+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden İstemeden yemin Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. dilan16
  Üye
  Reklam

  İstemeden yemin

  Reklam

  İstemeden yemin Mumsema Arkadaslar istemeden bi anda icimden sunu sunu yapicam yada yapmiycam diye yemin ediyorum sonra pisman oluyorum bi anda aklimdan geciyo ve icimden ediyorum sizce o yeminler gecerlimidir agzimdan cikmadiklari surece gecerli olurmu?

 2. Saif Al-Din
  Devamlı Üye

  Cevap: Istemeden yemin


  Reklam


  (Bakara, 225) - Allah, sizi yeminlerinizde bilmeyerek ettiğiniz lağıv (herhangi bir kasıt olmadan, kanaate göre yanlış yere yapılan yemin)dan sorumlu tutmaz. Fakat kalbinizin kazandığı yalan yere yapılan yeminden sorumlu tutar. Allah çok bağışlayıcıdır, çok halimdir.

 3. Efsane 66
  Devamlı Üye
  Bacim kac oldu bu actiginiz topic :D

 4. ebediyyetyolcusu
  Emekli
  Selamün Aleyküm,

  dilan16 kardeş, belli ki Şeytan sana yemin konusunda vesvese veriyor ve huzursuz ediyor.

  Yemin etmeyin veya adakda adamayın. Allahu teala bunları emretmemiştir kimseye de taşıyamıyacağı ağır bir yük yüklememiştir. Dolayısıyla yemin edenler veya adak adayanlar kendilerini zora sokmuş oluyorlar ki, bundan sorumludurlar yerine getiremedikleri takdirde keffareti oluyor.

  Allah sizi, yeminlerinizdeki 'rastgele söylemelerinizden, boş, amaçsız sözler'den dolayı sorumlu tutmaz; fakat kalplerinizin kazandıklarından dolayı sorumlu tutar. Allah bağışlayandır, yumuşak davranandır. (Bakara Suresi, 225)

  Allah, yeminlerinizin (keffaretle) çözülmesini size farz (veya meşru) kıldı. Allah, sizin mevlanız (sahibiniz, yardımcınız)dır. O, bilendir, hüküm ve hikmet sahibidir. (Tahrim Suresi, 2)

+ Yorum Gönder