+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Gusül abdestiyle ilgili 3 soru Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Efeb34
  Üye
  Reklam

  Gusül abdestiyle ilgili 3 soru

  Reklam

  Gusül abdestiyle ilgili 3 soru Mumsema 1-Gusül abdestinde el ve ayak tırnaklarını ayrı ayrı ovalayarak yıkamak gerekli mi?
  2-Niyet ederken sesli mi etmeliyiz içimizden mi?
  3-Şafi mezhebine göre ağza ve buruna su almak gerekiyor mu?

  Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

 2. Hoca
  erimeye devam...

  Cevap: Gusül abdestiyle ilgili 3 soru


  Reklam


  1- ovlamak sünnettir
  2- niyet kalpledir dil ile yapılması sünnettir.
  3- şafiide ağza ve burna su almak şart değil sünnettir.

 3. OxyGen`s
  Üye
  Aynen niyet kalptedir bunu dilsiz olanlardan anlayabilirdin kardeşim. ALLAH dilsizlere şifa versin.


  AMİN

 4. Efeb34
  Üye
  Allah razı olsun cok teşekkür ederim.

 5. mümini78
  Devamlı Üye
  Niyet kısmı ile igili olarak; Niyetten kast edilen şey "niyyet ettim gusül abdesti almaya" cümlesini kalp ilen söylemek ya da dil ile ikrar etmek değildir. Örnek ile daha ii izah etmek gerekirse, Müslüman biri cünüp olduğunda bunun için temizlenmesi gerektiğini bilir değil mi? Yani müslüman birinin cünüplükten kurtulmak için gusül etmesi gerekir. Bu kişi gusül ve cünüplük kelimelerini dil ile söylemesede ya da bunu kalben içinden geçirmesede bunun böyle olacağını çok ii bilir. Mesala ben cünüp oldum cünüp olduğum için yıkanmam gerektiğini biliyorum yoksa ne bu hal ile namaz kılınır ne de kurana tutulur. Banyoya girdim baştan aşağa yıkandım ağzımı ve burnumuda yıkadım ve banyodan çıktım. Sonra aklıma ya ben niyet etmedim ki gusül abdesti almağa gelse ya da bunu kalben de demesem bile banyo olurken, PEKi benm Niyetim neydi Banyoya girip temizlenmek gusül etmek ti. Yani benm niyetim banyoya girip kafamı yıkamak ya da dişlerimi fırçalamak ya da çamaşır yıkamak değil di değil mi?
  Daha basit bir örnek olsun. Kişinin arabasının benzini bitsin ve herhagi bir mazotcuya gitsin ordan benzil alsın ve çıksın. Bu kişi ben dilimle benzil almağa diye niyet etmedim ki dese bunu kalben de içimden gerçirmedim dese bu kişi dönüp bir daha benzil alması gerekkir mi? Gerekmez Çünkü zaten bu kişi oraya benzin almağa gitmişti Ki bunu daha öncede sürekli yapıyordu yani benzini bitince hep mozotcuya gidip benzin alıyordu bunun için o an bilinçli bir şekilde dil ile ya da kalp ile niyet etmek gerekmez. Şayet bu kişi benzin diye oradan yağ alsaydı ancak benzin almağa diye niyet etseydi sizce arabada benzin olurmuydu? Olmazdı değil mi? sonuç : niyetten kast edilen şey lisanı hal diir. Yoksa kişi niyet etmesine rağmen o işin gerektirdiği şeyleri hakkıyla yapmaz ise ne o işi hal olur ne de niyeti kabul olur. İnşallah anlaşılmıştır. Ancak şunuda belirteyim buradan sözel olarak niyet etmeyiniz manasını çıkarmayın

 6. Efeb34
  Üye
  Allah razı olsun cok mantıklı yazmışsın. Bı sorum daha olacak, gusül alırken herhangi bi nedenden dolayı gusul kesilirse sonra tekrar bastan mı almak lazım? Gusul alırken banyoya sinek gibi bisey girdi onu kovaladım uçup duruyordu çarpıyordu çünkü. Kovduktan sonra gusüle devam ettim kaldığım yerden. Bı sakıncası olur mu? Bı de gusul aldıktan sonra "olmadı bu gusul yeniden alayım" denirse sonra bunun gereksiz olduğu anlaşılırsa tekrar gusul alınması gerekir mı? Şüpheye düşersek eger?

 7. mümini78
  Devamlı Üye
  Yazılarımı oku : BEN yinede senin için burda bir kısmını paylaşacağım

  Yazılarımı oku, özel mesajda atabilirsiniz bana, ben yinede burada kısaca değineyim


  Gusül ve abdest ile ilgili vesveselerin sebepleri

  1- Bilgi eksikliğinden kaynaklananlar: Kişi o konu hakkında tam bilgiye sahip değildir Örnek: Kişi gusül eder ve sonra kendisinden mezi geldiğini görür ve ben cünüp oldum diye şüphe eder Halbuki mezi için gusül etmek farz değildir. Eğer kişinin vesvese derecesi bu basamakta ise bu bilgiyi öğrenmesi ile bu vesveseden kurtulur.

  2- Konu hakkında Bilgisi vardır ancak kalbi tatmin olamaz: Bu tür vesvese yakalanmıştım Boy abdesti alır acaba yıkanmadık bir yerim kaldımı diye kuruntu ederdim. Bu konuda bilgim de vardı Kişi boy abdesti alır ve sonra yıkanmadık bir yeri kalırsa ve aklına gelirse o yeri yıkamakla gusülü sahih olur. Kişi boy abdesti alır ve gerçekten bedeninde yıkanmadık bir yer kalırsa bu yer iğne ucu kadar bir yer de olsa ve yahut burnunu bile yıkamayı unutsa ve bunu bilmese ( unuttuğunu bilmese) yine gusülü sahih olur. Acaba yıkadım mı yıkamadım mı diye tereddüt etse ve bu hal başına çokca geliyorsa o yerini yıkamasına gerek kalmaz yine gusülü sahih olur. Ben bu bilgilere sahip olmama rağmen kalbim yinede tatmin olmuyor tekrarlar yapıyordum. Bu vesvesenin çözümü bu forumda diğer yazılarımda verdim.

  3-İse kişinin bilgisi vardır kalbi de tatmin olur ama bunu artık takıntı haline getirmiştir.
  Bunun tıbta ki ismi de şudur : Obsesif Kompulsif Bozukluk (Takıntı Hastalığı) Bu konu hakkında da muhakkak doktora gidilmesini tavsiye ederim. Örnek: Kişi boy abdestini güzelcene alır herşey de tamdır. Ancak daha önce vesveseli olduğu için burnunu defalarca yıkadığını bilir. Yani bu sefer burnunu 3 kez yıkar tamam oldu bu iş der kalbi de tatmin olur evet burnum yıkandı der ancak bu işi geçmişde o kadar çok tekrar etmiştir ki burnunu üçden fazla yıkama hissinde olur. Tedavisi çokca bu durumu daha sonraları tefekkür etmek ayrıca dua etmek. Ayrıca bu durumu anlatan yazı yazmak. Kişiye bu durumu kendi gözü ile göstermek:

  4-Kişi mükemmelliyetçidir her şeyim eskiksiz ve kusursuz olsun ister: Yine buna ait çözümü diğer yazımda belirttim.

  5-Kişi herşey yolunda iken illa bir şeyleri kafasına takmak ve o iş ile ilgili kuşku duymak ister ve bundan da vazgeçemez Bunun için de doktora gidilmesi gerekir.

  ALLAH Yardımcınız olsun Yazılarımı okumayı unutmayın

  özellikle soruduğun soruya yönelirsem: Mesala bir kişinin her sabah kahvaltıda zeytin yediğini varsayalım. Eğer bu kişi bir gün kahvaltıda zeytin yemek ise yahu ben bu gün sabah kahvaltısı yapmışmıydım diye süphe edebilir. Çünkü bu kişi asla zeytinsiz kahvaltı yapmamışdır. Bu bilgi ile de şuna ulaşmaktadır. Ben bu gün zeytin yemedim demek ki kahvaltıda yapmadım. Halbuki bu genelleme yanlıştır değil mi? Ancak bu kişi zeytin ile kahvaltı yapmaya o kadar çok alışmışki biri onauzeytinsiz kahvaltı yaparken gizlice çekse ve ona gösterse bile buna inanamaz bu ben miydim der. Çünkü genellemeleri ve alışkanlıkları yok saymak kişiye ağır gelir. Örnek: Bir kişi gusül için banyoya girer hazır su ile yıkanır ve çıkar bu esnada hiçbir şeyle meşgul olmaz. Ve bir ömür boyu bu şekil gusül etmiş olur. Günlerden bir gün bu kişi yine gusül için banyoya girer gusül esnasında bu sıra dışardan annesi oğlum banyodamısın diye seslenir. Bu kişi daha önce böyle bir durumla karşılaşmamıştır. Ve evet anne şimdi çıkacağım diye cevap verir. Normalde gusülde konuşmamak daha iyidir. Ancak gusülde konuşmak gusülün sahih olması ile alakalı bir durum değildir. Yani gusülde konuşmak gusüle zarar getirmez. Lakin kişi o kadar çok alışmışki gusülde konuşmamaya (ben konuştum diye) gusülüm yarıda kesildi diye şüphe eder ve baştan yıkanır. Tabiki bu durum bir vesvesedir. ancak kişi bunu kabullenemez kabullense bile kalbi tatmin olmaz kalbi de tatmin olsa o hep konuşmadan gusül etmeye alışmıştır. Konuşunca gusülün yarıda kesildiği hisseder ve buna çok üzülür ve tekrara başlar. Bu durumu yine kendi durumuna benzetebiliriz. O halde gusülde oturduğun yerden kalkıp sineği ovalayıp tekrar gusüle devam etmende bir sakınca yoktur. Çünkü sen hala olay mealindesin. yani Banyodasın. Allah yardımcın olsun.

 8. Efeb34
  Üye
  Gercekten cok güzel yazmışsın eline saglık. Yazılarını kesinlikle okuyacam Allah'ın izniyle vesveseden kurtulacam. Cok teşekkür ederim Allah razı olsun.

+ Yorum Gönder
gusülde konuşmak,  gusule niyet ederken seslimi etmeliyiz,  gusulde defalarca niyet ediyorum,  gusül abdesti alırken şahadeti yüksek sesle soylemek,  abdest alirken içimizden mi niyet etmeliyiz diyanet,  abdest alırken niyeti icimizden