+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Şevval ayı ne zaman ? Ne zaman şevval orucu tutulur .. Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. İnanc
  Devamlı Üye
  Reklam

  Şevval ayı ne zaman ? Ne zaman şevval orucu tutulur ..

  Reklam

  Şevval ayı ne zaman ? Ne zaman şevval orucu tutulur .. Mumsema selamunaleykum..

  Şevval ayı ne zaman ? Ne zaman şevval orucu tutulur ..

 2. Çevrim Dışı
  Üye

  Cevap: Şevval ayı ne zaman ? Ne zaman şevval orucu tutulur ..


  Reklam


  Ramazan ayından sonra gelen şevval ayında tutulan altı gün oruca "şevval orucu" denir Bu orucu tutmak müstehaptır Bu oruç peş peşe tutulabileceği gibi ara verilerek de tutulabilir Peygamberimiz (as), Ramazan ayından sonra gelen şevval ayında altı gün oruç tutmuş (Tirmizî, Savm, 43-44, III, 120-122) ve tutulmasını tavsiye etmiştir Bu orucu tutmanın sebebini Peygamberimiz (as), şöyle açıklamıştır: "Kim Ramazan orucunu tutar, sonra şevval ayından altı gün oruç tutarsa bütün yıl boyunca oruç tutmuş gibi olur" (Tirmizî, Savm, 53, III, 132) "Kim iyi bir amel işlerse, kendisine bunun on katı sevap vardır" (En'âm, 6/160) anlamındaki âyet esas alındığında bir ay oruç tutan müslüman, on ay oruç tutmuş gibi sevap kazanır Şevval ayından da altı gün oruç tuttuğunda ki bu oruç on katıyla altmış gün, iki ay yapar, böylece bir yıl oruç tutmuş gibi olur (İK)

  Ramazan ayından sonra; Ramazan bayramının birinci günü tutulmaz, ondan sonraki günden itibaren şevval orucunu tutabilirsiniz...


 3. merhaba
  Devamlı Üye
  2014 Şevval ayı orucu bugün başladı 29 gün sürecek

 4. jerusselam
  Devamlı Üye
  Ramazan Ayından Sonra gelen ay Şevval Ayıdır. Bu ayda 6 gün şevval orucu tutulur.


 5. Millennium
  Devamlı Üye
  Bu ayda oruc tutarken niyeti kaza orucu gibi edebilir miyiz?

+ Yorum Gönder
şevval ayı ne zaman