+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Meni gibi birşeyin gelmesi abdesti bozarmı Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. b@tu
  Emekli
  Reklam

  Meni gibi birşeyin gelmesi abdesti bozarmı

  Reklam

  Meni gibi birşeyin gelmesi abdesti bozarmı Mumsema Arkadaşlar demin abdest alıp ögle namazını kılcaktık ya affedersiniz küçük tuvaletimi yaptım sonrada çamaşırımı deiştirip abdest alcaktım ama bende bi tik olmuş affedersiniz o bölgede yani idrar cıkardıgım yerin ucunu sıkıyorum hani damlamasın diye ama baktımda cok az acayip az meniyede benzemiyordu yani ama yapışkanlı bir şey ufacık bişi çıktı sizce o gusülü bozarmı bende abdest aldım o yüzden kıldıgım namaz boşunamı gitti

 2. İnanc
  Devamlı Üye

  Cevap: Meni gibi birşeyin gelmesi abdesti bozarmı


  Reklam


  İslamda Mezinin Hükmü / Mezi gelince ne yapmalı

  MEZİ

  Erkeğin hanımı ile oynaşırken, idrar yolundan gelen berrak su. Kadınlarda erkeklerden daha çok görülür. Bu kelime "mezy" ve "meziy" şeklinde de okunabilir. Hatta bazıları "meziyy" şeklinde şeddeli okunmasını daha uygun görmüşlerdir (el-Abâdî, Avnul-Ma'bûd Şerh'u Sünen'i Ebi Dâvud, Medine 1968, I, 354).
  Mezi, meni gibi şehvetle akmaz. Aktığı zaman, insan tarafından hissedilmez. Mezinin akması ile şehvet kesilmez (Ahmed b. Muhammed b. İsmail et-Tahtâvî, Haşiye ula Merakil-Felâh Şerhu Nuril-İzâh, Mısır 1970, s. 80).
  Kur'ân-ı Kerim'de mezi hakkında herhangi bir bilgiye tesadüf edilememesine karşılık ilgili bazı hadisler bu konu ile ilgili açıklayıcı bilgiler verir.
  Mikdâd b. el-Esved'den nakledildiğine göre, Hz. Ali ona şöyle buyurmuş: Ben Hz.Peygamber (s.a.s)'ın damadıdır. Onun için O'ndan utanıyorum. Sen O'ndan sor. Bir adam hanımı ile şakalaşırken idrar yolundan mezi gelirse, ne yapmak gerekir İtikdâd; bu durumu Hz. Muharnmed (s.a.s)'e sordum, aşağıdaki cevâbı verdi, demiş:
  "Herhangi birinizin idrâr yolundan bu şekilde mezi gelirse, avret yerini (zekerini) yıkasın ve namazı için abdest alsın " (İmâm Malik, el-Muvaıta, Tahare, 53; Buharî, Gusl, 13; Müslim, hayz, 4; Ebu Davut, Tahare, 82).
  Rivâyet edildiğine göre, Sehl b. Huzeyf; "benden çok mezi geliyordu ve ben her seferinde gusledip yıkanıyordum" demiş ve bu durumu Hz. Peygamber (s.a.s)'e sorduğunu söylemiş Hz. Peygamber (s.a.s) ona, mezinin guslü gerektirmediğini, yalnız abdesti bozduğunu buyurmuş. Tekrar: "Yâ Resûlâllah, elbiseden mezinin bulaştığı yeri ne yapmak gerekir?" diye sorunca, Rasûlullah (s.a.s), mezinin bulaştığına kanaat getirilen yerlerin su ile silinmesinin yeterli olduğunu açıklamıştır (Ebu Davud, Tahare, 82; Tirmizî, Tahare, 84).
  Hz. Ali, Rasûlullah (s.a.s)'den mezi ile ilgili soru sormuş. O da; "Mezi abdesti ve meni guslü gerektirir" diye buyurmuştur (Tirmizi, Tahare, 83).
  Meziden dolayı gusül yapmak, yıkanmak gerekmez. Aneak meıi abdesti bozar. Bunun için abdesti yenilemek gerekir.
  Hadislerde de işâret edildiği gibi, mezinin bulaştığı yerleri yıkamak icâb eder. Çünkü mezi necistir (İbnul-Humâm, Şerhu Fethil-Kadir, Mısır 1315, I, 46; Vehbe ez-Zuheylî, el Fıkhul-İslâmî ve Edilletuhu, Dımaşk 1989, I, 368). Nureddin TURGAY


 3. b@tu
  Emekli
  Allah razı olsun saol

 4. Misafir
  Allah razı olsun verdiğin bilgi için

 5. Misafir
  abdestliyken sehvet oldu. mezi gelmeden namazimi kildim. namaz bittikten sonra tuvalete gidip o bolgeyi siyırınca mezi geldi. namazin akibeti nedir. saygilarimla

 6. Misafir
  Rüyamda bazı şeyler gördüm ve mezi geldi ama meni gelmedi yanı şehvet gitmedi ve ramazandayız şimdi orucun bozulmuyor ve gusül gerekmiyor sadece abdest anladığım kadarıyla

 7. Misafir
  Cinsel icerikli seylere baktiktan sonra tuvalete gittim ve bayagi bi seffaf yapiskan sivi geldi iyice gitmesi icin 3-4 kere tuvaletimi yaptim fakat icimde bi kusku var ne yapmam gerekir gusul gerekir mi yada sivinin gecmesi icin cok mu abartiyorum
  Tesekkurler.

 8. arifselim
  Yönetici
  Meni bellidir. Meniyi mezi ile karıştırmak mümkün değildir. Cinsel içerikli bir şey izlediğin için bu meni olabilir. Eğer akan sıvı beyaz ve yoğun ise bu menidir gusül abdesti almalısın.

+ Yorum Gönder
sperm abdesti bozar mı,  mezi gelmesi abdesti bozar mı ,  meni abdesti bozar mı,  meninin gelmesi abdesti bozar mı,  sıvı gelmesi abdesti bozar mı,  meni abdesti bozarmi,  meni gelmesi abdesti bozar mı