+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Saç ekimi caiz mi? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. murat666
  Üye
  Reklam

  Saç ekimi caiz mi?

  Reklam

  Saç ekimi caiz mi? Mumsema iyi günler benim sorum saç ekimyle ilgili eğer bir erkek saç ektirirse bunun dindeki yerini soracaktım direkt olarak haram diyenler var haram mı? din nasıl karşılıyor bu durumu

 2. mehmet naim ağım
  Devamlı Üye

  Cevap: saç ekimi caiz mi?


  Reklam


  haramdır;
  Değerli kardeşimiz;
  Bu meselenin, aynıyla Kurân-ı Kerim’de ya da sünnette bulunmayacağı açıktır. Çünkü bu, yeni bir tekniktir. Ancak sünnette, yani Allah Rasulü’nün (sa) uygulamasında hükmü varolan, insandan insana saç naklidir. Buna bir bakıma insan saçından yapılan peruk kullanma da diyebiliriz. Hz. Peygamber’in kesinkes yasakladığı budur ve biz bunu başka bir yazımızda anlatmaya çalıştık. Orada uzunca anlattığımız gibi, peruk kullanmanın yasak oluşu, iki sebebe bağlanmıştır: 1.İnsanın bir parçası olan saçın yedek parça gibi bir başkasına takılması ve bu sebeple insana karşı gösterilen saygısızlık. 2.Başkasının saçıyla kendsini saçlı gibi gösterip karşısındakileri kandırma.

  Görüleceği üzere, peruk kullanmakla, saç ektirmenin benzer yönleri olduğu gibi, farklı yönleri de vardır ve bu sebeple saç ektirme de peruk kullanma gibi kesin haramdır demek mümkün değildir. Çünkü saç ektirme bir defa insanın kendi saçıyla yapılan bir ameliyedir. İkinci olarak, kalıcı olup bir bakıma kandırma anlamı içermeyebilir. Üçüncü olarak, yine bir bakıma tedavi sayılabilir. İşte bu sebeple saç ektirmenin kesin haram olduğu söylenemez.

  Ancak bir ölçüde farklı görünme, bir bakıma da estetik bir ameliye sayılabileceği için tamamen masum ve helal da olmamalıdır. Bu sebeple biz bu konunun son hükmünü verme durumunda değiliz, ama, haram olmasa da bir kerahet/mekruhluk içerdiğini, kendinden emin olan ve olduğundan başka türlü görünme gereği duymayan insanların buna ihtiyaç duymayacağını, yapılmaması halinde hiçbir gayri meşruluk yapılmış olmayacağını, ama yapılması durumunda en azından bir şüphe taşıdığını söyleyebiliriz.

  Gusül ve abdeste gelince, ektirilmiş saçın bunlara mani olduğunu söylemek mümkün diğildir. Çünkü deriye işlenen saç kökleri olsa dahi, temizleme görevi onların üzerine intikal eder ve üzerinin yıkanmasıyla abdest ya da gusül tamam olmuş olur. (Allahu alem)

  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet

 3. Ercan
  Devamlı Üye
  Haramdır deyip kestirip atmışsınız. Altına da tam olarak haram denemez anlamında yazıyı koymuşsunuz.

  Saçsızlık yüzünden maddi veya psikolojik olarak rahatsız olan bir kimse başına saç ektirebilir; bu bir nevi tedavidir ve caizdir.
  Hayrettin Karaman

  SORU: Saç ektirmek caiz mi?CEVAP: Selamünaleyküm.
  Vücudun diğer yerlerinden alınarak yapılan ektirme caizdir.

  Nureddin Yıldız


 4. islamyolu
  Emekli
  Cübbeli Ahmet hoca ; Vücudun diğer yerlerinden alınan saç ta dahil olsa. Başkasından alınan da olsa caiz değildir demektedir.

 5. murat666
  Üye
  tamam bende doğru olmadığını biliyorum Allah ın kaderidir saç dökülmesi de ancak insanını bu durum psikolojik olarak rahatsız ediyorsa ve sosyal hayatını yani diğer insanlarla olan hayatını etkiliyorsa kişi bu durumla baş edemiyorsa yine de bu yola başvurmaması mı gerekir teşekkür ederim şimdiden

+ Yorum Gönder
saç ekimi caiz mi,  saç ektirmek caiz mi cübbeli,  saç ektirmek caiz mi hayrettin karaman,  cübbeli ahmet hoca saç ektirmek caiz mi,  cübbeli ahmet hoca saç ektirmek,  sac ek