+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 ... SonuncuSonuncu
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Güsülden önce tuvalete gitmek şart mı? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. AdemAkbulut
  Emekli
  Reklam

  Güsülden önce tuvalete gitmek şart mı?

  Reklam
 2. ebediyyetyolcusu
  Emekli

  Cevap: Güsülden önce


  Reklam


  Selamün Aleyküm

  Gusülden önce tuvalette ihtiyacını gidermek ve taharetlenmek iyi olur, çünkü gusül esnasında tuvalet ihtiyacı olursa sıkıntı yapar guslü bitiremeden ihtiyaç gidermek zorunda kalabilirsin. Bu da gusle yeniden başlamana neden olur.

 3. Ercan
  Devamlı Üye
  Gusül esnasında büyük veya küçük ihtiyaç gidermek guslü bozmaz. Ancak namaz abdestini bozacağından gusülden sonra abdest almak gerekir. Selametle.

 4. ebediyyetyolcusu
  Emekli
  Ercan Kardeş, farz edelim ki guslü farzları yerine getiremeden tuvalet ihtiyaçın geldi. Örneğin ağzına su verdin sonra burnuna su veremeden ihtiyacını görmek zorunda kaldın guslün tamam mıdır ? sadece namaz için abdest mi almak gerekir ? Allah aşkına yapma ya..

 5. Ercan
  Devamlı Üye
  Kardeş gusül sırasında abdesti bozan durumların meydana gelmesi gusle zarar vermez. Yanlış yönlendirmeyelim inşallah.

  Gusülde farz olan ağıza, buruna su verip tüm vücudu kuru yer kalmayacak şekilde yıkamaktır. Niyet etmek, namaz abdesti almak, besmele çekmek gusül abdestinin sünnetleridir. Sünnetler olmadan da gusül geçerli olur.

  Gusül sırasında abdest bozucu bir halin ortaya çıkması namaz abdestini bozsa da gusül abdestini bozmaz. Gusül almaya devam edebilirsiniz.

  Gusül sırasında gelen akıntı guslü bozmaz, guslün abdest oluşunu bozar. Yani sahih olan ve insanı cünüplükten kurtaran bu gusülle namaz kılınmaz. İbâdet için yeniden abdest almak gerekir. Gusül ise tamamdır.
  İlmi bir ifade ile, guslü bozan herşey abdesti de bozar. Lâkin abdesti bozan herşey guslü bozmaz. Bu bakımdan, gusül sırasında idrar yollarından gelen bir akıntı, yahut yaradan akan bir mayi veya diş kanamaları vs. gusle mâni olmaz. Bu akıntılarla yapılan gusül sahih, fakat abdest bâtıl olur.

  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet


 6. ebediyyetyolcusu
  Emekli
  Ercan Kardeş,

  Gusülde farz olan ağıza, buruna su verip tüm vücudu kuru yer kalmayacak şekilde yıkamaktır.

  İşte benim dediğim de budur. Farz olanı yerine getirmeden gusül sahih olmaz.

 7. rana
  Aciz Kul
  Ercan kardes hakli, ebediyyetyolcusu kardes tekrar bir bak istersen.

  Dua ile..

 8. ebediyyetyolcusu
  Emekli
  Yahu Kardeşler anlatamıyorum galiba..

  Guslün farzı üçtür bunlar yerine getirilmezse gusül sahih olmaz ! Farzı yerine getirmeden tuvalet ihtiyacı olursa gusül nasıl sahih olabilir. Ağza su verip de burnuna suyu veremeden ve tüm vucudu yıkayamadan çık ihtiyacını gör
  ondan sonra sadece namaz için abdest al olurmu ama ?

 9. EarthQuake®
  Yolcu
  ...ondan sonra sadece namaz için abdest al olurmu ama ?
  Tabii ki olmaz. Ercan kardeşimizin ifade ettiği şey guslün farzlarının yerine getirildiği durumları kapsar. Guslün farzlarını yerine getirirken meydana gelecek abdest bozucu hususlar gusle zarar vermez. Örneğin ağza, burna su verirken elinizin kanaması gibi,Allahu a'lem.

 10. AdemAkbulut
  Emekli
  peki arkadaşlar burun sızlaması konu zorunlu mu? diğer cevaplar için Allah sizden hakkıyla razı olsun

 11. ebediyyetyolcusu
  Emekli
  Deprem Kardeş, evet ama o zaman bunlardan iki ayrı mesele ortaya çıkar ...

  1. Farzlar yerine getirilmeden ihtiyac giderilirse gusül bozulur.

  2. Farzlar yerine getirildikten sonra ihtiyaç giderilirse gusül bozulmaz.

 12. imamhatipli42
  Ölüm var Ölüm

  Reklam


  Yahu Kardeşler anlatamıyorum galiba..

  Guslün farzı üçtür bunlar yerine getirilmezse gusül sahih olmaz ! Farzı yerine getirmeden tuvalet ihtiyacı olursa gusül nasıl sahih olabilir. Ağza su verip de burnuna suyu veremeden ve tüm vucudu yıkayamadan çık ihtiyacını gör
  ondan sonra sadece namaz için abdest al olurmu ama ?
  Bu kadar keskin bir sınırı çizebilmek zordur. Kişi banyoda küçük abdestini bozmak zorunda kalsa gusle başladıktan sonra bozabilir ve hiçbir şekilde gusül abdesti zarar görmez ama farz hükümlerini yerine getirmeden zaten gusle başlamış sayılmaz başlanmayan birşey nasıl bozuluyor izah edebilir misin ?

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 ... SonuncuSonuncu
gusül abdesti almadan önce tuvalete gitmek şart mı,  gusulden once tuvalet,  gusül abdesti almadan önce tuvalet,  gusülden önce tuvalete gitmek şart mı,  abdest almadan önce tuvalete gitmek şart mı,  tuvalete gitmek gusül abdestini bozar mı,  gusül abdesti almadan önce yapılması gerekenler