+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 ... SonuncuSonuncu
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Kaza Namazı Var mı? Yok mu ? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. YeniBoyut
  Üye
  Reklam

  Kaza Namazı Var mı? Yok mu ?

  Reklam
 2. »чυϞυѕ«
  Emekli

  Cevap: Kaza Namazı Var mı? Yok mu ?


  Reklam


  Kaza namazı yoktur diyemeyiz , var ama geçmiş yılları kapsıyacak kadar yok.

  Şimdi Peygamber Efendimizin Unutmak-Uykuya dalmak ve Hendek Savaşında düşmanların fırsat vermemesi sebebiyle namazını kazaya bırakmıştır.
  Bunun dışında Peygamberimizin kaza namazı yoktur.Hanbeli Mezhebi ise bu üç durum dışında kazayı kabul etmez.Şafii,Maliki ve Hanefi mezhepleri yukarıdaki olaylara kıyasla vaktinde kılınamayan her namazın kaza edileceği görüşüne varmıştır.Fakat deliller Hanbeli mezhebini desteklemektedir,


  Kur'an-ı Kerim'den bir ayet göstereyim ;

  Namazı kıldınız mı, gerek ayakta, gerek otururken ve gerek yan yatarak hep Allah’ı anın. Güvene kavuştunuz mu namazı tam olarak kılın. Çünkü namaz, mü’minlere belirli vakitlere bağlı olarak farz kılınmıştır. [Nisa Suresi 103.Ayet]


  Nisa 103 / Herşeyi açıklıyor,geçmiş yıllardan kalan namazların kazası olmaz,kaza namazı sadece belirli vakitlerce kılınır.


 3. mumsema
  aydınlatmaya devam...
  Kaza namazı vardır kardeş daha önce defalarca soruldu ve cevaplandı.

  ayrıntı için baknız:Kaza namazı konusundaki tereddütlerle ilgili bir açıklama

 4. »чυϞυѕ«
  Emekli
  Geçmiş yıllarda kılınmayan namazların kazası olmaz, Allah'tan af ve mağfiret istenir.Bu Kur'an'da gayet açık bir şekilde belirtilmiştir..Sayın mumsema kardeşim..

 5. musab
  Hadis Öğrencisi
  Alıntı »чυϞυѕ« Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Geçmiş yıllarda kılınmayan namazların kazası olmaz, Allah'tan af ve mağfiret istenir.Bu Kur'an'da gayet açık bir şekilde belirtilmiştir..Sayın mumsema kardeşim..


  sen yanlış hatırlamıyorsam ilahiyat öğrencisiydin.eğer öyleyse şaşırmayacağım da

 6. »чυϞυѕ«
  Emekli
  Doğru hatırlıyorsun da biraz geride kaldı "Mezun oldum".Hem ayrıca konuyu saptırmanın manası yok.

  Geçmiş yılların kazasına dair ne Kur'an da nede Peygamberimizin sünnetinde bir bilgi vardır.Ayrıca Ayet yeterince açık !


 7. Hoca
  erimeye devam...
  Geçmiş yıllarda kılınmayan namazların kazası olmaz, Allah'tan af ve mağfiret istenir.Bu Kur'an'da gayet açık bir şekilde belirtilmiştir..Sayın mumsema kardeşim..
  Doğru hatırlıyorsun da biraz geride kaldı "Mezun oldum".Hem ayrıca konuyu saptırmanın manası yok.

  Geçmiş yılların kazasına dair ne Kur'an da nede Peygamberimizin sünnetinde bir bilgi vardır.Ayrıca Ayet yeterince açık !
  Kardeş bu açıklamayı okudun mu?

  Kaza namazı konusundaki tereddütlerle ilgili bir açıklama

 8. »чυϞυѕ«
  Emekli
  Diyanet'in açıklamalarını kaideye almaya gerek duymuyorum kardeşim..

 9. mehmet naim ağım
  Devamlı Üye
  kaza namazı vardır kim demiş ki yok.kaza namazı olmasa neden peygamber kazaya kalmış sabah namazını niçin kaza etsin ki.bir de yoksa buna delil getir.

  Namazı kıldınız mı, gerek ayakta, gerek otururken ve gerek yan yatarak hep Allah’ı anın Güvene kavuştunuz mu namazı tam olarak kılın Çünkü namaz, mü’minlere belirli vakitlere bağlı olarak farz kılınmıştır [Nisa Suresi 103Ayet]

  evet belirli vakitlerde farz kılındı.yani öğle namazı güneş tepeye geldiği andan sonra farz kılınmıştır.diğer namazlarda bunun gibi.bu arada bende senin açıklamalarını kaide almaya gerek duymuyorum.dört yıl ilahiyat okunmakla birşey olunmaz.10 yıldan fazla medrese okumuş kişiler tanıyorum ve bunlar kaza nmazı vardır diyorlar.dört yıl ilahiyat okuyan birine mi inanacam yoksa küçüklüğünden orta yaşlara kadar hayatını ilimle geçiren birine mi.

 10. 123aa123
  Üye
  Var kardeşim

 11. mumsema
  aydınlatmaya devam...
  Diyanet'in açıklamalarını kaideye almaya gerek duymuyorum kardeşim..
  Dört mezhep imamına göre kaza namazı vardır
  Bizde 4 mezhebi dikkate almayanı dikkate almıyoruz kardeşim.

 12. TarikateSon!
  Üye

  Reklam


  kaza namazı vardır kim demiş ki yokkaza namazı olmasa neden peygamber kazaya kalmış sabah namazını niçin kaza etsin kibir de yoksa buna delil getir
  Mehmet Naim ağım kardeş sen bu ifadeyi yazarken,sanırım:
  Şimdi Peygamber Efendimizin Unutmak-Uykuya dalmak ve Hendek Savaşında düşmanların fırsat vermemesi sebebiyle namazını kazaya bırakmıştır
  bu yazıyı görmeden,hooop balıklama atlamışsın.Önce bi sağına soluna bak ondan sonra diyeceğin varsa de.
  Ayrıca,kim demiş ki kaza namazı yok diye şeklinde bir ifade kullanırken dikkatli ol.Zira,Rabbim Kitabullah'ında Oruç tutamayanların tutamadıkları günleri konusunda kaza etsinler ifadesini kullanırken,namaz konusunda bu ifadesini herhangi bir ayetinde gördün mü?Kılamayanlar kılamadıkları namazlarını kaza etsinle demeyi unutmuş mudur yoksa onun yerine:Ey iman edenler! Namaza kalkacağınız zaman yüzlerinizi, dirseklere kadar ellerinizi ve -başlarınıza mesh edip- her iki topuğa kadar da ayaklarınızı yıkayın. Eğer cünüp iseniz, iyice yıkanarak temizlenin. Hasta olursanız veya seferde bulunursanız veya biriniz abdest bozmaktan (def-i hacetten) gelir veya kadınlara dokunur (cinsel ilişkide bulunur) da su bulamazsanız, o zaman temiz bir toprağa yönelin. Onunla yüzlerinizi ve ellerinizi meshedin (Teyemmüm edin). Allah, size herhangi bir güçlük çıkarmak istemez. Fakat O, sizi tertemiz yapmak ve üzerinizdeki nimetini tamamlamak ister ki şükredesiniz. mi demiş.Ayrıca dikkat ettiysen oruçlu olanlar için yolculukta olanları da kast ederek kaza yapsınlar derken,bu ayette aynı yolculukta olanlar için namazlarını kaza etsinler demiyor.Su bulamazsak bile Teyemmüme baş vurdurup o namazı o vaktinde kılmamızı emrediyor.Ve hatta Nisa Suresi 102.ayeti kerime de de savaş esnasında bile güvenliklerinin sağlanıp o namazın orada kılınmasını emrediyor.Çünkü Nisa suresi 103'te de bunu destekler şekilde;''Çünkü namaz ,müminlere belirli vakitlere bağlı olarak farz kılınmıştır.'2 buyuruyor.

  Kaza namazı var diyen mumsema kardeş,tahminlerime göre elinizden geldiğince namazlara riayet edip kılmaya çalışıyorsunuzdur.Kaza namazı varsa,neden kendinizi bu kadar sıkıntıya sokuyorsunuz kardeşim.kılmayan akıllırdan ne farkım var senin,benim.Bizde namazlarımızı bir süre nadasa bırakalım,vakti zamanı gelince,dünya işleri bitince,50'sinden sonra ömrümüz yettiğince kılalım,veya kırkından sonra,nasıl olsa sizin demenize göre telafisi sonradan mümkün.Ama mahşer meydanında,Rabbim'in huzurunda,sorgu esnansında,Rabbim o kaza namazı kılanlara:'' Bankalara olan borcunuzun hesap kesim günü geldiğinde,ne demeye bankalara koşturuyordunuz,10 sene 20 sene sonra ödeseydiniz ya onlara da,sıra namaz kılmaya geldiğinde zamanında hesabı kesilen namaz borcunuzu ödemek için huzuruma koşmadınız.'' derse,yada elektriklerim kesilir korkusuyla,faturanızın gününü geçirmeden ödeyenler,son nefesim kesilir,Rabbim'e hesap nasıl veririm korkusuyla neden namaz borcunu o anda ödemediler.

  Kaza namazı vardır diyerek,insanları bu namaz konusunda tembelliğe alıştıran,küfre götüren (''kişi ile şirk arasında namaz vardır''hadisi ortada beyler) diyanetiniz,kimden bunun ruhsatını almışta kalkıp millete kaza namazı borçlerınızı şöyle ödeyin böyle ödeyin diye ahkam kesiyor.Aynı kibri imsak vakitleri konusunda da gösteren Diyanet işleri Başkanlığı değildir benim önderim.Hazreti Allah ve Peygamberim Resulullah'tır.Rabbim; olsaydı kaza namazı,Oruç bahsinde,hasta ve yolcular için kullandığı kaza etsinler ifadesini, namazını kılamayanlar için de emin olun tekrarlardı.Peygamberimiz,mutlak suretle uykuya yenilenler ve unutanların dışında bir kaç hususuda namazını kılamayanlar konusunda ilave edip bizlere bildirirdi.Ne hesap vereceksiniz Rabbime:''Diyanet kaza namazı var '' dedi biz de rahat rahat kazaya bıraktık mı?....Aklınızı başınıza toplayın beyler,Yaradan adına Ameller konusunda laf söylemeyin,söylenmesi gereken herşeyi eksiksiz olarak söyledi ve Peygamberi aracılığı ile bizlere bildirdi...

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 ... SonuncuSonuncu
kaza namazı var mıdır,  kaza namazı var mı