+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden İslamda Cariyeler Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. metheart
  Üye
  Reklam

  İslamda Cariyeler

  Reklam

  İslamda Cariyeler Mumsema Cariyeler hakkinda bu sitede okudum ve Kurandaki ayetlerden de cariyeler ile iliski helal oldugu belirtiliyor.
  Yani nikahli esleri disinda cariyeler ile de iliski helal. Sorum bu yonde degil, sorum cariyeler esir alinan kadinlar olduguna gore ve o kadinlarin karsi taraftan birilerinin esi olma durumu var, ve bu durumu nasil anlamaliyiz? Sonucta ortada birilerinin esiyle iliski kurma olayi var. Cevaplarsaniz sevinirim.
  Tesekkurler.

 2. mehmet naim ağım
  Devamlı Üye

  Cevap: Cariyeler


  Reklam


  cariyeler ile cinsel ilişki günah mıdır?
  Nikah akdi, ikisi de hür olan (bu sebeple vücutlarına da malik bulunan) bir erkekle bir kadının, karşılıklı olarak bir aile kurma ve cinsî yönden birbirinden yararlanma konulu -şartlarına uyarak yaptıkları- bir sözleşmeden ibarettir Cariyeye sahip olmayı sağlayan akit ve tasarruf da (satın alma, miras, ganimet veya bağış yoluyla elde etme…) bir hukuki işlemdir ve bu hukuki işlem, sahibi ile cariye arasında karı-koca gibi yaşama hakkını da vermekte, nikah akdinden daha güçlü ve kapsamlı olarak onun yerine de geçmektedir (Prof Dr Hayrettin Karaman)

  Şu ayetlerde, iki çeşit evlilikten söz edilmektedir: Biri –hür- kadınlar, diğeri cariyelerle olan evlilik

  “Onlar/Müminler, mahrem yerlerini günahlardan korurlar Yalnız eşleri ve ellerinin altında bulunan cariyeleri ile ilişki kurarlar”(Müminûn, 23/5-6)

  “Eğer (birden çok evlilikte kadınlar arasında) adaleti gerçekleştirmekten endişe ederseniz, bir kadınla veya eliniz altında olan cariyelerle yetinin”(Nisa, 4/3)

  - Cariyelerle ilgili olan evlilik, ayette: “eliniz altında bulunanlar” şeklinde ifade edilmiştir Buna “milkü’l-yemin” veya “akdu’l-milk” da denilir

  İslam fıkhında bu konuyla ilgili önemli bir kavram da “Teserri” kavramıdır Bunun anlamı; cariye olarak elde edilen bir köle kadını eş olarak almaya, onunla birlikte olmaya karar vermek demektir İslam hukukuna göre, teserri olgusu, sadece cariyeye sahip olmakla gerçekleşmez Nikah akdi dışında, normal kadınlarla evlilikte gereken bütün şartların hazırlanması gerekir Hanefî mezhebine göre teserrinin gerçekleşmesi için iki şart vardır: Birincisi: Normal hür kadınlardan olan eşlerine ayırdığı gibi, tesri(birlikte olmak) istediği cariyesi için de hususî bir mesken ayırması İkincisi, diğer eşleri için birlikte olmak için ayırdığı zamanı ona da ayırması Ebu Yusuf’a göre ondan bir çocuk edinme arzusu da şarttır(bk el-Bedai’, 8/344-45-şamile) Bu iki şart Şafii mezhebinde geçerlidir(bk Muğni’l-Muhtac, 20/316; Nihayetu’l-muhtac, 29/343-şamile)

  Neden cariye için nikah akdi gerekmez? Çünkü; milk akdi, nikah akdinden daha güçlüdür Nikah akdi, bir menfaat akdidir Milk akdi ise, önce ilgili şahsın kendisine sahip olmak vardır Menfaat akdi ise buna bağlı olarak gerçekleşmiş olur(bk Mahmud Hamdi Zakzuk, et-Teserri adlı makalesi)

  - Bu konuda söz sahibi, İslam âlimleri ve Fıkıh kaynaklarıdır Ümmetin asırlarca uyguladığı hükümler bu kaynaklara göre olmuştur

  - İslam alimlerine göre, bir kadınla birlikte olmak ancak iki şekilde helal olur; Nikah akdi ve Milkü’l-yemin(cariyenin mülkiyetini elinde tutma) akdi ile olur(bk Reddu’l-Muhtar, 3/163)

  Sorularla İslamiyet

 3. metheart
  Üye
  Ama sorum tamam baska bir seydi, esir alinan kadinin diger tarafta kocasi varsa durum ne oluyor? veya cariyelerle iliskide cariyenin istegine bas vuruluyor muydu? yani cariye istemzse iliski de olmuyor muydu? Diyelimki cariye evli ve kocasi disinda kimseyle beraber olmak istemiyor, namusunu koruyor. Bunu ters taraftan dusunelim, musulman birinin esi karsi tarafa esir dusmus ve onu hizmetchi olarak kullaniyorlar ve istediklerinde iliskide de bulunoyorlar.

 4. Hoca
  erimeye devam...
  İSLAMDA CÂRİYE  Müslümanların giriştikleri cihat sırasında esir edilen veyahut para ile satın alınan kadın ve kızlar. Başkasının mülkü olan köle kadın. "Câriye" sözcüğü denizin üzerinde akıp giden gemiye denir. Câriyeler de efendilerinin emir ve hizmetleri çerçevesinde hareket etmeleri sebebiyle bu ismi almışlardır (Ömer Nasuhi Bilmen, Hukuku İslâmiyye ve Istılâhâtı Fıkhıyye Kamusu, III, 344).

  Câriyeliğin kaynağı, savaş esiri kadınlardır. Savaş sonrasında tıpkı erkek esirler hakkında olduğu gibi kadın esirler de ya karşılıksız olarak, ya fidye karşılığı serbest bırakılırlar veya köle olarak gazilere dağıtılırlar. Hiç şüphesiz bu alternatiflerden biri tercih edilirken, karşı tarafın elindeki müslüman esirlerin durumu ve İslâm'ın maslahatı gözetilerek tercih yapılır.

  Câriyelerin işgal ettikleri mevki ve tesir, köle ve azatlıların mevki ve tesirlerinden aşağı değildir. Bu esirler kim olursa olsun cihada katılan müslüman askerler arasında paylaştırılacak ganimetlerdendir. Câriyelik, kölelik gibi, insanın yeryüzündeki mevcudiyeti kadar eskidir. Tarih boyunca kendisinde bir kuvvet ve kudret gören, bir başkasını hizmetinde kullanmış ve ona tahakküm etmiştir. Bunda kadınla erkeğin farkı yoktur. Köleler gibi câriyelerin de alınıp satılması tabii olarak insanlığın geçirdiği sayısız merhaleden sonra başlamış olması gerekir.

  Bir zamanlar câriyelerin talim ve terbiyesi pek kazançlı bir iş olduğundan, bu yolla para kazanmak isteyen kişi esir pazarına gider, zekâ ve istidat sahibi bir câriye satın alır, ona şiir ve edebiyat, şarkı ve çalgı, Kur'an okumak, ev idaresi gibi şeylerden birini öğrettikten sonra aldığı fiyatın birkaç katına satardı. Bu câriyelerden bazıları, hanendelik, şiir veya edebiyatta fevkalâde maharet sahibi olmalarından dolayı çok pahalı satılırlardı.

  Köleler gibi câriyeler de sahipleri tarafından azat edilirlerdi. Esir azat etmek, İslâm nazarında önemli bir sevap olarak kabul edildiği için, müslümanlar köle ve câriyelerini azat ederlerdi. Azat edilen câriye veyahut köleye, efendisi tarafından ıtıknâme yani özgür olduğuna dair bir belge verilirdi. İçlerinden bu ıtıknâmeleri muska gibi boyunlarına takanlar vardı.

  Câriyeler iyi muamele görürlerdi. Sert efendilere tesadüf eder ve memnun olmazlarsa, diğer birine satılmasını teklif eder; arzusu yerine getirilmediği takdirde kaçarak kendini sattırırdı. Bununla birlikte kıskançlık yüzünden hırpalananlar da olurdu. Ayrıca câriyelere "halâyık" denirdi.

  İslâm hukukunda câriyeler diğer kadınlardan farklı bir statüye tabidirler. Efendileri nafakalarını ödemek ve iffetlerini korumak mecburiyetindedirler. Onlara iyi davranılması da Kur'an'da emredilmektedir (en-Nisa, 4/36). Efendileri, yediklerinden onlara yedirir, giydiklerinden giydirirler. Azat edilmeleri sözkonusu edilmemiş olan câriyeler alınıp satılabilirler. Ancak azat edilmeleri efendilerinin ölümüne bağlı olanlar, azat edilmeleri karşılığında kendilerinden bir bedel talep edilmiş olanlar ya da efendilerinden çocuk getirmiş olup "Ümmü Veled" statüsünü kazanmış olanlar alınıp satılamazlar.

  İslâm gerek kölelerin, gerek câriyelerin hürriyetlerine kavuşturulmaları konusunda teşvikte bulunmuş, ayrıca bir çok suça keffaret olarak azâd edilmelerini öngörerek hürriyetlerine kavuşmaları için gerekli yolları çoğaltmıştır. Câriyelik ve kölelik, İslâm adına müslüman olmayan toplumlarla yapılan savaşların ortaya çıkardığı bir kurum olup, bugün için kendiliğinden ortadan kalkmış bulunmaktadır. Bunun için bu konuda teferruata girmek gereksizdir.

  M. Said ŞİMŞEK
  Ş.İslam ansiklopedisi

 5. metheart
  Üye
  Sorum yine cevapsiz kaldi, esir alinan kadinin karsi tarafta kocasi varsa.

 6. Hoca
  erimeye devam...
  kardeş konuyu okuduysan cevabın var orda
  ya okumadın yada anlamadın

 7. metheart
  Üye
  Galiba anlamadim, Turkiyeden degilim, birazcikta olsa aciklik getirir misiniz?

 8. Hoca
  erimeye devam...
  Müslümanlarla savaşan, savaştan önce iman etmeleri veya cizye(vergi) istendiği halde kabul etmeyen kafirlerle savaşta elde edilen insan hayvan ve malların tümü mücahitlerindir.

  Cariye ve kölelik islamın getirdiği bir şey değil binlerce yıl önce vardı, islam bazı kurallar getirerek serbest bıraktı.

  yukarda ansiklopediden aldığım bilgiler gayet açıktır.


  Kafirle savaşta müslümanlara neler yaptığı nasıl zulmettikleri tarihte kayıtlıdır. uzağa da gitmeye gerek yok, Irak savaşına bakmanız yeter.
  Biz esirlere sahip oluruz ama asla zulmetmeyiz.

 9. metheart
  Üye
  Hayir hocam, soruma cevap alamadim
  Irakta bin bir sey yapabilirler ve zaten bize gore normaldir, cunki zalimdirler, kafirdirler vs.
  E peki bize noldu? bizde mi onlar gibi yapacagiz? Sorum tam olarak kadindan cinsi isteklerine gore faydalanmak ve hele bu kadin evli biriyse. Bizde kafirler gibi istifade edeceksek fark nerde?

 10. Misafir
  Canim arkadasim esir alinan kocasi hayattaysa asla onunla evlenilmez hizmet icin gorevlendirilirler bu kadar kisa bir cevaba uzun uzun detsylandirmaya ne gerek var

+ Yorum Gönder
kuranda cariyelerle ilişki,  mumsema islamda cariyelik