+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Namaz kılmayanın diğer ibadetleri kabul olur mu ? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. 1
  Trkaytkn
  Üye
  Reklam

  Namaz kılmayanın diğer ibadetleri kabul olur mu ?

  Reklam

  Namaz kılmayanın diğer ibadetleri kabul olur mu ? Mumsema Peygamber efendimiz buyuruyor ki:
  (Kıyamet günü kulun ilk sorguya çekileceği ibadet namazdır. Namaz düzgün ise, diğer amelleri kabul edilir. Namaz düzgün değilse, hiçbir ameli kabul edilmez.) [Taberani]

  (Namaz kılmayanın ibadetleri kabul olmaz.) [Ebu Nuaym]

  (Namaz dinin direğidir, namazı terk eden dinini yıkmış olur.) [Beyheki]

  Bu hadislere göre namaz kılmayanın diğer ibadetleri kabul olmaz mı ?

  Cevap verecek kimse yok mu ?

 2. 2
  rana
  Aciz Kul

  Cevap: Namaz kılmayanın diğer ibadetleri kabul olur mu ?


  Reklam


  Namaz kılmayanın ibadetleri kabul olunur mu? "Namaz kılmayanın amelleri kabul olmaz." hadisi nasıl değerlendirilmelidir?

  "Beş vakit namazını kılmayan kişinin yaptığı diğer ibadetler kabul olmaz." demek yanlış olur. Çünkü Allah hiç bir iyiliği zayi etmez. Ancak namaz bütün ibadetlerin özü olması ve namaz kılmayan kişi günah işlediğinden diğer ibadetlerden alması gereken sevap azalabilir. Yani sevabın en mükemmeline ulaşamaz. Yoksa amelleri geçerlidir. Bu konudaki hadisleri de bu şekilde yorumlamak gerekir.

  Sorularla Islamiyet


  Ancak namazı hafife almakta dinen kabul edilebilir değildir.

  Peygamber efendimiz buyuruyor ki:
  (Kıyamet günü kulun ilk sorguya çekileceği ibadet namazdır. Namaz düzgün ise, diğer amelleri kabul edilir. Namaz düzgün değilse, hiçbir ameli kabul edilmez.) [Taberani]

  (Namaz dinin direğidir, namazı terk eden dinini yıkmış olur.) [Beyheki]


 3. 3
  Trkaytkn
  Üye
  Net cevap olmadı Namazı terk eden dinini yıkıyorsa nasıl diğer ibadetleri kabul oluyor ?

  -Bu konuda Cübbeli ahmet hoca kabul olmayacağına dahi beyanlarda bulunmuştu... Tam olarak nedir anlayamadım..

  burada bilgin kimse yok mu yahu neden varki bu site ?

 4. 4
  Salawat
  Devamlı Üye
  Verilen cevapların yeterince açık olduğunu düşünüyorum. Şansını fazla zorlama istersen. Böyle ısrar ederek nereye çekmeye çalışıyorsunuz insanları anlamıyorum...

 5. 5
  meftunnn
  ·٠•●♥HÂmuş ve Bİşrev♥●•٠·
  https://www.mumsema.org/sizden-gelen...bul-olmaz.html

  Eğer gerçekten niyetiniz sorunuza cevap almaksa??? zaten bu konuda da yazarak gerekli cevabı almışsınız kardeşim. Namaz tabiki dinimizin direğidir. Müslümanın tacıdır.Olmazsa olmazıdır. Ama Rabbimde yapılan iyilikleri, güzellikleri zayi etmeyeceğini söylüyor. Bence bu şekilde vakit kaybedeceğinize sorunun özüne dönüp bi düşününüz. Selametle...

 6. 6
  Fetva Meclisi
  Moderatör
  Net cevap olmadı Namazı terk eden dinini yıkıyorsa nasıl diğer ibadetleri kabul oluyor ?

  -Bu konuda Cübbeli ahmet hoca kabul olmayacağına dahi beyanlarda bulunmuştu Tam olarak nedir anlayamadım

  burada bilgin kimse yok mu yahu neden varki bu site ?
  Ayet ve hadislerin hiç birinde namaz kılmazsan diğer ibadetlerin kabul olmaz diye bir hüküm yoktur

  Biraz sabrederseniz hepinizin soruları teker teker cevaplanacak ama istiyorsunuz ki hemen sorumuza cevap alalım sizin gibi binlerce soru soran kardeşlerimizin sorularını cevaplaya bilmek için gece gündüz çaba sarf ediliyor. Ama siz hemen sorunuza cevap alamadığınız zaman ya siteyi kötüleyecek veya yönetimdeki kardeşlerimize hakaret edecek laflar sarfedersiniz. sizi uyarıyım forma ve formumuzun yönetimine hakaret içerikli sözler sarf edildiğinde kişi süresiz banlanır.

 7. 7
  Misafir
  Sual: (Namaz kılmayanın hiçbir iyiliğine sevab verilmez ve haram işleyenin ibadetleri kabul olmaz) deniyor. Allah iyiliklerimizi niye zayi ediyor ki?

  CEVAP

  Allahü teâlâ iyilikleri zayi etmez. Kimseye haksızlık etmez. Namaz kılmamak en büyük günahlardan biridir. Yani namaz kılmamak haramdır. (Haram işleyenin ibadeti kabul olmaz) demek, o ibadet için bildirilen büyük sevablara kavuşamaz, yani sevablarının hepsini muhafaza edemez, çünkü günahlar bu sevapları azaltır demektir. Yoksa hiç sevab alamaz demek değildir. Her ibadetten sevab alınır, ama işlenen haramlar sevabları alıp götürür. Diyelim ki, oruç tutana 70 birim sevap veriliyorsa, içki içene de 70 birim günah yazılıyorsa, orucunu içkiyle açan 70 sevab kazanırken, içki içince 70 günah yüklenir ve sevabsız kalır. Eğer oruç tutmasaydık, içki günahı artı olarak kalacaktı. Orucun, içki günahının affına sebep olması yetmez mi? Günah işleyenlerin de ibadetlerini aksatmamaları gerekir. Başka günahlar da işlemişse sevabları eksilere iner. Namaz kılmamak bin birim günah ise, ne kadar çok iyilik ve ibadet edersek edelim, bin birimi bulamayız. Nafile ibadetler farzların yanında denizde damla bile olmadığı için, yapılmayan farzların günahları bu iyilikleri alır götürür, insan hiç iyilik etmemiş duruma düşer. İşte, (İyiliklerine sevab verilmez veya haram işleyenin ibadetleri kabul olmaz) bu demektir. (Kaza namazı olanın nafile namazları kabul olmaz) demek de böyledir. Farzı tehir edip nafileyle meşgul olunca, farzı tehir etme günahı, nafile namazın sevabından fazla olduğu için nafile namazları boşa gitmiş olur. Yoksa nafile namaz kıldığı için elbette sevab alır, fakat zararı kârından pek çok olur. Çünkü farzın yanında nafileler, denizde damla bile değildir.

 8. 8
  Misafir
  من آمن بالله و اليوم الاخر و عمل صالحًا فلهم اجرهم عند ربهم بقرة 62

 9. 9
  Misafir
  Namaz kılmayan iyiliklerin karşılığını bu dünyada alır.ahirette fayda görmez

 10. 10
  Misafir
  Arkadaş haklı ben çok araştırdım.hadisler de çok.iyilik edenin karşılığını alacağı muhkkaktir.fakat namaz kılmayanlar iyiliklerinin karşılığını bu dünyada alır.misal bir holywood yıldızı 500 milyar yardım yapıyor afrikaya.fakat dikkat ederseniz film başına otuz tirilyon kazanıyor.bunu ona kısmet eden şüphesiz allahtır.kafasında soru işareti kalan sorsun.

 11. 11
  Misafir
  Her ibadetin sevabı ayrıdır.Namaz kılmayanın diğer ibadetleri elbette kabul olur.

 12. 12
  Misafir

  Reklam


  Peygamber efendimiz gereken açıklamayı yapmış, onun sözünün üstüne söz mü olur. Büyük günahların arasında namaz yoktur, yani namazsızlık sünni dört mezhebin üçünde kafirlik olarak sayılmış,hanefi mezhebi de tembellikten ise kafir demeyelim şeklinde şerh koymuştur. Cübbeli Ahmet hoca nakşi şeyhidir, neefsi emmare sınıfı kullar sıddıkıyet makamını anlayamazlar. Idrakleri yetmez, idrak ise Allahın dilemesiyledir. Bu avamın aptal olduğu anlamına gelmemeli, yaratılış olarak böyledir..

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu

namaz kılmayanın diğer ibadetleri kabul olur mu

namaz kılmayanın duası kabul olmaz hadisi

namaz kılmayanın iyilikleri kabul olur mu

namaz kılmayanın duası kabul olur mu

namaz kılmayanın ibadeti kabul olur mu

namaz kilmayanin sevabi kabul olur munamaz kılmayanın duası kabul olmaz hadis