+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Çok zor durumda olan yakın akrabımıza fitre vermek uygun mudur? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. dilan16
  Üye
  Reklam

  Çok zor durumda olan yakın akrabımıza fitre vermek uygun mudur?

  Reklam

  Çok zor durumda olan yakın akrabımıza fitre vermek uygun mudur? Mumsema Selamun aleykum arkadaslar. Ben yemin kefareti olarak 10 fakir doyuracaktim ama buralarda pek fakir yada dilenci rastlayamiyorum o yuzden cocuk esirgemeye gibi bir kuruma 85tl verecektim ama etrafimdakiler o para cocuklara gitmiyo dediler. Bende bizim cok zor durumda cok fakir bi akrabamiz var ona gondersem parayi olur mu?,cok ihtiyaci varmis oldukca yoksul birisi . Yemin yukmu ustumden kalkar mi?

 2. S-a-b-i-h-a
  Kıdemli Üye

  Cevap: Fitre


  Reklam


  YEMIN KEFFARETI


  Mü`akide yemininin hangi türünden olursa olsun bozulması, keffareti gerektirir. Normalde keffaret yemin bozulduktan sonra ödenir. Yemin bozulduktan sonra ödenen kefaretin mûteber olduğu konusunda ulema arasında hiç bir ihtilaf yoktur. Ancak önce kefaretin ödenip sonra yeminin bozulması durumunda bu kefaretin yeterli olup olmayacağı tartışmalıdır. Hanefilere göre, keffaret ister malla, ister oruçla ödensin mutlaka yemin bozulduktan sonra ödenmelidir. Bozulmadan önce ödenmesi caiz değildir. Şafiilere göre keffaret malla ödenecekse yemin bozulmadan önce de ödenebilir. Hanbelî ve Mâlikîlere göre kefaretin ister malla ister oruçla, yemin bozulmadan önce de sonra da ödenmesi caizdir.

  Yemin edilmeden önce keffaret ödenip daha sonra yemin edilmesi ve bozulması durumunda bu keffaret mûteber değildir. Bu konuda hiçbir görüş ayrılığı yoktur (Kâsânî, a.g.e., III,18; Ibn Kudâme, a.g.e., XI, 223-226; Şevkânî, Neylü`l-Evtar VIII, 268, 269; Necati Yeniel-Hüseyin Kayapınar, a.g.e., XII, 237, 138).

  Yemin keffareti; gücü yeterse bir köle azad etmek veya on fakiri sabahlı akşamlı doyurmak ya da on fakiri alışılmış biçimde giydirmektir. Kişi bu üçü arasında muhayyerdir. Ama bunlara gücü yetmezse,peşi peşine üç gün oruç tutar. Orucun arası hayız dahil hiç bir özür sebebiyle kesilmez, kesilmesi halinde yeniden başlanmalıdır. Yemin kefaretinin gereği ve bu şekilde ödeneceği Kur`ân-ı Kerîm`le sabittir. Ve âyet gayet nettir. (Bkz. Maide, 5/89). Onun için konu ile ilgili görüş farklılığı yoktur.
  Yazar: İslam Fıkhı Ansiklopedisi

 3. S-a-b-i-h-a
  Kıdemli Üye
  kardeşim ilk komşunu ,akrabana hayır için düşüneceksin o akrabanı doyurabilirsin

  kardeş yemin kefaretiyle fitrenin ne alakası var

  fitre anlamı

  FİTRE NEDİR? NASIL VERİLİR?


  Temel ihtiyaçlarının dışında belli bir mala sahip olan Müslümanların Ramazan ayında fakirlere verdikleri sadakaya “fıtır“ sadakası denir. Başın ve bedenin zekatı olarak da bilinir. Buna “fitre“ de denilir.

  Dinimizce zengin sayılan bütün Müslümanların, fıtır sadakalarını vermeleri vaciptir.

  Fitre, evdeki kişi sayısınca verilir. Ramazan bayramından önce bir bebek doğsa evin reisinin onun için de fitre vermesi gerekir. Dinimizde zengin olan kimsenin, hem kendisinin, hem de erginlik çağına gelmemiş olan çocuklarının fitrelerini vermesi vaciptir.

  Fitre, Ramazan ayında fakirlere verilen bir sadaka olduğu için fitrenin bayramdan önce verilmesi en güzel davranıştır. Çünkü fitre vermenin amacı, fakirlerin bayram hazırlığı yapabilmelerini ve bayramı neşe ile karşılamalarını sağlamaktır. Fitre, bayram günü veya daha sonra gecikmeli olarak da verilebilir. Fitre verirken niyet etmek önemlidir. Veren kişinin, fitreyi Allah rızası için verdiğini gölünden geçirmesi yeterlidir. Bunu fakire verirken “Bu fitredir“ demek gerekmez. Fitreyi edeple vermeli, karşıdakini incitecek davranışlarda bulunmamalıdır.

  Bir fakire birden az fitre verilmez ancak birden çok fitre verilebilir. Zekat kimlere veriliyorsa fitre de onlara verilir.

  Bir özürden dolayı Ramazanda oruç tutmayan kimseler, dinen zengin sayılıyorlarsa ve bu oruçlarını kaza edecek bedenî güce de sahip değilseler, tutamadıkları her bir oruç için fitre vermekle yükümlüdürler.


  Fitrenin Miktarı

  Fitre Şu Dört Cins Yiyecek Maddesinden Aşağıdaki Miktarlarda Verilir

  Cinsi ve Miktarı:

  1. Buğday 1460 gram

  2. Arpa 2920 gram

  3. Kuru üzüm 2920 gram
  4. Hurma 2920 gram

  Fitre bu gıda maddelerinden verileceği gibi, bu maddelerin para değeri de olarak verilebilir. Burada, fakirin ihtiyacı göz önünde bulundurulursa iyi olur. Fakirin gıda maddesine daha çok ihtiyacı varsa gıdanın verilmesi; gıda bedeline denk düşen paraya daha çok ihtiyacı varsa onun verilmesi daha güzel olur.

 4. dilan16
  Üye
  Peki yemin kefaretinde ne yapmam lazim 10 fakir bulamadim 1 tane cok fakir insana gondersem 10 gunluk yemek ihtiyacini olur mu

 5. S-a-b-i-h-a
  Kıdemli Üye
  bir fakir varsa o fakiri 10 gün doyurmalısın bu drumda

 6. dilan16
  Üye
  Allah razi olsun senden. Benimde durumum pek iyi degil parayi gonderecegim kisi uzakta o yuzden toplu miktarda gondericem belki 10 gunden daha uzun sure gecinir o parayla cok yoksul cunku.

 7. Efsane 66
  Devamlı Üye
  Allah yaptiklarinin sevabini kat kat verir insallah..

 8. Desert Rose
  Silent and lonely rains
  Selamun aleykum arkadaslar. Ben yemin kefareti olarak 10 fakir doyuracaktim ama buralarda pek fakir yada dilenci rastlayamiyorum o yuzden cocuk esirgemeye gibi bir kuruma 85tl verecektim ama etrafimdakiler o para cocuklara gitmiyo dediler. Bende bizim cok zor durumda cok fakir bi akrabamiz var ona gondersem parayi olur mu?,cok ihtiyaci varmis oldukca yoksul birisi . Yemin yukmu ustumden kalkar mi?
  ve aleykumusselam kardeş
  anne baba,dede nine eş ve çocuklar dışındaki
  bakmakla yükümlü olmadığınız çok yakın akbabaya
  fitrenizi vermek uygundur hatta İslam alimleri ilk önce
  kendi yoksuluna yardım etmenin
  daha evla olacağını belirtmişlerdir.
  Allah (c.c)kabul etsin
+ Yorum Gönder