+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Eşler arasında haklar? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. almanyali67
  Devamlı Üye
  Reklam

  Eşler arasında haklar?

  Reklam

  Eşler arasında haklar? Mumsema Esler arasinda Haklar? Bir erkegin kendi hanimi kocasina deseki?ben öldükten sora beni bizim köyümüzün mezarina defnetsinler diye söylüyor ve kocasinin kendi köyündeki mezara defnedilmek istemiyorsa ve dedigimi yapmazsan hakkimi sana Helal etmiyorum derse,zor durumda kalmis kocasi helallik almasi açisindan haniminin sözünümü dinlemesi gerekiyor? Eger sözünü dinlemeyip istedigi bir yere defnedilirse,bu durumda haniminin helalligini alamadi kul hakkinami girilmis sayilir?

 2. azra
  Devamlı Üye

  Cevap: Esler arasinda Haklar?


  Reklam


  ölüyü başka beldeye nakletmek caiz değil diye biliyorum.
  caiz değilse vasiyeti yerine getirilimemelidir.

 3. rana
  Aciz Kul
  ama misal almanyadan ölenleri türkiyede gömüyoruz cünkü ziyaret etmeme ve dönüs olabilir ihtimalinden..
  ve burda gömeyi gönüller razi gelmiyor..

 4. azra
  Devamlı Üye
  İnsan Nerede Gömülmeli?

  Ölen bir kimsenin, mutlaka doğup büyüdüğü yerde gömülmesi gerekir, diye bir kaide yoktur. Bil`akis ölmüş olduğu beldede gömülmesi müstehabtır. Âişe Validemizin kardeşi Abdurrahman Medine`ye 20 mil mesafede vefat etmişken alınıp Medine`ye getirilmiş, orada defnedilmişti. Âişe Validemiz buna lüzum olmadığını belirterek:

  - Ey kardeşim, bilseydim seni buraya getirmez, vefat ettiğin yerde defnini sağlardım, demiştir. Peygamber Efendimiz de Uhud şehidlerini Uhud`da defnetmiş, onları Medine mezarlığına getirtmemiştir. Bununla beraber, cesedin kokma tehlikesi yoksa, cenazenin ölmüş olduğu yerden başka bir yere, gömülmeden önce taşınıp götürülmesinde ve başka bir memlekete gömülmesinde de bir beis yoktur. Fakat gömüldükten sonra çıkarılıp başka tarafa götürülmesi câiz olmaz, haramdır. Ancak gömülen yer bir şahsın mülkü olur da o şahıs gömülmesine razı olmazsa, o takdirde nakil câiz olur. Bu gibi nakillerde cenazeyi yıkama ve namazını kılma işi, defnin yapılacağı yerde olmalıdır. Böylelikle, ölüden akacak bir mayi ile abdesti bozulmadan defni sağlanmış olur.

 5. rana
  Aciz Kul
  Allah razi olsun azra..

+ Yorum Gönder