+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Hemoidim var, taharet alırken su kaçıyor makatıma, Oruç tutmak zor oluyor. Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. kompleks
  Emekli
  Reklam

  Hemoidim var, taharet alırken su kaçıyor makatıma, Oruç tutmak zor oluyor.

  Reklam

  Hemoidim var, taharet alırken su kaçıyor makatıma, Oruç tutmak zor oluyor. Mumsema Hemoroidim var 2 senedir. Her tuvalete gittiğimde basur memeleri dışarı çıkar hacet giderdiğimde ve onlarda kirlenir. Temizlik için su çarptığıma kimi istem dışı içeri giriyor, benim elimde değil. Makatımın içine su girecek öyle temizlemek zorundayım yoksa namaz kılamam.

  Korkudan oruçluyken tuvalete girmez oldum. Bu konuda beni aydınlatabilecek var mı?

 2. TarikateSon!
  Üye

  Cevap: Hemoidim var, taharet alırken su kaçıyor makatıma, Oruç tutmak zor oluyor.


  Reklam


  Yahu arkadaş,yapmayın Allah aşkına,hiç mi çevrende aklı başında bir imam yok,ya da ne bileyim ,internet ortamın var,sağlam fetvalar veren yerler var,yaz gönder ve bu eziyetten kurtul diyeceğimi mi zannediyorsun?Yanılıyorsun.Doktor ayağına geldi.Şimdi öncelikle rahat ol kardeşim.O musibeti bende çok çektim zamanında.Ama oruçlu olduğum zamanlarda makattan içeriye suyun sızacağı ve bu sebeple orucumun bozulacağı düşüncesi hiç aklıma gelmemişti.Sadece bir yerde taharet alırken,parmağınız ıslak iken fazla derine girmeyin tarzında bir uyarı yazısı okumuştum,orucun bozulabileceği şüphesiyle yazılmış sözde bir bilgiydi.Neden sözde diyorum,çünkü bu durumu,ilmine güvendiğim,6 yaşında hafız olmuş,kütübi sidde yi neredeyse ezbere bilen,arapçadan türkçeye ciltler dolusu tercümeler yapmış mütercim bir kardeşimizle sohbetimiz esnasında bunu hatırlayıp sormuştum.Bana ne dedi biliyor musun:''eğer ki bu orucu o kişi için tutuyorsan,doğru olabilir,sınırlarını istediği gibi kendisi belirleyebilir,parmağın ıslak ken makatından içeriye fazlaca girdi diyekendisine tutmuş olduğun orucu kabul etmeyebilir.Ama sen bu orucu Allah Rızasını kazanmak için tutuyorsan,merhametinin sınırı olmayan kendisine karşı yapılan her türlü yönelmelere misliyle cevap veren Rabbim,senin makatından içeri su damlası bile sayılamayacak derecede su kaçtı diye senin tuttuğun orucu senden kabul etmeyecek mi zannediyorsun,bu şekilde yapılan ibadetleri zorlaştırıp,insanların Rabbiyle arasını açıp zora sokanlara Rabbim hidayet nasip etsin,senin içine sızdıktan sonra 2 santim bile ilerleyemeyecek olan o su damlacığı,neden bir oruca mani olsun,sen isteyerek yemiyorsun,içmiyorsun,bu tamamen senin istemin dışında gelişen bir durum,istesende engel olamazsın,böyle suallerle karşıma gelme sakın,diyerek fırçalamayı da ihmal etmedi Allah Razı olsun.

 3. kompleks
  Emekli
  Rektumda su emilimi olmaz diye biliyorum. Su kaçsa bile orada kalır(internetten baktım, pek birşey çıkmadı), ama kafam çok karıştı. Arkadaşlar yardım ederse sevinirim.

 4. TarikateSon!
  Üye
  Daha bu kadar lafın üzerine hâlâ yardım diyorsan yolun açık olsun birader...

 5. İnanc
  Devamlı Üye
  ALLAH (C.C) Öncelikle şifa ihsan eylesin güzel kardeşim Rabbim tüm ümmeti muhammedin hasta kullarına şifalar ihsan eylesin bu sorunu google'de araştırdım ve karşıma bu çıktı inşALLAH yardımcı olur..


  ''SORU: Basur dışarıda iken taharetlendikten sonra, yaş olarak içeri girerse oruç bozulur. Taharetlendikten sonra kurulanırsa bozulmaz. Böyle bir şey gördüm dogru mu, gerçekten bozar mı orucu?CEVAP: Selamünaleyküm.
  Bu derece abartmanın gereği yoktur. Bilerek içeri sıvı taşımamaya çalışacağız o kadar.''

  Kaynak : Nureddin Yıldız..


  Saygılarımla inşALLAH kısa sürede şifa bulursunuz.


 6. kompleks
  Emekli
  @Tarikateson

  Yanlış düşünüyor bence o arkadaşın. Ulaştığın sonuç doğru mu bilmiyorum ama gidiş yolun kesinlikle yanlış. Şu varki oruc bozulsa bile herhalde iftara kadar beklemek vecipmiş herhalde, tam bilmiyorum.

  @İnanc

  O cevap beni tatmin etmedi. Tam açıklamamış.

  Allah razı olsun.

 7. TarikateSon!
  Üye
  Kaynak : Nureddin Yıldız
  Sağlam bir kaynaktır.Fetva meclisi sayfasını da yürütüyor aynı zamanda,rahatlıkla takip edebilir mümin arkadaşlar.

 8. kompleks
  Emekli
  Kuru elle temizleyemem sonuçta, elim ıslak olacak. Az birşey olsa temizlik için olsa bozmaz gibi bir anlam çıkıyor. Artık öyle yapacak herhalde, Allah affetsin hata yaparsak.

 9. TarikateSon!
  Üye
  Kardeş bu kadar pimpirikli ve tereddütle yaşadığın dininden ne tad alırsın,ne memnun kalırsın.Relaks ol biraz

 10. kompleks
  Emekli
  Kardeş bu kadar pimpirikli ve tereddütle yaşadığın dininden ne tad alırsın,ne memnun kalırsın.Relaks ol biraz
  mükemmel yaşayamacam ama elimden geleni yapmak istiyorum sadece.

 11. Misafir
  tarikate son kardeşim adındanda anlaşılacağı üzere baya cool takılıyorsun benden sana !NASİHAT! fazla relax olma nitekim üstad hzleri NFK dilersen burda dilerse ahirette yanarsın buyuruyor

+ Yorum Gönder