+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Allah şahidim olsun ki dedim çok pişmanım... Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. selenay....
  Üye
  Reklam

  Allah şahidim olsun ki dedim çok pişmanım...

  Reklam

  Allah şahidim olsun ki dedim çok pişmanım... Mumsema kardeşime sinirlendim ve Allah şahidim olsun ki sana iğnemi bile vermeyeceğim dedim. ama çok pişmanım. yeminimden nasıl döneceğim ne yapmam gerekir=?

  bir de ben çok sinirli oluyorum. hele namazdan sonra ya da namazımı kılarken bişiden rahatsız olursam ne okumam lasım?

 2. Şema
  el-âsa limen âsa

  Cevap: Allah şahidim olsun ki dedim çok pişmanım...


  Reklam


  Bu bir yemindir, bozduğunuzda yemin keffareti vermeniz gerekir.

 3. ebediyyetyolcusu
  Emekli
  Allah sizi, yeminlerinizdeki 'rastgele söylemelerinizden, boş, amaçsız sözler'den dolayı sorumlu tutmaz; fakat kalplerinizin kazandıklarından dolayı sorumlu tutar. Allah bağışlayandır, yumuşak davranandır. (Bakara Suresi, 225)

 4. @mir
  âb ü kil
  sen fasid olan ve bozman farz olan bir yemin etmişsin
  zira yeminler akrabalık bağları gibi Allah'ın farz kıldığı şeyleri koparmaya araç edinilemez

  Nûr 22
  (Medenî 102)
  İçinizden faziletli ve servet sahibi kimseler akrabaya, yoksullara, Allah yolunda göç edenlere (mallarından) vermeyeceklerine yemin etmesinler; bağışlasınlar; feragat göstersinler. Allah'ın sizi bağışlamasını arzulamaz mısınız? Allah çok bağışlayandır, çok merhametlidir.
  Nahl 92
  (Mekkî 70)
  Bir toplum diğer bir toplumdan (sayıca ve malca) daha çok olduğu için yeminlerinizi, aranızda bir fesat aracı edinerek ipliğini sağlamca büktükten sonra, çözüp bozan (kadın) gibi olmayın. Allah, bununla sizi imtihan etmektedir. Hakkında ihtilafa düşmekte olduğunuz şeyi kıyamet gününde mutlaka size açıklayacaktır.
  Nahl 94
  (Mekkî 70)
  Yeminlerinizi aranızda fesada araç edinmeyin, aksi halde (İslam'da) sebat etmişken ayağınız kayar da (insanları) Allah yolundan alıkoymanız sebebiyle (dünyada) kötülüğü tadarsınız. Sizin için (ahirette de) büyük bir azap vardır.

  ilk ayet ziyadesi ile sizin sorunuzun cevabıdır

 5. selenay....
  Üye
  kardeşlerim çok teşekkür ederim.@mir evet tam olarak cvb Allah razı olsun. şimdi ne yapmalıyım ben?
  Şem'a yemin keffareti nedir?

 6. @mir
  âb ü kil
  Yemin konusunda Kur'an-ı Kerim'de şöyle buyuruluyor:
  "Allah kasıtsız olarak ağzınızdan çıkıveren yeminlerinizden dolayı sizi sorumlu tutmaz, fakat bilerek yaptığınız yeminlerinizden dolayı sizi sorumlu tutar. Bunun da keffareti, ailenize yedirdiğinizin (kalite bakımından) orta hallisinden on fakire yedirmek yahut onlar giydirmek yahut da bir köle azat etmektir. Bunları bulamayan üç gün oruç tutmalıdır. Yemin ettiğiniz takdirde yeminlerinizin keffareti işte budur. Yeminlerinizi koruyun. Allah size âyetlerini açıklıyor; umulur ki şükredersiniz." (Mâide: 5/89).

 7. Misafir
  Eşimle tartistim. Sınırlı Allah sahidim olsun ki bu yıl izne gitmeyecegim. Ve bu evden dışarı çıkmayacagim dedim. Yani eşimin ailesine karşı kimseye gitmeyecegim anlamında dedim. Bunun Kefareti var mı var sa ne yapmam gerekir? Lutfen cevap verin bana !!! Çok pişmanım (

 8. arifselim
  Yönetici
  Ne niyetle söylediysen o geçerlidir. Eğer yeminini bozarsa sana yemin kefareti gerekir. 10 fakiri bir gün doyurmak veya bir fakiri 10 gün doyurmaktır. Yada 110 fakiri giydirmekle de olur. Bunlara gücün yetmezse arka arkaya 3 gün oruç tutmalısın.

 9. Misafir
  Cok sinirliydim ve sevgilime mesajla sunu soyledim 2 dunya bir araya gelse allah sahidim olsun seninle bir araya gelmem dedim cok pismanim cunki cok seviyorum yeminimin kefareti nedir?

 10. arifselim
  Yönetici
  Bu söylediğin söz bir yemindir. Eğer yemini bozarsan sana da yemin kefareti vermen gerekecek. Yemini dil alışkanlığı haline asla getirmemek gerekir.

+ Yorum Gönder
allah şahidim olsun demek,  rüyada allah şahidim olsun demek ,  allah şahidimolsun ne anlama geliyor,  allah şahidim olsun ne demek,  allah şahidimdir demek,  allah sahidim olsun,  allah sahidim olsun ki