden ramazan bayramı 3 kurban bayramı 4 gündür?


  Reklam


  Peygamberimiz (sav) Ramazan bayramını bir gün, Kurban bayramını da 3.5 gün yani 4 gün ilan etmiştir.
  Sünnet böyledir.
  Oruç tutulması haram olan günler bayram günleridir. Ramazan bayramını 1 gün, Kuran bayramı 4 gün.


  Ramazan Bayramı bir, Kurban Bayramı ise dört gündür.

  Peygamberimiz (a.s.m) Ramazan Bayramı ile Kurban Bayramı'nda oruç tutmayı yasaklamıştır.(bk. Buharî, Savm, 66-67). Diğer bir hadiste Efendimiz (a.s.m); “Mina/teşrik günleri yeme, içme günleridir.”(Müslim, Sıyam, 144). Peygamberimiz (a.s.m) bu Mina/teşrik günlerini “bayram günleri”(Müslim, Salatu’l-Îdeyn, 4, -h. No: 17) olarak da adlandırmıştır.

  Alimlerin cumhuru bu ve benzeri hadis rivayetlerine dayanarak Ramazan Bayramı'nın bir gün, Kurban Bayramı'nın ise dört gün olduğunu söylemişlerdir.(bk. V. Zuhaylî, el-Fıkhu’l-İslamî, 2/582-583).

 3. OxyGen`s
  Üye
  Kardeşim senin neden iki gözün varda iki burnun yok ))) Düşün bakalım

+ Yorum Gönder
kurban bayramı neden 4 gündür,  kurban bayramı neden 4 gün,  ramazan bayramı neden 3 gün,  ramazan bayramı neden 3 gündür,  ramazan bayramı neden üç gündür,  kurban bayramı neden dört gün,  ramazan bayramı neden 3 gün kurban bayramı neden 4 gün