+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Bilgisayar Oyunu Almak Caiz mi ? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. ertuna
  Üye
  Reklam

  Bilgisayar Oyunu Almak Caiz mi ?

  Reklam

  Bilgisayar Oyunu Almak Caiz mi ? Mumsema Mumsema Korsan olmayan bilgisayar oyunlarını almak caiz mi ? İsrafa girermi ?


  bilgisayar oyunlarında oyun süresi parayla satılıyor yani şöyle para ile süre alıyorsunuz bu süre bitene kadar oynuyorsunuz süre bitince tekrardan oynamak istiyorsanız süre almanız gerekio buna göre oyun süresi almak caiz mi ? Kumara girermi ?

 2. Huzurlu
  Üye

  Cevap: Bilgisayar Oyunu Almak Caiz mi ?


  Reklam


  Kanımca,tüm bilgisayar oyunlarından mümkün olduğunca uzak durunuz . Selametle

 3. ebediyyetyolcusu
  Emekli
  Selamün aleyküm

  İyi birşey değildir, küçük miktarlar büyür bir de sizde alışkanlık yapar. Nefsin arzu ettiği şeylerden birisi de odur.
  Oyunla vakit geçirmek, hadi arada bir olur ama kesinlikle Paralı oyunlar mübah olamaz kanaatindeyim.

  İllaki oynamak istiyorsanız internet parasız oyun siteleri de var mesela.

  Ama Rabbimiz bu konu da Kuranı Kerim'de şöyle uyarıyor.

  Bilin ki, dünya hayatı ancak bir oyun, '(eğlence türünden) tutkulu bir oyalama', bir süs, kendi aranızda bir övünme (süresi ve konusu), mal ve çocuklarda bir 'çoğalma-tutkusu'dur. Bir yağmur örneği gibi; onun bitirdiği ekin ekicilerin (veya kafirlerin) hoşuna gitmiştir, sonra kuruyuverir, bir de bakarsın ki sapsarı kesilmiş, sonra o, bir çer-çöp oluvermiştir. Ahirette ise şiddetli bir azap; Allah'tan bir mağfiret ve bir hoşnutluk (rıza) vardır. Dünya hayatı, aldanış olan bir metadan başka bir şey değildir. (Hadid Suresi, 20)

 4. karadamlalar
  Kesintili Üye
  oyun malayani-boş iş olarak geçmiştir.tamamen haramdır demek sakıncalı,insanlar yalnız ibadet ve çalışma ile uğraştıkça sıkılabilirler bunun için harama bulaşmadan oynanacak oyunda bir sıkıntı olmaz.oyunun içeriği haram değilse,seni de ibadetten ve ibadet ruhundan alıkoymuyorsa mübahtır.

 5. Efsane 66
  Devamlı Üye
  Ibadetini yaptiktan sonra, oyun oynamak (iddaaa anlaminda degil). Bilgisayar oyunu, playstation oyunlari oynayabilirsin. yeterki oyunun iceriginde sakincali haram olan seyler olmasin. Insan bazen eglenmek ister, can sikintisini gidermek ister. sorun olmaz. ama ibadetten ali koyuyosa mubahtir

 6. ebediyyetyolcusu
  Emekli
  Efsane Kardeşim, herhalde ibadetten alı koymuyorsa mubahtir demek istedin...

 7. ertuna
  Üye
  bilgisayar oyunu almak caiz mi değilmi ?

 8. DoganUmuT
  Emekli
  Selamun aleyküm. Sorunuzun cevabını kendi görüşüme göre vericeğim yanlışlık varsa affola.
  Soru:Bilgisayar oyunu almak caizmidir?
  Cevap: Bilgisayar oyunları çoğunlukla insanı bağımlı yapan sosyal çevreden kopartan ürünlerdir. İçeriklerinde şiddet,erotik,kötüsözler olabilir böyle oyunları oynamak dinen doğru değildir.Ama araba yarışı, futbol , inşaat , yaratıcı vb. oyunları oynamanızda herhangibir sakınca yoktur. Eğer nefsinize hakim olabileceğinizi düşünüyorsanız namaz vakti geldiğinde oyuna bağlı kalmıyıp ibadetinizi geciktirmezseniz ve ahlakınızı bozmazsa oyun almak caizdir.

  Cevap kendi görüşüme göredir daha bilgili kişilerden cevap bekliyebilirsiniz. Selametle.

 9. DoganUmuT
  Emekli
  Senin için araştırdım görüşüm doğru çıkdı şükürler olsun benden kat kat üstün kişilerin vermiş oldugu cevap:
  Değerli kardeşimiz;
  Boş yere geçen her ânın pek çok fırsatları da beraberinde götürdüğü kabul etmemiz gereken bir gerçektir. Çünkü insanın vakti dünyanın ömrüne nisbetle çok az ve kısadır. Bu bakımdan, tek bir saniyesi dahi altından daha kıymetli olan zamanın, ebedî hayata nur ve ışık tutacak meşguliyetlerle geçmesi gerekir. Bunun için, mü’minin ibadeti ve işi bir hayır üzere olduğu gibi, geriye kalan zamanı da mânâsız olmamalı, meşru dairede yaşanmalıdır. Tâ ki, bir taraftan kazanırken, diğer yandan kaybetmiş olmasın. Zamanımızda, insanın zamanını katleden o kadar lüzumsuz meşguliyetler vardır ki, bunlardan birçoğu maddî ve mânevî gelişmeye bir sahip olmadığı gibi, insanı yaratılış hikmetinden uzaklaştırdığı da bir gerçektir. İşte, insan bu çeşit gayesiz ve hedefsiz şeylerden kendisini ne kadar çekip çevirse o derece kâr içinde olur. Belli bir mesai sarf eden ve çalışan insanın dinlenmesi ve istirahat etmesi ne kadar hakkı ise, İslâmın yasakladığı sınırı aşmamak şartıyla, bazı oyun ve eğlencelerde bulunmak da mümkün ve normaldir.
  Ama bu oyun ve eğlencelerin bir ucu, dinimizin haram kıldığı şeyerden birisine yaklaşır ve bulaşırsa, o oyun meşruiyetini kaybetmiş olur. Namaz ve ibadetlere engel olmamak ve harama girmemek şartıyla oyun oynamak caizdir.

 10. ertuna
  Üye
  oyun suresi almakta oyuna almayla aynı hükümdemi 2 ci cevabında oyun almakla alakalı bişey görmedim

 11. DoganUmuT
  Emekli
  2. Cevabımda oyun nun ne türlüsü caiz onu gösteriyor bu tür oyun alırsanız elbette caizdir. Oyun süresi demekten maksatın nedir açıklarmısın oyun süresi online oyunmudur?

 12. ertuna
  Üye

  Reklam


  evet oyunu oynamak için süre alıyorsun o süre içinde oyunu oynaya biliyorsunuz

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
bilgisayar oyunlari oynamak gunah mi,  oyun alıp satmak gunahmı