+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Gusul abdesti sırasında burnumdaki kan Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. niketiempo
  Emekli
  Reklam

  Gusul abdesti sırasında burnumdaki kan

  Reklam

  Gusul abdesti sırasında burnumdaki kan Mumsema Mumsema Selamun aleykum ben güsul abdesti almadan önce burnumda kan oldugunu farkettim temizliyorum temizliyorum kan çıkıyor iyice emizledim kan çıktı madem temizleniyor güsul abdestini alayım dedim aldım güsul abdestini sonrasında bidaha baktım kan gitmemiş hala..Burnuma su değmişmidir kuru kalmışmıdır sizce ?

 2. mümini78
  Devamlı Üye

  Cevap: Gusul abdesti sırasında burnumdaki kan


  Reklam


  niketiempo bak gördün mü? Sana vesvese konusunda çok yazı yazdım ve bunları oku dedim. Özetle: Ben işin rehberlik ve psikolojik danışmanlık boyutunda kendi iç çatışmalarında sana yardımcı olmak için cevap yazacağım yine. Gusül abdestini bozan herşey namaz abdestini bozar ancak namaz abdestini bozan herşey gusülü bozmaz. Örnek: Yellenmek namaz abdestini bozar ancak kişi gusül ederken ve gusül tam bitmemişken yellense bir daha baştan gusül abdesti almağa başlamaz yıkanmaya kaldığı yerden devam eder. Eğer namaz abdestini bozan şeyler gusülü de bozsa idi kimse gusül abdestinin herhalde sonunu getiremezdi. Yine vucuddaki bir kanama gusüle mani değildir. Eğer bu kanama çok şiddetli ise zaten o an gusül etme çünkü sağlığın söz konusu. Bak sakin ve akıllıca düşün diyorsun ki burnum kanadı acaba burnumda kuru yer kalmışmıdır. Öncelikle gusülde yıkanma esnasında zaman aşımı diye bir şey yoktur. Yani kişi kimsenin görmediği bir yerde yazın gusül etcek olsa yıkanmaya başlasa güzelcene her tarafını yıkasa ayakları sona bıraksa ve ayaklarını yıkarken kulaklarının kuruduğunu görse tekrardan kulaklarını yıkama gerek kalmaz. Çünkü kulak kısımlarını daha önceden yıkamıştı belliki güneşten kurudu. O halde senin burnun kanadı ise zaten burnun kesinlikle ıslanmış demektir. O halde senin ıslanmadık bir yerin burun içinde yoktur. Eğer kan pıhtılaşması olmuş ise burunun ön kısmında orayı su ile temizlersin eğer çok ilerde bir kan pıhtılaşması olmuş ise bu sefer orayı temizlemezsin çünkü insan buna güç getiremez. Yazılarımı oku .

 3. muvahhidim
  herşey O'nun için..!
  Selamun aleykum ben güsul abdesti almadan önce burnumda kan oldugunu farkettim temizliyorum temizliyorum kan çıkıyor iyice emizledim kan çıktı madem temizleniyor güsul abdestini alayım dedim aldım güsul abdestini sonrasında bidaha baktım kan gitmemiş hala..Burnuma su değmişmidir kuru kalmışmıdır sizce ?
  ve aleykumusselam ve rahmetullah..
  Kardeş;
  Vücuttan kan akması gusle engel değildir. Gusül geçerli olur ancak namaz abdesti geçersiz sayılır.
  Burnunuzdan akan kanı durduramıyorsanız bir pamuk yardımıyla tampon yapar ve daha sonra burna su vermeden namaz abdestinizi alır ibadetlerinizi yapmaya devam edersiniz. Bu işlem sadece bir farz badeti için geçerlidir. Kan durmamış olduğu halde tekrar ibadet edilmek istenirse bu abdest işlem tekrarlanır ve hiç vakit kaybedilmeden ibadetler yapılır.. Bu durum özür sahipleri için kolaylıktır.!

  O'na emanet ol..
  celle celeluh..


 4. niketiempo
  Emekli
  Yok hayır kanın bozmadığını biliyorum ben sadece kan oldugu için burnumdaki kemige su deymişmidir diye sormuştum ?

 5. niketiempo
  Emekli
  Boyle parmak attıgımda elime kan gelmiyor kulak temizleyicisi ili temizliyorum burnumu kan çıkıyor anlayamadım.

 6. muvahhidim
  herşey O'nun için..!
  Boyle parmak attıgımda elime kan gelmiyor kulak temizleyicisi ili temizliyorum burnumu kan çıkıyor anlayamadım.

  Burnun kanaması durumunda veya buna benzer burun ameliyatı gibi rahatsızlıklarda burun içini yıkamana gerek yoktur..
  mesheder geçersin...


 7. @hmet
  Üye
  gusül abdesti alırken burnum kanadı diyen kardeş, kan gelmesi guslü engellemez.

  sadece namaz abdesti alman yeterlidir.

+ Yorum Gönder
gusül abdesti alırken burnum kanadı,  burnum kanadı abdest,  gusul alirken sanirim burnum kanamis