+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Kaşlarının ortasını almak caiz midir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Daerk
  Üye
  Reklam

  Kaşlarının ortasını almak caiz midir?

  Reklam

  Kaşlarının ortasını almak caiz midir? Mumsema Nedense dışarıdan baktığım zaman, çok rahatsız oluyorum.İşi şakaya vuranlar var.Allah'a şükür ediyorum.Bazı insanların benimle dalga geçmesinden hiç hoşlanmıyorum.

 2. deniz29
  Üye

  Cevap: Kaşlarının ortasını almak caiz midir?


  Reklam


  Kadinlarin da kaslarini almasi caiz degildir diye duydum ama emin degilim

 3. kompleks
  Emekli
  Fıkıh kitaplarına baktığımızda şu hükmü görmekteyiz:

  ? Kadını çirkinleştiren yüzdeki tüyler alınır. Erkeklerde görülen sakal, bıyık gibi şeylerin kadınlarda görülmesi halinde; alınması câizdir.

  "İbn-i Âbidin, sakal ve bıyığın kadında fıtrat olmadığını, bu sebeple (eğer çıkarsa) kesilmesinin (müstehab) olacağını beyan etmiştir!

  Bu kılları gidermenin en uygun yolu tıraş olmak değil, ağda, pudra veya benzeri tıbbî şeylerle yolmaktır." ( Kadın İlmihali, Mürşide Uysal, s. 370)

  Anlaşılan odur ki, dindar hanımın kendini beyine karşı cazip duruma getirmesi müstehabdır. Beyini yabancıların cazibesinden korumuş olma hikmeti de vardır bunda.

  Kaşların arasında ya da kaşların kenarlarında biten kıllara gelince:

  "Normal kadın kaşının bir şekli (normal sayılan şekilleri) vardır. Bunların dışına çıkan, göze sakil (çirkin) gelen, sahibini çirkin gösteren ve bu yüzden onu rahatsız eden fazla kıllar alınabilir. Normal kaşları, modaya uyarak inceltmek, yerlerini değiştirmek... caiz görülmemiştir." (Prof. Dr. Hayreddin Karaman)

  Kadınların yüzlerindeki kılları yolması, kaşlarını inceltmesi, kirpiklerini uzatması konusunun şer'i hükmü İslam alimlerini bir hayli meşgul etmiştir. Hz. Peygamber'in (sas) bu konu ile ilgili bir hadisinde; "Allah yüz tüylerini yolan ve yolduran kadına lanet etsin." (Buhari, 'Libas', 84; Müslim, 'Libas', 120) buyurmuş olması, bu ifadenin hangi fiilleri kapsadığı İslam hukukçuları arasında tartışma konusu olmuştur.

  Alimlerin çoğuna göre; kadının kocasına güzel gözükmek için ve onun izni ile yüzünde, kadınlara mahsus olmayan tüylerin (sakal, bıyık tüyleri) bitmesi halinde bunları alması, güzelleşmek için makyaj yapması, kaşlarının etrafındaki dağınık tüyleri (iki kaş arası, etrafı) alması caiz olup, hadisteki yasak, kadının dışarı çıkmak için, yabancılar için yüz kıllarını yolması ve kaşlarını alması ile ilgilidir.

  alıntıdır, sorularlaislamiyet.com

 4. faith63
  Üye
  peki erkeklerin kaşının ortasını alması hakkında ne diyorsunuz?

 5. TarikateSon!
  Üye
  Metroseksüelliktendir diyorum

 6. faith63
  Üye
  Metroseksüelliktendir diyorum
  Allah'a sığınırım

  yani ne biliyim kaşlar birleşiyo ya onu sormuştum büyük ihtimalle caiz deil

  Allah razı olsun

 7. karadamlalar
  Kesintili Üye
  caiz değildir denemez,
  erkeğin fıtratını bozmuyorsa,kadınlaşmaya götürmüyorsa erkeğin kaşının ortasını alması caizdir.

 8. S-a-b-i-h-a
  Kıdemli Üye
  Soru: Bir hanımefendi:
  “Bayanların kaş alması caiz midir? Çünkü bazı kadınların kaşları erkeklerden daha beter çok gür ve kalındır, ne yapmaları gerekiyor?” diye sormuş.
  Cevap: Hani halde ve şartta olursa olsun KADININ KAŞLARINI ALMASI VEYA ALDIRMASI HARAMDIR! Çünkü Alllah (Azze ve Celle) ve Rasulü Muhammed (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) bunu yasaklamıştır! Kaşını alan veya aldıran erkek olsun kadın olsun lanetlenmiştir!
  Abdullah ibni Abbas (Radiyallahu Anhuma) şöyle dedi:
  “Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):
  ‘Peruk takan ve taktıran, kaşlarını alan ve aldıran vücuduna dövme yapan ve yaptıran lânetlenmiştir!’ buyurdu.”


  karadamlalar sende oku istersen


  cenab-ı Hak her insanı ayrı bir güzellikte yaratmıştır. Birlik mührünün açıkça okunduğu insan simasındaki güzellik, fıtrî ve tabiî olanıdır. Bunu muhafaza etmek, sahip olduğu özellik ve güzelliklere şükredip, Allah'ın uygun görüp ihsan ettiği kadarına razı olmak kulluğun bir derecesi ve işaretidir.

  Bunun için hayatî ve zarurî bir maslahat yoksa, vücutta bulunan mevcut durumu değiştirmeye gitmemek lâzımdır. Çünkü böyle rast gele yapılan bir tasarruf insanı ağır bir mes'uliyet altına sokabilir.

  Erkeklerin kaşlarındaki eğri büğrü kılları almasının bir sakıncası yoktur. Bu nedenle kaştaki eğri büğrü kılların alınmasını, sakalların kenar, yan ve altlardan alınmasına ve düzelltilmesine benzetebiliriz. Ancak kaşları ve kaşlarının ortasındaki kılları alması doğru değildir.

 9. kompleks
  Emekli
  @S-a-b-i-h-a

  1. olarak hadislerin kaynağını ver. 2. olarak kaş alma nedir bunu tanımla.

 10. karadamlalar
  Kesintili Üye
  "kaşlarının ortasındaki kılları alması doğru değildir"

  toplumda ayıplanan,bir örfe göre bunu diyorsunuz.yasaklayan kuran-sünnetten bir delil getirin amenna,fakat araştırdım yok burda "doğru değildir" in bir delili.

  kadının kaşlarının ortasını alması caiz denebilir,zira bu kaşın ortasında çıkan kıllar-tüyler fıtratta olmayan tüylerdir,kadında bıyık-sakal çıkması gibi.tabi başka görüşler de var.

  fakat erkeklerin kaşının ortasını almasını haram sayacak bir delil yok dediğim gibi.

 11. mümini78
  Devamlı Üye
  Gördünümüz mü kausu? İşte bunlar ana tema değil ayrıntı ama sorun da bu ayrıntılar. Ben bu konuda Çok şey duydum hepsi de kausdan ve kavram kargaşasından başka bir şey değil. Hadis gösterip durumun caiz olmadığını öne sürenler o hadisinin sahih olmadığını diyeneler. Yok o mezhep şöyle diyor diyeneler.

  Mezhepler ana tema da değil ara temelarda farklılık gösteriyor bunlar da ana temayı değiştirmiyor diyenlerden bu konuya cevap bekliyorum.

 12. karadamlalar
  Kesintili Üye

  Reklam


  mezhepler kesin bir gereklilik gibi dayatılmamalı,neticede mezhep din değildir.mezhepler içlerinde hatalı görüşler bulunacağını bilerek alimlere tabi olmak lazım,taklitçi olmak doğru değil.

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
kaşların ortasını almak günah mı,  kaşın ortasını almak günah mı,  kaşların ortasını almak caiz mi,  kasin ortasini almak günahmi,  kas ortasini almak günahmi,  kaş ortasını almak günah mı,  kaş ortasını almak caiz mi